SEYİTNİZAM KONAKLARI
ELİT YAPI

Suudiler Zeytinburnu Halkının 3 Bin metrekarelik yeşil alanına çöktü

GÜNDEM 01.02.2022 - 12:09, Güncelleme: 02.02.2022 - 15:01
 

Suudiler Zeytinburnu Halkının 3 Bin metrekarelik yeşil alanına çöktü

Suudilerin Türkiye’deki en büyük Gayrimenkul Şirketi AK Zirve Zeytinburnu Topkapı’da Ambarların olduğu alanda görkemli konutlar yapıyor. Bu konutların pazarlanmasının yaptıkları satış ofisi ise Bakanlık, İBB ve Zeytinburnu Belediyelerini birbirine düşürdü.

ZEYTİNBURNU HALKININ MALINA ÇÖKÜLÜRKEN NEREDEYDİNİZ? Araplar Zeytinburnu’nun 3 Bin Metrekere Yeşil alanını yok ederken ne Zeytinburnu Belediyesi ne de İBB olaya müdahil olmadı. Satış ofisi yapımı bittikten sonra İBB gelip satış ofisini mühürledi. Ardından Zeytinburnu Belediyesi’de mühürlenen satış ofisini tekrar mühürleyerek yıkılması için harekete geçti. Tam bu esnada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Suudilerin “Topkapı 29” projesi için, yeşil alana yaptıkları “Akzirve Satış Ofisi” binasını için harekete geçerek Zeytinburnu Halkının yeşil alanına usulsüz yapılan Satış Ofisini yasal duruma kavuşturacak plan değişikliğini “re’sen” onayladı. Topkapı’daki eski “Nakliye Ambarları’nın” arazisine yapılmakta olan proje için yaklaşık 3 bin metrekarelik yeşil alan yok edildi. YEŞİL ALANA YAPILAN SATIŞ OFİSİNİ NASIL RESEN ONAYLARSINIZ? Topkapı’da yaklaşık 140 bin metrekare arazi üzerine kurulu olan, eski nakliyeciler site arazisini 2014 yılında satın alan, Suudi Arabistanlı Al Qemam Holding’in Türkiye’deki kolu Akzirve Gayrimenkul firması, satış ofisi için plan değişikliği talep etti. Devasa arazi içinde yapacak bir başka yer bulamayan firma, “Akzirve Satış Ofisi’ni”, Zeytinburnu Belediyesi’nin imar planlarında yeşil alan olarak yer alan arazi üzerine yaptı.Yeşil alan ve yol yok edilerek yapılan ofis inşaatı geçen yıl yapılmasına karşın, plan değişikliği yeni hazırlandı. Yeşil alan ve kavşak yolunu yok eden satış ofisi binasını yasal duruma kavuşturmak için hazırlanan plan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından dün “re’sen” onaylandı. ARAPLARA YAPILAN BU KIYAĞA İBB VE ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ’NİN BİR CEVABI VAR MI? Yeşil alana yapılan inşaat için hazırlanan plan değişikliği teklifinde konu şöyle açıkladı: “Hazırlanan plan değişikliği teklifi ile meri planda pasif yeşil alanda olan tescil harici alanın bir kısmının bölge ihtiyaçları da dikkate alınarak İdari Hizmet Alanı olarak düzenlenmiştir. Bu doğrultuda İdari Hizmet Alını olarak teklif edilen alanda parselinin oluşturulması, oluşan parselin Maliye Hazinesi adına tescilinin yapılması, halihazır durumda parsel üzerinde yer alan ve satış ofisi olarak kullanılması planlanan yapının kamu kullanımı adına devrinin yapılması planlanmaktadır.” PLAN DEĞİŞİKLİĞİNE ASKIDA İTİRAZ YAPILACAK MI? Bakanlığın “re’sen” onayladığı plan değişikliği bir ay süreyle askıya çıktı. Plan değişikliğine itirazı olanlar bu bir aylık süre içinde itiraz edebilecek. İtiraz gelmez ise plan değişikliği kesinleşmiş olacak.  
Suudilerin Türkiye’deki en büyük Gayrimenkul Şirketi AK Zirve Zeytinburnu Topkapı’da Ambarların olduğu alanda görkemli konutlar yapıyor. Bu konutların pazarlanmasının yaptıkları satış ofisi ise Bakanlık, İBB ve Zeytinburnu Belediyelerini birbirine düşürdü.

ZEYTİNBURNU HALKININ MALINA ÇÖKÜLÜRKEN NEREDEYDİNİZ?

Araplar Zeytinburnu’nun 3 Bin Metrekere Yeşil alanını yok ederken ne Zeytinburnu Belediyesi ne de İBB olaya müdahil olmadı. Satış ofisi yapımı bittikten sonra İBB gelip satış ofisini mühürledi. Ardından Zeytinburnu Belediyesi’de mühürlenen satış ofisini tekrar mühürleyerek yıkılması için harekete geçti. Tam bu esnada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Suudilerin “Topkapı 29” projesi için, yeşil alana yaptıkları “Akzirve Satış Ofisi” binasını için harekete geçerek Zeytinburnu Halkının yeşil alanına usulsüz yapılan Satış Ofisini yasal duruma kavuşturacak plan değişikliğini “re’sen” onayladı. Topkapı’daki eski “Nakliye Ambarları’nın” arazisine yapılmakta olan proje için yaklaşık 3 bin metrekarelik yeşil alan yok edildi.

YEŞİL ALANA YAPILAN SATIŞ OFİSİNİ NASIL RESEN ONAYLARSINIZ?

Topkapı’da yaklaşık 140 bin metrekare arazi üzerine kurulu olan, eski nakliyeciler site arazisini 2014 yılında satın alan, Suudi Arabistanlı Al Qemam Holding’in Türkiye’deki kolu Akzirve Gayrimenkul firması, satış ofisi için plan değişikliği talep etti. Devasa arazi içinde yapacak bir başka yer bulamayan firma, “Akzirve Satış Ofisi’ni”, Zeytinburnu Belediyesi’nin imar planlarında yeşil alan olarak yer alan arazi üzerine yaptı.Yeşil alan ve yol yok edilerek yapılan ofis inşaatı geçen yıl yapılmasına karşın, plan değişikliği yeni hazırlandı. Yeşil alan ve kavşak yolunu yok eden satış ofisi binasını yasal duruma kavuşturmak için hazırlanan plan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından dün “re’sen” onaylandı.

ARAPLARA YAPILAN BU KIYAĞA İBB VE ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ’NİN BİR CEVABI VAR MI?

Yeşil alana yapılan inşaat için hazırlanan plan değişikliği teklifinde konu şöyle açıkladı: “Hazırlanan plan değişikliği teklifi ile meri planda pasif yeşil alanda olan tescil harici alanın bir kısmının bölge ihtiyaçları da dikkate alınarak İdari Hizmet Alanı olarak düzenlenmiştir. Bu doğrultuda İdari Hizmet Alını olarak teklif edilen alanda parselinin oluşturulması, oluşan parselin Maliye Hazinesi adına tescilinin yapılması, halihazır durumda parsel üzerinde yer alan ve satış ofisi olarak kullanılması planlanan yapının kamu kullanımı adına devrinin yapılması planlanmaktadır.”

PLAN DEĞİŞİKLİĞİNE ASKIDA İTİRAZ YAPILACAK MI?

Bakanlığın “re’sen” onayladığı plan değişikliği bir ay süreyle askıya çıktı. Plan değişikliğine itirazı olanlar bu bir aylık süre içinde itiraz edebilecek. İtiraz gelmez ise plan değişikliği kesinleşmiş olacak.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zeytinburnuhaber.org sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.