İstanbul'da yaşamanın maliyeti gün geçtikçe artıyor. Art arda gelen zamlar dar bütçeli vatandaş iyice zorlamaya başladı. Özellikle İstanbul'da kira fiyatlarının yüksekliği dikkat çekiyor. Başta gıda olmak üzere her geçen gün akaryakıt, enerji ve diğer ürünlere gelen zamlar vatandaşı içinden çıkılmaz bir borç batağına sürüklüyor, özellikle zamlar karşısında eriyen asgari ücret ise ev kirasına bile artık yetmiyor!

Yapılan araştırmaya göre; İstanbul 'un genelinde kiralık evler ortalama 110 metrekare büyüklüğe sahip ve kira bedeli ise 1.710 TL’yi buluyor. Net asgari ücret ise şuanda sadece aylık 1.603.12 TLEndeks verilerine göre İstanbul’da kira fiyatlarının en düşük olduğu yerler Arnavutköy, Esenyurt ve Silivri. Bu ilçelerde ortalama kira değeri 1.000 TL altında. Sırasıyla kiralar ortalama Arnavurköy'de 713 TL'den, Esenyurt'ta 905 TL'den ve Silivri'de 966 TL 'den başlıyor.

İstanbul’da kira değerleri en yüksek ilçeler ise Beşiktaş ve Sarıyer. Beşiktaş’ta ortalama kira bedeli 3.450 TL, Sarıyer’de ise 3.572 TL. Ortalama değerlerle 2.629 TL ile Beykoz, 2.688 TL ile Kadıköy, 2.938 TL ile Bakırköy Beşiktaş ve Sarıyer'i izliyor.Ortalama kira değeri 1.000 TL ve 1.500 TL arasında olan ilçeler Sultangazi, Çatalca, Çekmeköy, Sultanbeyli, Avcılar, Pendik, Esenler, Şile, Tuzla, Sancaktepe, Beylikdüzü, Güngören, Bayrampaşa, Bahçelievler, Büyükçekmece, Kâğıthane, Fatih, Ümraniye, Bağcılar, Başakşehir, Kartal ve Küçükçekmece olarak sıralanıyor.

Ortalama kira değeri 1.500 ve 2.500 TL arasında olan ilçeler ise Gaziosmanpaşa, Zeytinburnu, Maltepe, Üsküdar, Şişli, Adalar, Ataşehir, Beyoğlu ve Eyüp olarak sıralanıyor.