Zeytinburnu ’nda bulunan Nakliyeciler Sitesi ’nin arazisini kentsel dönüşüm kapsamında riskli alan ilan eden Bakanlar Kurulu kararını Danıştay 14. Dairesi deprem riskine ilişkin yeterli teknik raporun olmadığına dikkat çekerek durdurdu. 156 bin metrekarelik arsanın yaklaşık 53 bin metrekaresini 2014 yılında satın alan Suudi Arabistan merkezli Al Qemam Grubu bünyesindeki Akzirve Gayrimenkul, araziye toplam inşaat alanının yüzde 85’i konut olmak üzere, ofis ve ticari alan yapmak istiyor.

Zeytinburnu ’ndaki 156 bin metrekarelik arazi üzerine kurulu bulunan Nakliyeciler Sitesi , Akzirve Gayrimenkul tarafından satın alınmak istendi. 180 ortaklı İstanbul Nakliyat Ambarları İşletme Kooperatifi’ne (NAKO) ait arazideki 245 ambar için 750’şer bin dolar nakit, 250 bin dolarlık da daire teklif edildi. Nakliyecilerin bir kısmı firmayla anlaşma sağlarken bir kısmı da teklifi kabul etmedi. Şirket arazinin 53 bin metrekaresini satın aldı. Bu arada Şubat 2017’de Bakanlar Kurulu kararıyla arazi kentsel dönüşüm kapsamında riskli alan ilan edildi. Nakliyeciler karara karşı dava açtı. Akzirve Gayrimenkul daha sonra 3’te 2 çoğunluğu sağladı ve yapı ruhsatını aldı. Anlaşma sağlamayan bölge sakinleri ise İstanbul 3. İdare Mahkemesi’nde yapı ruhsatlarının iptal edilmesi için de dava açtı. Mahkeme yapı ruhsatlarının yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Danıştay 14 Dairesi de 11 Haziran’da

Bakanlar Kurulu’nun “riskli alan” kararını yeterli teknik raporun hazırlanmadığını belirterek oybirliğiyle durdurdu. Zeytinburnu ’ndaki Nakliyeciler Sitesi’nin arazisinin 3’te biri Suudi Arabistan merkezli şirkete satılmış, ardından bölge riskli alan ilan edilmişti. 7 blok 254 işyerinden oluşan Nakliyeciler Sitesi’ne hiçbir tebligat yapılmadan 6 Ocak 2018 günü saat 04.00’te yıkım ekipleri gitmişti. Ambar esnafı ve çalışanları, sitenin giriş çıkışını kamyon ve TIR’larla kapatarak yıkıma engel olmak istemiş ancak polis müdahalesi olmuştu. Daha sonra kepçeler üç gün içerisinde siteyi yerle bir etmişti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ