Bir dönem gecekondu şehir olarak anılan Zeytinburnu son 10 yılda rantçıların hedef tahtası haline geldi. Zeytinburnu’nu çepe çevre saran dev gökdelen ve rezidanslar yemiyormuş gibi şimdi de yol üzerlerine otel inşaatları başladı. Zeytinburnu’nun son yıllardaki öncelikli sorunu haline gelen trafik ve yoğunluk hesabı yapılmadan verilen gökdelen ve otel ruhsatları birkaç yıl içinde ilçemizi yaşanmaz hale getirecek. İstanbul Siluetini mahveden ve ülkenin gündemine oturan Onaltı Dokuz Gökdelenleri ile Mahkemenin vereceği nihai karar beklenirken bir ucubede sessiz sedasız Zeytinburnu Cevizlibağ E-5 Bağlantı noktasında yükseliyor.

CEVİZLİBAĞ’A DUBLE TREE MERCURYY

Zeytinburnu’nun taşı toprağı otel oluyor desek yeridir. Kültür Vadsi Porjesi içinde bir çok otel projesi yer alıyor. Topkapı’daki Yeşil Plaza’nın bulunduğu yere ikiz otel yapılacağını duyurmuştuk. Daha önce Siluet ayarına takılan otelin inşaatı başladı. Tercüman Konutları’nın yanı başında . İnşaat, kıymetli madenler, döviz ve turizm alanlarında yatırımları bulunan Niziplioğlu Group, söz konusu arsayı geçen yıl satın aldı. Nizipoğlu ailesinin oteli 216 odalı, 500 yataklı ve 5 yıldızlı olacakmış. İşletmesi içinse Hilton’la anlaşılmıştı fakat bu anlaşma bozuldu. Niziplioğlu Group, Accor Grubu'nun Mercury markasıyla el sıkışmış.Otel CEVİZLİBAĞ’A DUBLE TREE MERCURYY olacak.

OTELİN 15 KATI KESİLMİŞTİ

Tarihi Yarımada'dan sonra Büyükşehir Belediye Meclisi Zeytinburnu'nda 85 metre olarak imar verilen otelin yüksekliğini 45 metreye düşürdü. Topkapı D-100 karayolunun hemen yanında yeralan arazide 30 katlı otel yapmayı planlayan şirketin talebi siluet çekincesi nedeniyle 15 katla sınırlandı. Zeytinburnu Merkezefendi mahallesinde 2 dönüm arazide otel inşa etmek isteyen Zir-Ve Yapı, imar artışı için Büyükşehir Belediyesi'ne başvurdu. Haziran ayında belediye meclisi 2,5 emsal inşaat izni ve 85 metre yükseklik serbestliği verilerek başvuru kabul edildi. Arsada inşaata başlayabilmek için temmuz ayında belediyeye başvuran şirketin talebi olumsuz örnek teşkil edebileceği gerekçesiyle ertelendi. Ekim ayında yeniden getirilen talepte, 2,5 emsal inşaat alanı ve 85 metre yükseklik şartlarının alt planlara işlenmesi belirtildi. Zeytinburnu Belediye Başkanlığı tarafından Büyükşehir Belediye meclisine iletilmişti. İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nda otel alanı olarak belirlenen arazide 85 metre yükseklik 40 metre düşürülerek 45'e çekildi. 30 kat yüksekliğinde otel inşa etme izni veren plan değişikliği 15 kata çekildi. Teklif belediye meclisi tarafından oyçokluğuyla kabul edildi. Niziplioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Niziplioğlu "Projelerimiz değişecek ama karara saygılı olacağız demişti.

BU YOĞUNLUĞU ZEYTİNBURNU KALDIRMAZ

Park yeri yüzünden iki ay önce Seyitnizam Mahallesinde komşusu vurarak öldüren olayda gösteriyor ki Trafik ve Park İlçemizin öncelikli sorunu haline gelmiş. Akşam saatlerinde Ambarlardan Zeytinburnu’na giriş ve Zeytinburnu meydanından E-5 çıkış neredeyse imkansız hale geldi. Rauf Denktaş Caddesi üzerindeki trafik sorunu bir türlü çözülemezken en don çare olarak yine fatura Zeytinburnu Halkına kesildi ve EDS denetimi ile cadde üzerine park yasağı getirildi.Şimdi ise aynı yol üzerine yapılan olan Hilton Double Tree MERCURYY tek kelimeyle Zeytinburnu’nun E-5 ile bağlantısı kesecek. İnşaat süresi boyunca tek şeridi kapatan inşaat firması Zeytinburnululara çile yaşatmaya başladı. Belediye bu inşaatlara niçin ruhsat verir herkesin kafasındaki ortak soru?

kullan

kullan

kullan

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL