ZEYTİNBURNU’NDA SON İKİ YILIN KONUT PİYASASI VERİLERİ

Zeytinburnu ilçesinde konut satışları, 2017 yılı ile mukayese edildiğinde Ocak ve Şubat Ayı’ndan sonra 2018 yılında her ay azalma eğiliminde olduğu anlaşılmaktadır. 2017 yılının ilk 7 ayında 1743 adet konut satışı yapılmışken, 2018 yılının aynı dönemindeki konut satışı 1632 adet olarak gerçekleşmiştir. Toplam rakamlar dikkate alındığında 2017 ve 2018 yılının dengeli olduğu söylenebilir ancak Ağustos verileri ile beraber makasın iyice açılmaya başladığını göreceğiz. Döviz atağı ile ortaya çıkan yüksek enflasyon ve yüksek faiz rakamlarının etkisi ile Ağustos ayının olumsuz etkileneceği beklenmektedir.  Bugünlerde yaşanılan ekonomik baskının Zeytinburnu inşaat piyasasını nasıl etkilediği Ağustos verilerinden sonra çok daha net olarak anlaşılacaktır. 

KONUT KREDİLERİ ANALİZ

Cumhurbaşkanı faiz konusunda 2002 yılından beri aynı çizgide bulunmaktadır. Kendisi faizin tüm ekonomik göstergeler üzerinde olumsuz etkisi olduğunu söylemektedir. Yüksek faiz ile enflasyonu veya kur artışını kontrol edebilirsiniz ancak Cumhurbaşkanı toplam faydaya bakıldığında yüksek faizin daha zararlı olduğuna dikkat çekmek istemektedir. Aşağıdaki örnekler Cumhurbaşkanını haklı çıkarmaktadır. Gelelim düne; Merkez Bankası bazuka atışa ile 625 puan faiz artırımına gitti. Bunun makroekonomik göstergeler üzerindeki etkisi çok uzun ve detaylı bir konu olup, biz sadece konut kredileri açısından analiz edeceğiz. Merkez Bankasının faiz arttırma kararına paralel olarak bankaların konut kredilerindeki yükselişin ne anlama geldiğini aşağıda basit bir hesaplama ile anlatmak mümkündür. 

EĞER 2+1 DAİRE ALMAYI DÜŞÜNÜYORSANIZ NE YAPMALISINIZ?

Örnek; Çırpıcı Mahallesi’nde yeni binada 2+1 kullanım özelliklerinde 350,000 TL değerinde bir ev almak istiyorsunuz. 150,000 TL peşinatınız, 200,000 TL kredi ihtiyacınız var. Bu taşınmazı;

Yukarıdaki 3 hesaplama tablosunda görüldüğü gibi, Çırpıcı Mahallesinde bulunan bu taşınmazı 2017 yılında Temmuz ayında kredi maliyetleri ile birlikte 10 yılda 477,840 TL ödeyerek alabiliyoruz. Evin fiyatının artmadığı durumda dahi, sadece kredi maliyetlerindeki artış sebebi ile aynı evi 2018 yılının ocak ayında 536,760 TL ödeyerek, 2018 yılının ağustos ayında 730,200 TL ödeyerek alabiliyoruz. Eylül ayında faizlerin biraz daha yükseldiğini düşündüğümüzde konut kredisi ile ev almanın rasyonel olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bugünden yaklaşık 1 yıl önce ev aldığımızda ödediğimiz para ile bugün ev satın aldığımızda ödeyeceğimiz para arasında yaklaşık 300 bin TL fark bulunmaktadır. Ödemelerin 10 yıl sonraki toplam ödeme rakamları olduğunu unutmayalım. Maalesef faizin etkisi bu kadar yüksek olmaktadır. Kısa vadede faiz oranlarında büyük değişim olması olası değilse de, orta vadede daha iyi fiyatlamalar ortaya çıkacaktır.

UZMANINDAN KONUT YARIMI İÇİN PÜF NOKTALARI

Borç ödeme kapasitesi olan insanlar her dönem borçlanarak gayrimenkul yatırımı yapabilirler. Ama kazançlı alışveriş için bu dönemde peşin parası olanların gayrimenkul yatırımı yapması daha rasyonel durmaktadır. Ancak her zaman bazı fırsatlar olabilmektedir, piyasayı iyi takip etmekte fayda var. Bu dönemde kazançlı gayrimenkul almanın 3 yolu bulunmaktadır.

A-Peşin para ile satın alma
B-İndirimli konut kampanyalarından satın alma
C-Bankalarla indirimli faiz anlaşması olan inşaatlardan satın alma 

A şıkkında bahsedilen peşin para ile yapılan alışverişi kenara koyalım. Yukarıdaki örneklerle benzerlik göstermesi açısından rakamları değiştirmeden B ve C şıklarına örnekler vermek istiyorum. 

Yukarıdaki örneklerde evin satış rakamları ve peşinat tutarınız değişmese bile 2018 yılının Ocak ayındaki maliyetlere yaklaşan bir ödeme planı ile gayrimenkul sahibi olmanız mümkün olmaktadır. Örnekler ticaretin nasıl olması gerektiğini anlatmak için değil, rakamlarla günümüz piyasa koşullarına ışık tutmak için verilmiştir. Bilginize sunulur.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL