SEYİTNİZAM KONAKLARI
ELİT YAPI

İHKİB'in Mezunları ihracat itici gücü olacak

EĞİTİM 15.05.2018 - 10:53, Güncelleme: 15.05.2018 - 10:53
 

İHKİB'in Mezunları ihracat itici gücü olacak

Türkiye’de mesleki eğitimde devlet – sektör işbirliğinin en önemli ve en başarılı örnekleri arasında gösterilen İHKİB okullarında eğitimlerini tamamlayarak mezuniyete hak kazanan öğrencilere diplomaları İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe’nin de katıldığı törenle verildi.Mustafa Gültepe törende yaptığı konuşmada, ülkelerin kalkınmasında mesleki eğitimin kritik öneme sahip olduğunu vurguladı. İHKİB’in bu gerçekten hareketle çeyrek asırdan bu yana mesleki eğitime yatırım yaptığını anlatan Gültepe, şöyle devam etti: “İHKİB okullarından bugüne kadar yaklaşık altı bin gencimizi mezun ederek sektöre kazandırdık. 17 milyar dolarlık ihracatımızda onların alın teri, emeği ve bilgi birikimi var. “60 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşmada da altı bin mezunumuz itici güç olacak. Onlarla birlikte hedefe çok daha hızlı ulaşacağımıza inanıyorum. “Eğitim sürecinde olduğu gibi profesyonel hayatlarında da gençlerimize desteğimizi sürdüreceğiz. Biz fırsatları sunacağız, onlar tasarlayacaklar, inovatif ürünler geliştirecekler ve daha çok katma değer yaratacaklar. “ Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay da konuşmasında mesleki eğitimin gelişmesinde sektör - devlet işbirliğinin önemine vurgu yaptı.  Giyim alanında 347 okulda 19 bin 690 öğrencinin eğitim gördüğünü hatırlatan Gülay, Türkiye’de genel mesleki teknik eğitim konusunda şu bilgileri verdi: “Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı üç bin 588 okulumuz bulunuyor. Bu okullarımızda bir milyon 650 bin öğrencimiz okuyor. Genel orta öğretim içinde oranımız yüzde 42. Yüzde 30’lardan başlamıştık, geldiğimiz noktadan gurur duyuyoruz. “Mesleki eğitim alan öğrencilerimizden 700 binden fazlasını kızlarımız oluşturuyor. Kızlarımız olmazsa mesleki eğitim olmaz. Eğer ülkemiz kalkınacaksa kızlarımızın alacağı mesleki eğitim sayesinde kalkınacak.” İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak da, sektörlerin yetişmiş personel konusunda sıkıntı çektiğini hatırlatarak, meslek eğitim alan gençlere çok ihtiyaçları olduğunu vurguladı. Şenocak, Milli Eğitim Bakanlığı’na da “Birlikte mesleki eğitimi daha cazip hale getirecek adımları atalım” çağrısı yaptı. İHKİB Eğitim Komitesi Başkanı Timur Bozdemir ise, mesleki eğitime yatırım yapan sektörlerin başında geldiklerini söyledi. Konuşmaların ardından, İHKİB Avcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İHKİB Kağıthane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İHKİB Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Rüştü  Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İHKİB Yenibosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile İDMİB Zeytinburnu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde dereceye giren öğrencilere ödülleri ve diplomaları verildi. 600 öğrenci mezuniyet sevincini keplerini havaya fırlatarak kutladı.

Türkiye’de mesleki eğitimde devlet – sektör işbirliğinin en önemli ve en başarılı örnekleri arasında gösterilen İHKİB okullarında eğitimlerini tamamlayarak mezuniyete hak kazanan öğrencilere diplomaları İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe’nin de katıldığı törenle verildi.Mustafa Gültepe törende yaptığı konuşmada, ülkelerin kalkınmasında mesleki eğitimin kritik öneme sahip olduğunu vurguladı. İHKİB’in bu gerçekten hareketle çeyrek asırdan bu yana mesleki eğitime yatırım yaptığını anlatan Gültepe, şöyle devam etti: “İHKİB okullarından bugüne kadar yaklaşık altı bin gencimizi mezun ederek sektöre kazandırdık. 17 milyar dolarlık ihracatımızda onların alın teri, emeği ve bilgi birikimi var. “60 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşmada da altı bin mezunumuz itici güç olacak. Onlarla birlikte hedefe çok daha hızlı ulaşacağımıza inanıyorum. “Eğitim sürecinde olduğu gibi profesyonel hayatlarında da gençlerimize desteğimizi sürdüreceğiz. Biz fırsatları sunacağız, onlar tasarlayacaklar, inovatif ürünler geliştirecekler ve daha çok katma değer yaratacaklar. “

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay da konuşmasında mesleki eğitimin gelişmesinde sektör - devlet işbirliğinin önemine vurgu yaptı.  Giyim alanında 347 okulda 19 bin 690 öğrencinin eğitim gördüğünü hatırlatan Gülay, Türkiye’de genel mesleki teknik eğitim konusunda şu bilgileri verdi: “Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı üç bin 588 okulumuz bulunuyor. Bu okullarımızda bir milyon 650 bin öğrencimiz okuyor. Genel orta öğretim içinde oranımız yüzde 42. Yüzde 30’lardan başlamıştık, geldiğimiz noktadan gurur duyuyoruz. “Mesleki eğitim alan öğrencilerimizden 700 binden fazlasını kızlarımız oluşturuyor. Kızlarımız olmazsa mesleki eğitim olmaz. Eğer ülkemiz kalkınacaksa kızlarımızın alacağı mesleki eğitim sayesinde kalkınacak.”
İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak da, sektörlerin yetişmiş personel konusunda sıkıntı çektiğini hatırlatarak, meslek eğitim alan gençlere çok ihtiyaçları olduğunu vurguladı. Şenocak, Milli Eğitim Bakanlığı’na da “Birlikte mesleki eğitimi daha cazip hale getirecek adımları atalım” çağrısı yaptı.

İHKİB Eğitim Komitesi Başkanı Timur Bozdemir ise, mesleki eğitime yatırım yapan sektörlerin başında geldiklerini söyledi. Konuşmaların ardından, İHKİB Avcılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İHKİB Kağıthane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İHKİB Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Rüştü  Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İHKİB Yenibosna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile İDMİB Zeytinburnu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde dereceye giren öğrencilere ödülleri ve diplomaları verildi. 600 öğrenci mezuniyet sevincini keplerini havaya fırlatarak kutladı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zeytinburnuhaber.org sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.