Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
KÜLTÜR Haber Girişi: 10.02.2018 - 16:23, Güncelleme: 10.02.2018 - 16:23

'Zeytinburnu Kimsenin tercihine göre planlanamaz'

 

'Zeytinburnu Kimsenin tercihine göre planlanamaz'

Zeytinburnu Belediye Meclisi’nde tartışmalara yol açan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne karşı çıkan CHP’li Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, “Zeytinburnu kimsenin tercihleri ile planlanamaz” dedi
Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda Zeytinburnu Belediyesi mevcut planların, yeni çıkan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile uyumlu işlemesi için yeni bir düzenlemeye gitmesi belediye meclisinde tartışmalara neden olmuş, yeniden görüşülmek üzere imar komisyonuna iade edilmişti. Düzenlemeyi “Şeriat Planlaması” olarak değerlendiren CHP’li İBB ve Belediye Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, söz konusu düzenlemenin imar komisyonuna gelmediğini ifade etti. “İmar planlarıyla ilgili düzenleme komisyonda görüşülmediği şekliyle onaylandı” dedi. HER SİTEYE MESCİT ŞARTI Belediye Meclisi’nden Ak Parti’li meclis üyelerinin oy çokluğu ile geçen yeni imar raporunun getirdiği diğer düzenlemelere göre ilçede yapılacak sitelerde açık havuz yasaklandı. Uygunsuz işlere neden olduğu gerekçesiyle, daha önce sınır olmayan 1+1 konutların oranı ise yüzde 15’e çekildi. Her siteye mescit şartı kondu. Kamu kurum ve kuruluşları adına tanzim edilen ve ticari amaç içermeyen ruhsat ve işlemlerden ayrıca ücret alınmayacak. BAĞIMSIZ VE AYRI OLACAK Terklerden sonra parsel alanı 10 bin metre ve daha büyük parsellerde yapılması zorunlu olan mescit, bloklardan bağımsız ve ayrık olacak. Yerleşik Meskun Alan olarak öngörülen konut alanlarındaki parsellerin bulunduğu sokak ya da caddedeki yapılan zemin ve açığa çıkan bodrum katlarında ticaret teşekkülü olması halinde, yol boyu ticaret alanı olduğu karar altına alındı. ‘İLK KEZ BURADA GÖRÜYORUM’ Komisyonda görüşüldüğü iddia edilen yeni düzenlemenin, kendisinin de üyesi olduğu İmar Komisyonu’nda hiç görüşülmediğini ifade eden CHP’li Meclis Üyesi Mimar Esin Hacıalioğlu, “Şu anda komisyonda görüşüldüğü iddia edilen düzenlemeye göre sadece açık havuzu çıkarmışız. İstanbul’da 1+1 e yasak yok ama Zeytinburnu’nda sınırlı tutmuşuz. Parsel bazında yapılacak binalarda kapıcı dairesi aranmayacak maddesini de ben ilk kez burada görüyorum” diyerek tepki gösterdi. ‘KOMİSYONDA GÖRÜŞÜLMEDİ’ Buna karşılık cevap veren Belediye Başkan Yardımcısı ve Ak Partili Meclis Üyesi Zafer Alsaç, ilçe genelinde büyük ailelerin oturmasını tercih ettiklerinden dolayı 1+1 daireleri sınırlı tuttuklarını söyledi. Alınan kararların imar komisyonunda görüşülmediğini ısrarla belirten Hacıalioğlu, “Ben söz konusu düzenlemelerin imar komisyonunda görüşülmediğini söylüyorum. Onlar bana tercihlerini söylüyor. Zeytinburnu kimsenin tercihleriyle planlanamaz” diyerek isyan etti. ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ
Zeytinburnu Belediye Meclisi’nde tartışmalara yol açan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne karşı çıkan CHP’li Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, “Zeytinburnu kimsenin tercihleri ile planlanamaz” dedi

Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda Zeytinburnu Belediyesi mevcut planların, yeni çıkan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile uyumlu işlemesi için yeni bir düzenlemeye gitmesi belediye meclisinde tartışmalara neden olmuş, yeniden görüşülmek üzere imar komisyonuna iade edilmişti. Düzenlemeyi “Şeriat Planlaması” olarak değerlendiren CHP’li İBB ve Belediye Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, söz konusu düzenlemenin imar komisyonuna gelmediğini ifade etti. “İmar planlarıyla ilgili düzenleme komisyonda görüşülmediği şekliyle onaylandı” dedi.

HER SİTEYE MESCİT ŞARTI

Belediye Meclisi’nden Ak Parti’li meclis üyelerinin oy çokluğu ile geçen yeni imar raporunun getirdiği diğer düzenlemelere göre ilçede yapılacak sitelerde açık havuz yasaklandı. Uygunsuz işlere neden olduğu gerekçesiyle, daha önce sınır olmayan 1+1 konutların oranı ise yüzde 15’e çekildi. Her siteye mescit şartı kondu. Kamu kurum ve kuruluşları adına tanzim edilen ve ticari amaç içermeyen ruhsat ve işlemlerden ayrıca ücret alınmayacak.

BAĞIMSIZ VE AYRI OLACAK

Terklerden sonra parsel alanı 10 bin metre ve daha büyük parsellerde yapılması zorunlu olan mescit, bloklardan bağımsız ve ayrık olacak. Yerleşik Meskun Alan olarak öngörülen konut alanlarındaki parsellerin bulunduğu sokak ya da caddedeki yapılan zemin ve açığa çıkan bodrum katlarında ticaret teşekkülü olması halinde, yol boyu ticaret alanı olduğu karar altına alındı.

‘İLK KEZ BURADA GÖRÜYORUM’

Komisyonda görüşüldüğü iddia edilen yeni düzenlemenin, kendisinin de üyesi olduğu İmar Komisyonu’nda hiç görüşülmediğini ifade eden CHP’li Meclis Üyesi Mimar Esin Hacıalioğlu, “Şu anda komisyonda görüşüldüğü iddia edilen düzenlemeye göre sadece açık havuzu çıkarmışız. İstanbul’da 1+1 e yasak yok ama Zeytinburnu’nda sınırlı tutmuşuz. Parsel bazında yapılacak binalarda kapıcı dairesi aranmayacak maddesini de ben ilk kez burada görüyorum” diyerek tepki gösterdi.

‘KOMİSYONDA GÖRÜŞÜLMEDİ’

Buna karşılık cevap veren Belediye Başkan Yardımcısı ve Ak Partili Meclis Üyesi Zafer Alsaç, ilçe genelinde büyük ailelerin oturmasını tercih ettiklerinden dolayı 1+1 daireleri sınırlı tuttuklarını söyledi. Alınan kararların imar komisyonunda görüşülmediğini ısrarla belirten Hacıalioğlu, “Ben söz konusu düzenlemelerin imar komisyonunda görüşülmediğini söylüyorum. Onlar bana tercihlerini söylüyor. Zeytinburnu kimsenin tercihleriyle planlanamaz” diyerek isyan etti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zeytinburnuhaber.org sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.