Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
KÜLTÜR Haber Girişi: 16.07.2013 - 17:11, Güncelleme: 16.07.2013 - 17:11

Zeytinburnu Adliye Binası yıkıldı

 

Zeytinburnu Adliye Binası yıkıldı

Zeytinburnu'nun kalbinin atacağı görkemli meydanına kavuşmak için gün sayıyor. Meydan düzenlemesi kapsamında ilçenin meşhur binası olan Adliye Binası yıkıldı.
Zeytinburnu Meydanının düzenlenmesi kapsamında önce ağaçlar sökülerek başka alanlara taşındı. Ardından hafriyat çalışması başladı. Bu bağlamda meydanda yer alan Atatürk anıtı söküldü ve daha sonra yıllarca Zeytinburnu Halkının simgesel meydanı lan Adliye Meydanına isimin vere eski adliye ve Kaymamalık binası yıkıldı. Kaymaklık Binası meydanın hemen yanı başında eski Zeytin Çay Bahçesinin olduğu yerde inşaa ediliyor. Zeytinburnu kent merkezi; hem sahip olduğu yapılı çevre hem içerisindeki karma kullanımlar sebebiyle kent içerisindeki en önemli odak noktasını oluşturmaktadır. Kent Merkezi aynı zamanda şehire ulaşan ana ulaşım yollarını kesiştiği noktadadır. Bu sebeple proje alanı kentsel ölçekteki bu odağın kalbini oluşturmaktadır. Ayrıca; Zeytinburnu İstanbul ölçeğinde çok önemli bir ilçe görünümündedir. Bu potansiyel, kent içerisindeki gelişme ivmesi ile açıkça gözlemlenebilmektedir. Alanın daha üst ölçekte okuması yapıldığında, Zeytinburnu ölçeğinde denize dik inen büyük kentsel boşlukların çevrelediği bir alanda konumlandığı gözlemlenmektedir. Proje alanı, bu boşluklar arasında bir "Kentsel Bağlaç" görevi üstlenmektedir. Bu yaklaşım da alanı, kullanım potansiyeli açısından daha üst noktaya taşımaktadır. Proje alanı, İnönü Bulvarının taşıdığı yoğun taşıt trafiği sebebiyle ikiye bölünmektedir. Bu durum alanda bütüncül bir tasarım yapılmasını ve yaya öncelikli bir yaklaşım sergilenmesini engellemektedir. Proje alanını çevreleyen arterler taşıt trafiğinin en yoğun olduğu alandır. Bu nedenle tasarımda alanın bütünleştirilmesi için ve trafik probleminin rahatlatılması açısından İnönü Bulvarının taşıt yükünün kaldırılarak bu alandaki taşıt akışlarında değişiklikler yapılmıştır. Bu değişim sonucunda hem zemin bir kentsel açık alan yaratılması ve yaya dolaşımının kolaylaştırılması, ayrıca trafiğin hızlandırılarak bu alandaki trafik yoğunluğunun azaltılması amaçlanmıştır. Askeri bölgede yapılacak düzenleme ile yolun yeni akış düzeni kazanması sonucu, Kaymakamlık ile Kültür Merkezi arasındaki görsel ve fiziksel bağ güçlenebilecektir. Proje alanı içerisindeki yaya dolaşımını sağlamak amacıyla meydan ile bütün olarak çalışacak ticari yapı yüzlerinin yenilenmesi önerilmektedir. Zeytinburnu Meydanının 29 Ekim 2013't dev bir Cumhuriyet Konseri ile açılması ve hayata geçirilmesi planlanıyor. ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL
Zeytinburnu'nun kalbinin atacağı görkemli meydanına kavuşmak için gün sayıyor. Meydan düzenlemesi kapsamında ilçenin meşhur binası olan Adliye Binası yıkıldı.

Zeytinburnu Meydanının düzenlenmesi kapsamında önce ağaçlar sökülerek başka alanlara taşındı. Ardından hafriyat çalışması başladı. Bu bağlamda meydanda yer alan Atatürk anıtı söküldü ve daha sonra yıllarca Zeytinburnu Halkının simgesel meydanı lan Adliye Meydanına isimin vere eski adliye ve Kaymamalık binası yıkıldı. Kaymaklık Binası meydanın hemen yanı başında eski Zeytin Çay Bahçesinin olduğu yerde inşaa ediliyor.

Zeytinburnu kent merkezi; hem sahip olduğu yapılı çevre hem içerisindeki karma kullanımlar sebebiyle kent içerisindeki en önemli odak noktasını oluşturmaktadır. Kent Merkezi aynı zamanda şehire ulaşan ana ulaşım yollarını kesiştiği noktadadır. Bu sebeple proje alanı kentsel ölçekteki bu odağın kalbini oluşturmaktadır. Ayrıca; Zeytinburnu İstanbul ölçeğinde çok önemli bir ilçe görünümündedir. Bu potansiyel, kent içerisindeki gelişme ivmesi ile açıkça gözlemlenebilmektedir. Alanın daha üst ölçekte okuması yapıldığında, Zeytinburnu ölçeğinde denize dik inen büyük kentsel boşlukların çevrelediği bir alanda konumlandığı gözlemlenmektedir. Proje alanı, bu boşluklar arasında bir "Kentsel Bağlaç" görevi üstlenmektedir. Bu yaklaşım da alanı, kullanım potansiyeli açısından daha üst noktaya taşımaktadır.

Proje alanı, İnönü Bulvarının taşıdığı yoğun taşıt trafiği sebebiyle ikiye bölünmektedir. Bu durum alanda bütüncül bir tasarım yapılmasını ve yaya öncelikli bir yaklaşım sergilenmesini engellemektedir. Proje alanını çevreleyen arterler taşıt trafiğinin en yoğun olduğu alandır. Bu nedenle tasarımda alanın bütünleştirilmesi için ve trafik probleminin rahatlatılması açısından İnönü Bulvarının taşıt yükünün kaldırılarak bu alandaki taşıt akışlarında değişiklikler yapılmıştır. Bu değişim sonucunda hem zemin bir kentsel açık alan yaratılması ve yaya dolaşımının kolaylaştırılması, ayrıca trafiğin hızlandırılarak bu alandaki trafik yoğunluğunun azaltılması amaçlanmıştır. Askeri bölgede yapılacak düzenleme ile yolun yeni akış düzeni kazanması sonucu, Kaymakamlık ile Kültür Merkezi arasındaki görsel ve fiziksel bağ güçlenebilecektir. Proje alanı içerisindeki yaya dolaşımını sağlamak amacıyla meydan ile bütün olarak çalışacak ticari yapı yüzlerinin yenilenmesi önerilmektedir.

Zeytinburnu Meydanının 29 Ekim 2013't dev bir Cumhuriyet Konseri ile açılması ve hayata geçirilmesi planlanıyor.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zeytinburnuhaber.org sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.