Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Haber Girişi: 16.07.2021 - 15:01, Güncelleme: 16.07.2021 - 15:05

Mimar Süleyman Uluocak: Zeytinburnu’nun Ada bazlı Kentsel Dönüşüm Projelerine ihtiyacı vardır

 

Mimar Süleyman Uluocak: Zeytinburnu’nun Ada bazlı Kentsel Dönüşüm Projelerine ihtiyacı vardır

Mimar Süleyman Uluocak, kabul edilen dönüşüm planlarıyla ilgili endişelerini İBB’de de dile getirdi! Uluocak; Zeytinburnu İlçesinin Parsel bazlı “Kentsel Dönüşüm Projeleri yerine, Ada bazlı “Kentsel Dönüşüm Projelerine ihtiyacı vardır. Bu plan notları, Parsel bazlı inşaatları cazip hale getirecektir dedi.
Zeytinburnu Belediyesi’nin İBB Meclisi’nde görüşülen ve oy birliği ile kabul edilen Kentsel Dönüşüm planlarıyla ilgili endişelerini dile getiren Mimar Süleyman Uluocak, ilçelerinde daha önce kamu alanı dışında kaldığı halde parsel oluşmuş bazı alanların olduğunu ve yeni uygulanacak planlarla bu yerlere de imar verilmesine itiraz ettiğini belirterek, endişelerini sıraladı. Zeytinburnu Belediyesi’nin Kentsel Dönüşümle alakalı 1/1000 ölçekli genel plan notlarına eklenen uygulama imar planı değişikliği teklifinin görüşüldüğü Mayıs ayı toplantısında da görüş bildirerek oylamaya katılmayan Zeytinburnu İmar Komisyonu Üyesi Mimar Süleyman Uluocak, eksik gördüğü maddeleri İBB’de de dile getirerek, bazı maddelerin komisyonda yeniden görüşülmesini istedi. Zeytinburnu’nun bir dönüşüme ihtiyacı olduğu konusunda hem fikir olduğunu ancak endişe duyduğu bazı maddeler olduğunu söyleyerek İBB’de söz alan SüleymanUluocak, parsel bazda yapılan dönüşümlerde mülk sahibinin bodrum kattan feragat ederse ancak çatı katı hakkını alabileceğini ve artı bir kat ilavesi ile binasını yenileyebileceğini, birleştirmelerle yenilenen yapı yüksekliklerinin 12.50, 18.50 ve 21.50’ye kadar değişiklik gösterebileceğini, bunun da aynı yol üstünde olmasına rağmen yapılar arasındaki farklı yüksekliklere neden olacağını söyledi. İlçelerindeki mevcut planların uygulanmasında uygulayıcıların herhangi bir sorun yaşamadığını, yeni planlarda ise bundan önce de tamamı yol ve donatı alanı dışında kalan ve bu güne kadar hiç plan almayan yerlere de imar hakkı getirildiğini söyleyen Uluocak, itirazının plansız parsellere imar hakkı verilmesi olduğunun altını çizdi.  
Mimar Süleyman Uluocak, kabul edilen dönüşüm planlarıyla ilgili endişelerini İBB’de de dile getirdi! Uluocak; Zeytinburnu İlçesinin Parsel bazlı “Kentsel Dönüşüm Projeleri yerine, Ada bazlı “Kentsel Dönüşüm Projelerine ihtiyacı vardır. Bu plan notları, Parsel bazlı inşaatları cazip hale getirecektir dedi.

Zeytinburnu Belediyesi’nin İBB Meclisi’nde görüşülen ve oy birliği ile kabul edilen Kentsel Dönüşüm planlarıyla ilgili endişelerini dile getiren Mimar Süleyman Uluocak, ilçelerinde daha önce kamu alanı dışında kaldığı halde parsel oluşmuş bazı alanların olduğunu ve yeni uygulanacak planlarla bu yerlere de imar verilmesine itiraz ettiğini belirterek, endişelerini sıraladı.

Zeytinburnu Belediyesi’nin Kentsel Dönüşümle alakalı 1/1000 ölçekli genel plan notlarına eklenen uygulama imar planı değişikliği teklifinin görüşüldüğü Mayıs ayı toplantısında da görüş bildirerek oylamaya katılmayan Zeytinburnu İmar Komisyonu Üyesi Mimar Süleyman Uluocak, eksik gördüğü maddeleri İBB’de de dile getirerek, bazı maddelerin komisyonda yeniden görüşülmesini istedi.

Zeytinburnu’nun bir dönüşüme ihtiyacı olduğu konusunda hem fikir olduğunu ancak endişe duyduğu bazı maddeler olduğunu söyleyerek İBB’de söz alan SüleymanUluocak, parsel bazda yapılan dönüşümlerde mülk sahibinin bodrum kattan feragat ederse ancak çatı katı hakkını alabileceğini ve artı bir kat ilavesi ile binasını yenileyebileceğini, birleştirmelerle yenilenen yapı yüksekliklerinin 12.50, 18.50 ve 21.50’ye kadar değişiklik gösterebileceğini, bunun da aynı yol üstünde olmasına rağmen yapılar arasındaki farklı yüksekliklere neden olacağını söyledi.

İlçelerindeki mevcut planların uygulanmasında uygulayıcıların herhangi bir sorun yaşamadığını, yeni planlarda ise bundan önce de tamamı yol ve donatı alanı dışında kalan ve bu güne kadar hiç plan almayan yerlere de imar hakkı getirildiğini söyleyen Uluocak, itirazının plansız parsellere imar hakkı verilmesi olduğunun altını çizdi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zeytinburnuhaber.org sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.