ZeytinburnuHaber

Zeytinburnunun En Büyük Haber Sitesi Zeytinburnu Haber

whatsapp hattımetin büfe

market

oz damla

elit yapı

sembol

sembol

inşaat
TAYLAN DEMİRELLİ
TAYLAN DEMİRELLİ

VATAN ÜZERİNDE YAŞAYANLA DEĞERLİDİR

Zeytinburnu bir dönem İstanbul'un gece kondu semti olarak anılırdı. Bakırköy, Ataköy, Fatih,Güngören, Bağcılar ve bir çok s...

Yazarlar 4 2597

Zeytinburnu bir dönem İstanbul'un gece kondu semti olarak anılırdı. Bakırköy, Ataköy, Fatih,Güngören, Bağcılar ve bir çok semt arasında çok değer görmeyen işçi gariban sınıfının yaşadığı tekstil atölyeleri ve deri semti olarak anılırdı.

Zeytinburnu'na sahip çıkan değer katan değersiz olduğu dönemlerde dahi onların gözünde çok büyük değere sahip olan Zeytinburnu Halkı şimdi yaşadığı semtten dışlanmamakla karşı karşıya.
Vatan, üzerinde bağımsız yaşadığımız, milletimiz ve ailemizle hatıralarımızı oluşturduğumuz, kültürümüzün, devletimizin ve tarihimizin ortak öğesi toprak parçasına verdiğimiz isimdir.

Son dönemde gündeme gelen Kentsel Dönüşümü yasası ve on yıldır verdikleri mekanlarına sahip çıkma mücadelesi ile Merkezefendi Arnavut Mahallesi sakinleri bir kez daha gündeme geldiler.
Arnavutların 60 yıldır bitmeyen çilesi de kentsel dönüşüm denen hatta kültür vadisi projesine peşkeş çekilmek mi isteniyor? Rumeli topraklarından kopartılan bu insanlar bundan tam atmış yetmiş yıl önce anavatana dalga,dalga geldiler ve kendilerine derme çatma gece kondular kurarak Zeytinburnu’na sığındılar.

Zeytinburnu'nun o dönem en değersiz mezarlıkların içerisindeki bölgesine kültürleri ve yaşam tarzları ile sahip çıktılar değer kattılar. Sit alanı içerisinde kaldığı iddia edilen mahalle sakinlerinin tapu tahsis bölgeleri iptal edildi ve sokağa terk edildiler.

Geçen ay meclisten bir karar geçiren ak parti meclis üyeleri hem bu insanları başlarından atı İstanbul Büyükşehir'e gönderdiler. Hem de enkaz bedeli karşılığında yerlerini elerinden almak için meclisten birde övüne övüne bunlar işgalci deyip 30 bin lira karşılığında borçlandırılacaklarını söylediler.

Peki buna sessiz mi kalınacak diye Arnavut mahallesine gittim. Mahallede bir amca yanıma yaklaşarak oğul bunlar bizim yerimizi alıp İstanbul belediyesine gönderip seçtiğimiz insanlar bizleri görmezden gelip İstanbul belediyesine havale ettiler ya bende onları Allah'a havale ediyorum dedi.
İşte amcamızın bu yakarışı aslında her şeyi özetliyor.Bizim 70 yılık bir tarihimiz var burada babalarımız ta Rumeli topraklarından kaçıp gelip buralarda imkansızlıklarla yaşadı ve öldüler biz buralarda evlendik çocuk sahibi olduk.

Çocuklarımız anavatanda yetişti. Aynı kültür aynı bayrak aynı din aynı Allah'a inanan insanlar olarak bizde bu topraklarda yani Zeytinburnu'nda ölmek istiyoruz. Şimdi de dedelerimizin hatta babalarımızın kaderini bizlere yaşatmak istiyor yerlerimizi almak istiyorlar bunu bir türlü anlamış değilim.

Zeytinburnu Belediyesi, STK'lar, Yöneticiler vatandaşlarına sahip çıkmalı. Oturduğu semte değer kan insanlar bürokrasi uğruna sokağa terk edilmemeli yerinden yurdundan sürülmemeli..

KALIN SAĞLICAKLA

Yorum Yaz
Facebook Yorum Yaz
MUSTAFA GÜRELER
ÜSKÜP MAHALLESİNDE MÜTHİŞ BİR ORTAM VARDIR.YARDIMLAŞMA VARDIR.DAYANIŞMA VARDIR.İNSANLARIN BİRBİRLERİNE KARŞI SAYGI VE SEVGİSİ VARDIR.ÇOCUKLARINA VERECEKLERİ TERBİYE VE AHLAK DERSLERİ VARDIR OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİNİN ALINDIĞI BİR OKUL GİBİDİR ÜSKÜP MAHALLESİ ANCAK DEĞERİNİ BİLENLER İÇİN GEÇERLİDİR.BENDE ŞAHSIM ADINA BU DURUMDAN RAHATSIZLIK DUYANLARDANIM.SAYIN BAŞKAN MURAT AYDIN'IN BU YANLIŞLIKTAN DÖNECEĞİNE İNANIYORUM,İNANMAK İSTİYORUM AKSİ DURUM BENİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATACAK.İNANIYORUM Kİ 2 B ORMAN YASASI NASIL ÇIKTI İSE BURASI İÇİNDE MUTLAKA YASAL BİR ÇÖZÜM BULUNABİLİR YETERKİ-YETERKİ-YETERKİ İSTEYELİM.ÇÖZÜM MÜ BAŞTA SAYIN BAŞKAN MURAT AYDIN OLMAK ÜZERE ZEYTİNBURNU BELEDİYE MECLİS ÜYESİ O
SADRİ SARAY
Taylancım ağzına sağlık bizler Rumeliler olarak Bayrağa Toprağa saygılı bir toplumuz bizlerinde bir sabrı var tüketmek istiyorlar bizler sabrımızı zorluyoruz sabrımızın bittiği an dengelerle oynamak isteyenlerin sonunun ne olacağını bende merak ediyorum. İYİ GÜZEL İŞLERİN YAPILMASI DİLEĞİYLE GÖZLEMLİYORUZ HEP BİRLİKTE GÜZEL GÜNLERE SEVGİLERLEi
merkezefendili
burda yaşayan insanların tek suçu remeli insanı olması daha medeni daha vatansever olması eğer bu vatandaşlarımız doğulu olsaydı burda yaşananlar olaylar bu şeklide sesizce yürütülemezdi. örnek veriyim NEVRUZ KUTLAMALARI kutlamayı bile beceremeyen bir topluluk var burda ise insanların evini alıyorlar DEVLETİMİZ bizi korur diyorlar FAKAT şunu bilsinler 2014 seçimleri var bak bakaılım sandıktan ne çıkıcak bu güne kadar insanları uyutanlar kendilerini uyuttuklarını görecekler orada bulunanlar şunu unutmamalı SİZLERİ BİZ SEÇTİK FAKAT GEREKENİDE YAPACAĞIMIZDAN ŞÜPHENİZ OLMASIN
SERAP ZORLU
KALEMİNE SAĞLIK KARDEŞİM,HEPİMİZİN İÇİNDE KAYGI VAR.ÜSTELİK ANNEANNELERİMİZİN DEDELERİMİZİN GELİP BİRER GECEKONDU İLE YARATTIĞI,ÇAMURLARIN İÇİNDE SENELERCE İLKELCE YAŞATILDIĞI,O ZAMAN BURUN KIVIRILAN AMA BU GÜN HER NEDENSE EL ÜSTÜNDE TUTULAN ZEYTİNBURNUMUZU VERECEĞİMİZİ SANIYORLARSA ALDANIYORLAR..TOPRAĞIM BENİM NAMUSUMDUR,SİZİNDE OLMALI SAYGIDEĞER ZEYTİNBURNU HALKI,UYUMAYIN,UYUTULMAYIN
yukarı çık