TARİHİ BOSTANDAKİ İNŞAAT DURDURULDU

İstanbul’un simgelerinden biri olan İstanbul surlarının gölgesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Fatih Belediyesi tarafından yapılması planlanan ‘Belgradkapı Rekreasyon Alanı Projesi’nin yapımına 2013’te başlandı. Buradaki tarihi İsmail Paşa Bostanı’nın üzeri molozla kaplandı. Bostanın korunması için yapılan eylemler ve itirazlar sonucunda durdurulan projeye geçtiğimiz haftalarda tekrardan başlandı. İlk olarak Yedikule Konakları’nın hemen önünde bulunan araziye süs havuzu yapmak için kepçeler çukur açtı. Ardından zemine beton dökülerek, temel demirleri döşendi. Sur dibi boyunca ilerleyecek proje kapsamında spor alanları, kafe ve restoranların olması planlanıyor.

UNESCO BURASINI KORUMA ALTINA ALMIŞTI

UNESCO tarafından belirlenen ‘Kara Surları Dünya Miras Alanı’nın içinde yer alan bostanda yapılacak kazıların 2863 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu'na göre Arkeoloji Müzeleri'nin denetiminde yapılması gerekiyor. Ancak 17. yüzyıldan kalma haritalarda İsmail Paşa Saray Bostanı olarak geçen arazide yapılan çalışmanın, kazı izni ve müze arkeologu gözetimi olmadan yapıldığı iddia edildi.

SURLAR SADECE BİR DUVAR DEĞİL

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Sami Yılmaztürk, kara surlarının Tarihi Yarımadanın dünya mirasına alınma gerekçelerinden biri olduğunun altını çizerek, “Bu surlar sadece bir duvar değil, surların her iki yakasının da bütün olarak korunması gerekir” dedi. Sur dibine inşaat yapılamayacağını belirten Yılmaztürk, “Sur dibinde herhangi bir inşai faaliyet yapılamaz. Sadece yeraltındaki değerleri gün yüzüne çıkarmak ve tarihimizi daha iyi öğrenmek için arkeolojik kazı yapılabilir” dedi.

İMARA AÇILMASINI İBB OY BİRLİĞİ İLE RED ETMİŞTİ

Nitekim Fatih Belediye Meclisi Temmuz ayı oturumunda, 2-3 kat yüksekliğindeki binalar oyçokluğu ile planlara işlendi. Oysaki bostanın park alanından çıkartılarak imara açılması 14 Eylül 2006’da İBB tarafından oybirliği ile kabul edilmemişti. İBB itiraz gerekçesi olarak “1/5 bin ölçekli plana uyumsuz, donatı azaltıcı, yapı ve nüfus yoğunluğu artırıcı, gerek parseldeki, gerekse komşuluğundaki parsellerde yer alan eski Bostan Alanlarının ve komşuluğunda yer aldığı Karasurlarının ve Yedikule Surlarının ve 1. Derece Koruma Bölgelerinin korunmasına olumsuz etki edici, eski Bostan alanlarının korunmasına dönük İstanbul 1 Numaralı Koruma Kurulunca plan kararlarının üretilmesinde yol gösterici nitelikte kurul kararlarına da aykırılıklar içermekte ve Tarihi yarımada ve Karasurlarının siluetinin korunmasına olumsuz etki edecek niteliktedir” ifadelerine yer verilmişti.

ŞİMDİ GÖZLER ZEYTİNBURNU’NDAKİ BOSTAN HALİNE ÇEVRİLDİ

Zeytinburnu’nda sur koruma bandında yer alan 17. yüzyıldan kalma bir bostanın ‘ticaret alanına’ alınarak imara açıldığı ortaya çıktı. Yıkılmak istenen bostanda imar planına göre AVM ve rezidans yapılabilecek. 400 yıllık su kuyuları ve taş havuzlar ise tehdit altında..İstanbul’da Fatih Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından molozlarla kaplanan Yedikule bostanlarında yıkım durdurulurken, surların dışında yer alan tarihi bir bostanın daha imara açıldığı ortaya çıktı. Zeytinburnu’nda UNESCO’nun sur koruma bandı olarak belirlediği alanda yer alan ve 2011’de hazırlanan Tarihi Yarımada Yönetim Planı’na göre 2. derece koruma bölgesi olan Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin bostanı, korunması gerekirken yıkılmak isteniyor. Daha önce plansız olan bostan arazisi 2012’de Zeytinburnu Belediyesi tarafından sur tecrit bölgesi için hazırlanan 1/1000 ölçekli imar planı ile ticaret alanı ve turizm alanı olarak planlandı. Bostanın bir bölümü geçen yıl İmar Kanunu’nun 18. maddesi kapsamında yol ve park alanına dönüştürüldü. Planda otel alanı olarak belirlenen parsel ise yıkılarak şantiye alanına dönüştürüldü. Yıkımların ardından 24 dönümlük bostandan yaklaşık 14 dönüm kaldı. İçinde Osmanlı dönemine ait en az 400 yıllık su kuyuları ve taş havuzlar barındıran tarihi bostanın son kalan bölümü de yıkılırsa imar planına göre buraya AVM, rezidans, özel sağlık ve eğitim tesisleriyle yer altı otoparkı yapılabilecek.

VADİ SUR İSTANBUL BURADAKİ PROJEYİ HAYATA GEÇİRECEK

Yaptığımız araştırmalara göre  tarihi bostan haline Zeytinburnu'nun 8 ünlü tekstilcisi ortaklaşa Tekstil AVM'si yapacak. VADİ SUR İSTANBUL adında kurulan inşaat şirketi bu AVM'yi inşaa edecek. Şirketin Profilini ticaret odasından araştırdık. Vadi Sur İstanbul İnşaat Anonim Şirketi , Ahmet Arı Yönetim Kurulu Başkanlığı'nda 39 milyon TL'lik sermaye bedeli ile 28 Ağustos'ta Zeytinburnu, Telsiz Mahallesi, Seyitnizam Caddesi'nde kuruldu. Ünlü Tekstilci Ahmet Arı, İnşaat firmasının adresi olarak Tekstil şirketinin olduğu yeri gösterdi.

MİLLİYET