Zeytinburnu Haber ekibi Veliefendi Mahallesine gitti, binayı yerinde inceledi ve çarpıcı ayrıntılara ulaştı. Taylan Demirelli ve Mehmet Alpay olayın mağdurları ile tek tek görüştü.

Ev hanımı Zeynep Altaş çocukları İsmail, Hatice, Recep Tayyip’i evde bırakıp dışarı çıktı. İşte olayda tam buan da gerçekleşti. Evin kolonlarını bir anda patladığını gören çocuklar, Deprem olduğunu düşünerek hızlı bir şeklide evi boşalttılar. Bir süre sonra eve dönen Zeynep Hanım evin haline görünce şok yaşadı. Zeytinburnu TV’ye konuşan Zeynep Altaş, evlerine giremediklerini kış günü çocukları ile kapıda kaldıklarını ve ne yapacaklarını bilmediklerini söyledi.

Mahalle sakinleri ise binaların beşik gibi sallanmasına daracık sokaktan geçen iş makinalarının neden olduğunun söylediler. 30 Yıl önce yapılan ce dere kumu ile inşa edilen binanın çürüyen kolanları 30 tonluk araçların geçişi sırasında aniden patladı. O Esnada evde bulunan İsmail ve Hatice Altaş adındaki çocuklar deprem oluyor korkusu ile kendilerini can havli ile dışarı attılar.

Ev sahipleri olayın ardından evlerine girmeye korktukları için hemen belediyeye haber verdiler. Belediye yetkilileri binayı gelip incelediler bananının fotoğrafların çektiler ve apartman sakinlerini binaya girmemeleri konusunda uyardılar.

Mahalle sakinleri Belediyenin olay yerinde hiçbir önlem almadığını kendilerine sadece apartmana girmemeleri konusunda uyardığını ama bu kış günü ne yapacaklarının da bilmediklerin söylediler. Her an yıkılabilecek binanın elle ufalanan kolonları Zeytinburnu’ndaki çürük yapı gerçeğini ortaya koyuyor. İnşaatta deniz kumu kullanılmasın yanında birde koca kolanlar 4 demir üzerine ve 30 cm aralıklarla atılan bağlama demirleri ile yapılmış

Söz konusu binanın bulunduğu Mahallede işyeri bulunan CHP Meclis Üyesi İlkay Biber Zeytinburnu Belediyesinin 11 yıldır deprem koşununda hiçbir şey yapmadığını, Hem Anakent Belediyesinin hem de Hükümetin kenti partilerine olmasına karşın bu adımların atılmasının çok üzücü olduğunu belirtti. Biber, Çırpıcıda hiçbir neden olmadığı halde yıkılan binayı örnek göstererek bu Zeytinburnu gerçeği ilçemizdeki binalar ne yazık ki bu durumda ama asıl üzücü olan yıllardır deprem gerçeği olduğu halde hiçbir şeyin yapılmamasıdır. ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL-TAYLAN DEMİRELLİ-MEHMET ALPAY