Yedikule'de 2 bin-3 bin 500 lira aralığındaki fiyatlar ortalama yüzde 36 artışla 3 bin-4 bin 500 lira civarına ulaşırken, Zeytinburnu'nda projeye yakın mahallelerde 3-4 bin liradan ortalama yüzde 30'luk artışla 4-5 bin lira aralığına yükseldi. Yine projenin yakın olduğu Zeytinburnu mahallelerinde metrekare kira fiyatları 10-15 liradan 12-18 lira aralığına yükseldi."

Maya Gayrimenkul' göre, 2010 yılında Zeytinburnu bölgesindeki konut satış fiyatlarının metrekare bazında bin 250 ile bin 500 lira arasında değiştiğini, bu rakamın 2016'da 4-5 bin lira aralığına yükseldiğini belirterek, bu fiyatlamaya markalı projelerdeki konutları eklemediklerini, çünkü markalı konut projelerinde bölge fiyatlamalarının 10-15 bin lira arasında değiştiğini bildirdi.

Zeytinburnu-Merter-E-5 bölgesinde ev fiyatlarının metrekaresi 3 bin liradan başlıyor, 22 bin 500 liraya kadar yükseliyor. Veriler, EVA Gayrimenkul Değerleme'nin araştırmasından. Araştırma, sahil kısmında fiyatların 6 bin ile 22 bin lira arasında, E-5 çevresinde ise 5 bin 500 ile 12 bin lira arasında olduğunu gösterdi.

ADIM ADIM GELİŞİM

Eskinin fabrikaları ve sanayi siteleriyle tanınan bölgesi olan Zeytinburnu'nda bugün bu yapıların yerini ofis, konut ve alışveriş merkezleri almaya başladı. Kentsel dönüşümün pilot bölgelerinden biri olan Zeytinburnu'nda emlak hareketlenmesi ise 2000'li yılların başında başladı. Dönüşümle çehresi değişmeye devam eden Zeytinburnu'nda bugün çok sayıda nitelikli proje görmek mümkün. EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, son dönemde Zeytinburnu bölgenin kentsel dönüşümle merkezi iş alanı olmasının planlandığını belirtti. Yazıcı, günümüzde eski ve yıpranmış yapılanmaların mevcut olduğu bölgede konutların orta ve orta-alt gelir grubuna hitap ettiğini, ulaşım olanaklarının çeşitlenmesiyle orta ve orta-üst gelir seviyesine yönelik projelerin artığını ifade etti. 

SÜMER MAHALLESİ DE DÖNÜŞECEK

Zeytinburnu'ndaki Sümer Mahallesi'nde 1250 konut ve işyerinin daha yıkılmasına ve yerinde dönüştürülmesine karar verildi. Açıklama, Zeytinburnu Belediyesi'nden geldi. Zeytinburnu bölgesi, Sahil Yolu hattına yakın bir alanda yer alıyor. İkinci dalga geliyor  Türkiye'nin en büyük parklarından biri olan Çırpıcı Şehir Parkı ve Marmaray sayesinde Zeytinburnu'ndaki gayrimenkuller değerlenmişti. Ancak bu yükseliş son değil. Çünkü uzmanlar 2016'da tamamlanması planlanan Avrasya Tüneli'nin de bölgedeki konut fiyatlarını harekete geçireceğini söylüyor. Projenin açılmasıyla konut fiyatlarında ikinci bir yükseliş dalgası başladı