SEYİTNİZAM KONAKLARI
ELİT YAPI

AKZİRVE’nin kaçak satış ofisi için 'acele kamulaştırma' kararı çıkarıldı

GÜNDEM 03.09.2023 - 13:37, Güncelleme: 03.09.2023 - 15:22
 

AKZİRVE’nin kaçak satış ofisi için 'acele kamulaştırma' kararı çıkarıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Zeytinburnu’nda bulunan yeşil alana kaçak olarak inşa edilen Suudi şirkete ait satış ofisi için imar planında değişiklik yapıp, acele kamulaştırma kararı çıkardı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Suudi Arabistan merkezli Al Qemam Holding'in Türkiye'deki şirketi AkZirve Gayrimenkul’ün yeşil alana kaçak olarak yaptığı plaza için imar planında değişiklik yapıp, acele kamulaştırma kararı çıkardı. Seyitnizam Mahallesi'ndeki kamuya ait yeşil alana Suudi Arabistan merkezli Al Qemam Holding'in Türkiye'deki şirketi AkZirve Gayrimenkul kaçak şekilde çok katlı plaza inşa etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar Müdürlüğü, 2021'de yapının kaçak olduğunu tespit etti. Kaçak plazayı yıkmak isteyen İBB ekipleri engellemelerle karşılaştı. Yıkım sürecine ilişkin mahkeme İBB lehine karar verse de bu kez İstanbul Valisi Davut Gül devreye girdi. 29 Ağustos sabahı kaçak yapıyı yıkmaya giden İBB ekiplerinin karşısına polis çıkarıldı. Valinin imzasıyla resmi yazı gönderilerek yapının Hazine'ye geçtiği, AkZirve Şirketi'nin ise kiralamak için müracaat ettiği, talebin değerlendirildiği gerekçe gösterilerek yıkım yapılmamasını istendi. İBB İmar Müdürlüğü, 2021'de kaçak tespitini yaptığı plaza için 775 sayılı Gecekondu Kanunu'na dayanarak işlem başlattı. AkZirve Gayrimenkul mahkemeye taşıdı. Mahkeme İBB lehinde karar vererek, bakanlığın plan değişikliğini iptal etti ve 775 sayılı kanuna göre yapılan işlemi hukuka uygun buldu. İBB ekipleri buna dayanarak mayıs ayında yıkım için harekete geçti. AkZirve yine mahkemeye gidip yürütmeye durdurma kararı aldırdı. İBB'nin itirazını bir üst mahkeme haklı bularak yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.  29 Ağustos'taki yıkma girişimi de önce valilik sonra bakanlık aracılığı ile engellendi.    
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Zeytinburnu’nda bulunan yeşil alana kaçak olarak inşa edilen Suudi şirkete ait satış ofisi için imar planında değişiklik yapıp, acele kamulaştırma kararı çıkardı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Suudi Arabistan merkezli Al Qemam Holding'in Türkiye'deki şirketi AkZirve Gayrimenkul’ün yeşil alana kaçak olarak yaptığı plaza için imar planında değişiklik yapıp, acele kamulaştırma kararı çıkardı.

Seyitnizam Mahallesi'ndeki kamuya ait yeşil alana Suudi Arabistan merkezli Al Qemam Holding'in Türkiye'deki şirketi AkZirve Gayrimenkul kaçak şekilde çok katlı plaza inşa etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar Müdürlüğü, 2021'de yapının kaçak olduğunu tespit etti. Kaçak plazayı yıkmak isteyen İBB ekipleri engellemelerle karşılaştı. Yıkım sürecine ilişkin mahkeme İBB lehine karar verse de bu kez İstanbul Valisi Davut Gül devreye girdi. 29 Ağustos sabahı kaçak yapıyı yıkmaya giden İBB ekiplerinin karşısına polis çıkarıldı.

Valinin imzasıyla resmi yazı gönderilerek yapının Hazine'ye geçtiği, AkZirve Şirketi'nin ise kiralamak için müracaat ettiği, talebin değerlendirildiği gerekçe gösterilerek yıkım yapılmamasını istendi.

İBB İmar Müdürlüğü, 2021'de kaçak tespitini yaptığı plaza için 775 sayılı Gecekondu Kanunu'na dayanarak işlem başlattı. AkZirve Gayrimenkul mahkemeye taşıdı. Mahkeme İBB lehinde karar vererek, bakanlığın plan değişikliğini iptal etti ve 775 sayılı kanuna göre yapılan işlemi hukuka uygun buldu. İBB ekipleri buna dayanarak mayıs ayında yıkım için harekete geçti. AkZirve yine mahkemeye gidip yürütmeye durdurma kararı aldırdı. İBB'nin itirazını bir üst mahkeme haklı bularak yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.  29 Ağustos'taki yıkma girişimi de önce valilik sonra bakanlık aracılığı ile engellendi.

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zeytinburnuhaber.org sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.