SEYİTNİZAM KONAKLARI
ELİT YAPI

'Yeşilay'a Elimizden gelen desteği vereceğiz'

GÜNDEM 23.02.2022 - 15:52, Güncelleme: 23.02.2022 - 15:52
 

'Yeşilay'a Elimizden gelen desteği vereceğiz'

Zeytinburnu Yeşilay Şubesi, Gökalp Mahallesi’nde düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Yeşilay Türkiye’nin yüz aklarından bir tanesi. Büyük bir tecrübeye sahip. Zeytinburnu Yeşilay Şubesi aracılığı ile bu tecrübenin ilçemizde büyük faydasını göreceğiz.” dedi.

Yaklaşık bir asırdan beri gençleri zararlı alışkanlık ve bağımlılıklardan kurtarmak ve korumak için mücadele eden Türkiye Yeşilay Cemiyeti; Gökalp Mahallesi’nde Zeytinburnu Yeşilay Şubesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış törenine Zeytinburnu Kaymakamı Zekeriya Güney, Zeytinburnu Yeşilay Şube Başkanı Faruk Koç, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partileri temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.Yeşilay Zeytinburnu Şube açılışında konuşma yapan Başkan Ömer Arısoy, “Yeşilay’ın Zeytinburnu Şubesi’nin aktif olmaması ilçemiz açısından büyük bir eksiklikti. Bugün bunu telafi ediyoruz. Dolayısıyla Zeytinburnu İlçe Şubesi’nin kuruluşunda emeği geçen, katkısı olan bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Biz de tıpkı Kızılay’a olduğu gibi Yeşilay’a da elimizden gelen desteği vereceğiz.” dedi. Zeytinburnu’nun Yeşilay Şubesi’nden önce 2020 yılında YEDAM ile tanıştığını kaydeden Arısoy sözlerine şöyle devam etti: YEDAM Zeytinburnu’nda çok güzel bir fonksiyonu ifa ediyor. Bu merkezde her tür bağımlılığa karşı ücretsiz danışmanlık hizmeti veriliyor. Yeşilay Türkiye’nin yüz aklarından bir tanesi. Büyük bir tecrübe ve birikime sahip. İnşallah bu tecrübenin Zeytinburnu Yeşilay Şubesi aracılığı ile ilçemizde büyük faydasını göreceğiz. Yeşilay, bütün kamu ve kuruluşlarıyla büyük bir koordinasyon içerisinde asli görevine uygun çalışacak. Hepinize ‘Zeytinburnu Hizmetkârı’ olarak bu açılışa geldiğiniz için teşekkür ediyorum.” Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı sırası ve sonrasında işgal güçlerinin toplumumuzda alkol ve uyuşturucu maddeleri yaygınlaştırmasını ve işgale karşı mücadele ruhunun yıkılmasını önlemek amacıyla dönemin Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde, Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Sultan Vahdeddin’in izniyle 5 Mart 1920’de İstanbul’da “Hilal-i Ahdar” adıyla kurulmuştur.“Hilal-i Ahdar” ismi daha sonra “Yeşil Hilal” ve “Yeşilay” olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı’nda Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay’a “Kamu Yararına Çalışan Dernek Statüsü” verilmiştir.Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay’ın mücadele alanına dahil olmuştur.
Zeytinburnu Yeşilay Şubesi, Gökalp Mahallesi’nde düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Yeşilay Türkiye’nin yüz aklarından bir tanesi. Büyük bir tecrübeye sahip. Zeytinburnu Yeşilay Şubesi aracılığı ile bu tecrübenin ilçemizde büyük faydasını göreceğiz.” dedi.

Yaklaşık bir asırdan beri gençleri zararlı alışkanlık ve bağımlılıklardan kurtarmak ve korumak için mücadele eden Türkiye Yeşilay Cemiyeti; Gökalp Mahallesi’nde Zeytinburnu Yeşilay Şubesi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış törenine Zeytinburnu Kaymakamı Zekeriya Güney, Zeytinburnu Yeşilay Şube Başkanı Faruk Koç, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partileri temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.Yeşilay Zeytinburnu Şube açılışında konuşma yapan Başkan Ömer Arısoy, “Yeşilay’ın Zeytinburnu Şubesi’nin aktif olmaması ilçemiz açısından büyük bir eksiklikti. Bugün bunu telafi ediyoruz. Dolayısıyla Zeytinburnu İlçe Şubesi’nin kuruluşunda emeği geçen, katkısı olan bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Biz de tıpkı Kızılay’a olduğu gibi Yeşilay’a da elimizden gelen desteği vereceğiz.” dedi.

Zeytinburnu’nun Yeşilay Şubesi’nden önce 2020 yılında YEDAM ile tanıştığını kaydeden Arısoy sözlerine şöyle devam etti: YEDAM Zeytinburnu’nda çok güzel bir fonksiyonu ifa ediyor. Bu merkezde her tür bağımlılığa karşı ücretsiz danışmanlık hizmeti veriliyor. Yeşilay Türkiye’nin yüz aklarından bir tanesi. Büyük bir tecrübe ve birikime sahip. İnşallah bu tecrübenin Zeytinburnu Yeşilay Şubesi aracılığı ile ilçemizde büyük faydasını göreceğiz. Yeşilay, bütün kamu ve kuruluşlarıyla büyük bir koordinasyon içerisinde asli görevine uygun çalışacak. Hepinize ‘Zeytinburnu Hizmetkârı’ olarak bu açılışa geldiğiniz için teşekkür ediyorum.”

Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı sırası ve sonrasında işgal güçlerinin toplumumuzda alkol ve uyuşturucu maddeleri yaygınlaştırmasını ve işgale karşı mücadele ruhunun yıkılmasını önlemek amacıyla dönemin Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde, Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Sultan Vahdeddin’in izniyle 5 Mart 1920’de İstanbul’da “Hilal-i Ahdar” adıyla kurulmuştur.“Hilal-i Ahdar” ismi daha sonra “Yeşil Hilal” ve “Yeşilay” olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı’nda Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay’a “Kamu Yararına Çalışan Dernek Statüsü” verilmiştir.Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay’ın mücadele alanına dahil olmuştur.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zeytinburnuhaber.org sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.