Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Haber Girişi: 03.12.2019 - 21:09, Güncelleme: 03.12.2019 - 21:09

Zeytinburnu RANTA Kurban mı edildi?

 

Zeytinburnu RANTA Kurban mı edildi?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) açıkladığı rakamlara göre Zeytinburnu 2007 nüfus sayımına göre 288.743 kişi, 2018 Yılı sayımına göre ise nüfusu 284 bin 935. Zeytinburnu nüfusunun 142.052’ini erkekler, 142.883'ünü ise kadınlar oluşturdu. Zeytinburnu 11.16 km2 yüzölçümüne sahip İstanbul’un en küçük; fakat nüfus yoğunluğu olarak en yoğun ilçelerinden biridir. Türkiye’nin ilk gecekondu yerleşim yerlerinden biri Zeytinburnu’dur. 
1800’lü yıllara kadar tabakhaneler dışında işletmeler neredeyse hiç yokken; bu yıllardan sonra bez, kumaş, çimento fabrikaların kurulması, askeri fabrika (tank fabrikası) ve deri sanayinin gelişmesiyle Zeytinburnu da genişlemeye ve gelişmeye başlar. 1950’lere doğru ilçenin sanayi bölgesi yapılmasıyla gecekondulaşma korkunç düzeylere çıkmıştır.  Bir gecede binlerce gecekondu yapıldığı bilinmektedir. Yolsuz, okulsuz, düzensiz, plansız kocaman bir gecekondu kenti kaplar Zeytinburnu topraklarını. Bu gidiş kendine özgü gelişmeyle 1966 yılına kadar sürer. Bölge 1957 yılında ilçe olduğunda neredeyse tamamı gecekondulardan oluşmaktadır. Zeytinburnu, 25 bine yakın işyeri, 10 bin civarındaki imalathanesiyle Türkiye’nin en çok üreten ilçelerinden biridir. Tekstil ve deri dışındaki imalathaneler, büyük fabrikalar Topkapı bölgesindeki Maltepe Mahallesindedir. İmalathane ve fabrikalarda işçiler sigortasız, sendikasız, iş güvenliğinden yoksun olarak asgari ücretin de altında ücretlerle çalıştırılmaktadırlar. Birçok imalathanenin ruhsatsız olması, hatta bazı imalathanelerde ne üretildiği dahi bilinmiyor olmasından dolayı birçok katliam gibi iş kazaları yaşanmaktadır. Önce Maltepe’de ardından Beştelsiz’de meydana gelen patlamalarda onlarca çalışan hayatın kaybetti. Ne zaman meydana gelir bilinmez ama Zeytinburnu yeni patlamalara her an hazır saatli bombalarıyla doludur ve ne acıdır ki bunlara karşı herhangi bir önlen alınmamıştır. Zeytinburnu’nun 970 sokağının neredeyse tamamında tekstil ve deri atölyeleri vardır. Deri sanayisi iç piyasa ve ihracata dönükken, tekstil üretimi tamamen iç piyasaya dönük imalathanelerle doludur. 1993’te Kazlıçeşme’de ki deri fabrikalarının Tuzla’ya taşınmasıyla ilçede sadece küçük imalathaneler kalmıştır. Deri işçilerinin büyük direnişlerini görmüş olan Kazlıçeşme’de şimdi küçük atölyelerde emekleri sömürülen deri işçileri, sefalet ücretleriyle çalıştırılmaktadırlar. Deri atölyeleri büyük deri fabrikalarının fasoncuları olarak çalışmaktadır. Merter’deki tekstil fabrikalarının başka bölgelere taşınmasıyla Zeytinburnu’nda merdiven altı atölyeler mantar gibi çoğalmıştır. Yine bu atölyelerin büyük çoğunluğu fason imalathanelerdir. Zeytinburnu’nun başındaki en büyük bela Kentsel Dönüşüm Planının pilot bölgelerinden birisi olmasıdır. İlçenin en eski gecekondu bölgelerinden ve binaların birçoğunun çürük olmasından dolayı dönem dönem bina çökmeleri meydana gelmektedir. Zeytinburnu’nun sahili modern surlarla çevrildi. Sahil halktan koparılıp ranta kurban edildi. Bunun yanında sıra Nakliyeciler sitesine geldi. Şimdi burada Araplar yeni bir projeyi hayata geçirecekler. Hemen yanındaki Demirciler Sitesi de Zeytinburnu’nu terk-i diyar edecek yerlerden biri olarak sırada bekliyor. Çok acı ama gerçek olan şu ki Zeytinburnu’nun etrafı rantçılar tarafında çepe çevre sarıldı.  ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) açıkladığı rakamlara göre Zeytinburnu 2007 nüfus sayımına göre 288.743 kişi, 2018 Yılı sayımına göre ise nüfusu 284 bin 935. Zeytinburnu nüfusunun 142.052’ini erkekler, 142.883'ünü ise kadınlar oluşturdu. Zeytinburnu 11.16 km2 yüzölçümüne sahip İstanbul’un en küçük; fakat nüfus yoğunluğu olarak en yoğun ilçelerinden biridir. Türkiye’nin ilk gecekondu yerleşim yerlerinden biri Zeytinburnu’dur. 

1800’lü yıllara kadar tabakhaneler dışında işletmeler neredeyse hiç yokken; bu yıllardan sonra bez, kumaş, çimento fabrikaların kurulması, askeri fabrika (tank fabrikası) ve deri sanayinin gelişmesiyle Zeytinburnu da genişlemeye ve gelişmeye başlar. 1950’lere doğru ilçenin sanayi bölgesi yapılmasıyla gecekondulaşma korkunç düzeylere çıkmıştır.  Bir gecede binlerce gecekondu yapıldığı bilinmektedir. Yolsuz, okulsuz, düzensiz, plansız kocaman bir gecekondu kenti kaplar Zeytinburnu topraklarını. Bu gidiş kendine özgü gelişmeyle 1966 yılına kadar sürer. Bölge 1957 yılında ilçe olduğunda neredeyse tamamı gecekondulardan oluşmaktadır.

Zeytinburnu, 25 bine yakın işyeri, 10 bin civarındaki imalathanesiyle Türkiye’nin en çok üreten ilçelerinden biridir. Tekstil ve deri dışındaki imalathaneler, büyük fabrikalar Topkapı bölgesindeki Maltepe Mahallesindedir. İmalathane ve fabrikalarda işçiler sigortasız, sendikasız, iş güvenliğinden yoksun olarak asgari ücretin de altında ücretlerle çalıştırılmaktadırlar. Birçok imalathanenin ruhsatsız olması, hatta bazı imalathanelerde ne üretildiği dahi bilinmiyor olmasından dolayı birçok katliam gibi iş kazaları yaşanmaktadır. Önce Maltepe’de ardından Beştelsiz’de meydana gelen patlamalarda onlarca çalışan hayatın kaybetti. Ne zaman meydana gelir bilinmez ama Zeytinburnu yeni patlamalara her an hazır saatli bombalarıyla doludur ve ne acıdır ki bunlara karşı herhangi bir önlen alınmamıştır.

Zeytinburnu’nun 970 sokağının neredeyse tamamında tekstil ve deri atölyeleri vardır. Deri sanayisi iç piyasa ve ihracata dönükken, tekstil üretimi tamamen iç piyasaya dönük imalathanelerle doludur. 1993’te Kazlıçeşme’de ki deri fabrikalarının Tuzla’ya taşınmasıyla ilçede sadece küçük imalathaneler kalmıştır. Deri işçilerinin büyük direnişlerini görmüş olan Kazlıçeşme’de şimdi küçük atölyelerde emekleri sömürülen deri işçileri, sefalet ücretleriyle çalıştırılmaktadırlar. Deri atölyeleri büyük deri fabrikalarının fasoncuları olarak çalışmaktadır.

Merter’deki tekstil fabrikalarının başka bölgelere taşınmasıyla Zeytinburnu’nda merdiven altı atölyeler mantar gibi çoğalmıştır. Yine bu atölyelerin büyük çoğunluğu fason imalathanelerdir. Zeytinburnu’nun başındaki en büyük bela Kentsel Dönüşüm Planının pilot bölgelerinden birisi olmasıdır. İlçenin en eski gecekondu bölgelerinden ve binaların birçoğunun çürük olmasından dolayı dönem dönem bina çökmeleri meydana gelmektedir. Zeytinburnu’nun sahili modern surlarla çevrildi. Sahil halktan koparılıp ranta kurban edildi. Bunun yanında sıra Nakliyeciler sitesine geldi. Şimdi burada Araplar yeni bir projeyi hayata geçirecekler. Hemen yanındaki Demirciler Sitesi de Zeytinburnu’nu terk-i diyar edecek yerlerden biri olarak sırada bekliyor. Çok acı ama gerçek olan şu ki Zeytinburnu’nun etrafı rantçılar tarafında çepe çevre sarıldı. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve zeytinburnuhaber.org sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.