Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Haber Girişi: 24.02.2016 - 09:52, Güncelleme: 24.02.2016 - 09:52

Zeytinburnu Belediyesi Teke Böceği ile aralıksız mücadele ediyor

 

Zeytinburnu Belediyesi Teke Böceği ile aralıksız mücadele ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve Zeytinburnu Belediyesi İstanbul genelinde Teke böceği ile mücadele başlattı.
On binlerce ağacın kurtarıldığı çalışmalarda İstanbul’da 1311 ağacın Zeytinburnu’nda ise 400 ağacın çürüdüğü tespit edildi. Zeytinburnu Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, sorumluluk alanı içinde bulunan ve arazi çalışması sırasında tespit edilen Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği ile mücadele ediyor. Bitki dünyasının kanseri olarak bilinen hastalığa yakalanan ve tedavisi mümkün olmayan 400 ağaç ise, hastalığın yayılmaması için kontrollü bir şekilde kesilerek imha ediliyor. Kesilen ağaçların yerine 8-10 yaşlarında hastalığın bulaşmayacağı meşe, ıhlamur, sığla, çinko ağaç türleri dikiliyor. İlk olarak Zeytinburnu 10. Yıl caddesinde görülen hastalık ile İl Tarım Müdürlüğü, Zirai Karantina Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu ve Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri kriz masası oluşturdu. Zeytinburnu Abdi İpekçi kapalı spor salonu çevresi ve Fatih Karagümrük stadı çevresi 2 kilometrelik alan karantina alınarak mücadele sahası olarak belirlendi. Yapılan çalışmalar sonunda İstanbul'un genelinde binlerce ağaç kontrol edildi ve koruma altına alındı. Konuyla ilgili açıklama yapan Zeytinburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı Semih Demirci Dünyada olduğu gibi İstanbul’da ve Zeytinburnu’nda da bir ağaç zararlısının ağaçları tehdit ettiğini belirtti. Demirci, “Yaklaşık 1 yıldır Türkçesi Turunçgil Teke olan bir böcekle mücadele halindeyiz. 2014 yılının geçen yıl Haziran aylarında yani bu ergini uçmaya başladığı dönemlerde bu böceği fark ettik ve o günden beri Tarım Bakanlığı ile birlikte bu böcekle mücadele ediyoruz.” diye konuştu. Böceğin tespit edildiği alanlarda ilaçlamalar yapıldığını söyleyen Demirci, “Bu ağaçlarda ilaçlamanın olduğu bölgelerde ilaçlamalar yaptık. Çünkü bu ergin kanatları ufak, kendisi büyük olduğu için çok fazla uzağa uçamıyor. Yaklaşık 400 metrelik bir uçuş mesafesi var. Çıktığı bölge, Abdi İpekçi Spor Salonu’nun oralarda ve Zeytinburnu’nun diğer Mahallerinde de görüldü. Bu bölgeleri yaklaşık olarak 1 kilometre çapında bir dairede genişlettik. O bölge içerisinde de ilaçlamalar yaptık” şeklinde konuştu. Bazı ağaçların zararlı böcekten kurtarılamadığını kaydeden Demirci, “Özel alanlarda dahil Zeytinburnu’nda 400 ağaç tespit ettik. Bu ağaçlar artık ölmüş vaziyette. Bu ağaçları da karantina altına aldık ve bir hafta önce kesimlerine başladık, kesimlere tüm mahallerde devam ediyoruz. Kestiğimiz ağaçların yerine yenilerini ekmeye devam ediyoruz” diye konuştu. TURUNÇGİL TEKE BÖCEĞİ HASTALIĞI NEDİR? Bitki dünyasında en bulaşıcı ve ölümcül hastalığı olarak bilinen Turunçgil Uzun Antenli Teke böceği (Anoplophora chinensis) kışı larva haline ağaç içinde geçiriyor ve böcek larvaları ağacın içinde bulunmaktadır. Böceğin istila ettiği bu ağaçlar kesilip Uluslararası Barış Parkı’nda depolanıp yongalama makinesinde imha edilecek. Talaşlar ise İstaç Çöp Aktarım merkezine geri dönüşüme gönderilecek. ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve Zeytinburnu Belediyesi İstanbul genelinde Teke böceği ile mücadele başlattı.

On binlerce ağacın kurtarıldığı çalışmalarda İstanbul’da 1311 ağacın Zeytinburnu’nda ise 400 ağacın çürüdüğü tespit edildi.

Zeytinburnu Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, sorumluluk alanı içinde bulunan ve arazi çalışması sırasında tespit edilen Turunçgil Uzun Antenli Teke Böceği ile mücadele ediyor. Bitki dünyasının kanseri olarak bilinen hastalığa yakalanan ve tedavisi mümkün olmayan 400 ağaç ise, hastalığın yayılmaması için kontrollü bir şekilde kesilerek imha ediliyor. Kesilen ağaçların yerine 8-10 yaşlarında hastalığın bulaşmayacağı meşe, ıhlamur, sığla, çinko ağaç türleri dikiliyor.

İlk olarak Zeytinburnu 10. Yıl caddesinde görülen hastalık ile İl Tarım Müdürlüğü, Zirai Karantina Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu ve Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri kriz masası oluşturdu. Zeytinburnu Abdi İpekçi kapalı spor salonu çevresi ve Fatih Karagümrük stadı çevresi 2 kilometrelik alan karantina alınarak mücadele sahası olarak belirlendi. Yapılan çalışmalar sonunda İstanbul'un genelinde binlerce ağaç kontrol edildi ve koruma altına alındı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Zeytinburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı Semih Demirci Dünyada olduğu gibi İstanbul’da ve Zeytinburnu’nda da bir ağaç zararlısının ağaçları tehdit ettiğini belirtti. Demirci, “Yaklaşık 1 yıldır Türkçesi Turunçgil Teke olan bir böcekle mücadele halindeyiz. 2014 yılının geçen yıl Haziran aylarında yani bu ergini uçmaya başladığı dönemlerde bu böceği fark ettik ve o günden beri Tarım Bakanlığı ile birlikte bu böcekle mücadele ediyoruz.” diye konuştu.

Böceğin tespit edildiği alanlarda ilaçlamalar yapıldığını söyleyen Demirci, “Bu ağaçlarda ilaçlamanın olduğu bölgelerde ilaçlamalar yaptık. Çünkü bu ergin kanatları ufak, kendisi büyük olduğu için çok fazla uzağa uçamıyor. Yaklaşık 400 metrelik bir uçuş mesafesi var. Çıktığı bölge, Abdi İpekçi Spor Salonu’nun oralarda ve Zeytinburnu’nun diğer Mahallerinde de görüldü. Bu bölgeleri yaklaşık olarak 1 kilometre çapında bir dairede genişlettik. O bölge içerisinde de ilaçlamalar yaptık” şeklinde konuştu.

Bazı ağaçların zararlı böcekten kurtarılamadığını kaydeden Demirci, “Özel alanlarda dahil Zeytinburnu’nda 400 ağaç tespit ettik. Bu ağaçlar artık ölmüş vaziyette. Bu ağaçları da karantina altına aldık ve bir hafta önce kesimlerine başladık, kesimlere tüm mahallerde devam ediyoruz. Kestiğimiz ağaçların yerine yenilerini ekmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

TURUNÇGİL TEKE BÖCEĞİ HASTALIĞI NEDİR?

Bitki dünyasında en bulaşıcı ve ölümcül hastalığı olarak bilinen Turunçgil Uzun Antenli Teke böceği (Anoplophora chinensis) kışı larva haline ağaç içinde geçiriyor ve böcek larvaları ağacın içinde bulunmaktadır. Böceğin istila ettiği bu ağaçlar kesilip Uluslararası Barış Parkı’nda depolanıp yongalama makinesinde imha edilecek. Talaşlar ise İstaç Çöp Aktarım merkezine geri dönüşüme gönderilecek.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zeytinburnuhaber.org sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.