İstanbul’daki Caferiler Dünya Kudüs Günü dolayısıyla Zeytinburnu İmam Sadık Camii bahçesinde ‘İlk Kıblemiz Mecid-i Aksa ve Kudüs’ün Özgürlüğü’ mitingini yaparak İsrail’i protesto etti.

Her yıl Ramazan ayının son Cuması’nda düzenlenen Dünya Kudüs Günü mitingiyle Mecid-i Aksa’yı, Kudüs’ü ve Filistin topraklarını işgal eden İsrail protesto ediliyor. İstanbul’da bulunan Caferiler Zeytinburnu İmam Sadık Cami’nde Cuma namazı çıkışında Amerika ve İsrail’i kınadılar. “Kahrolsun İsrail”, “Filistin İsrail’e mezar olacak”, “Kahrolsun Amerika” ve “Mehmetçik İsrail’e kalkan olmayacak” gibi sloganlar atan grup daha sonra Amerika ve İsrail bayraklarını yaktı.

İmam Sadık Camii İmamı Ahmet Şahin'in Kuranı Kerim okumasından sonra İmam Sadık Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Tahan, kısa bir selamlama konuşması yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, “İlk Kıblemiz Mecid-i Aksa’nın, Kudüs’ün ve Filistin topraklarının İsrail’in elinden kurtulması hepimizin derdidir. Dünya üzerinde ki 1,5 milyar Müslüman Amerika ve uşağı İsrail’in elinden İlk Kıblemiz Mecid-i Aksa’yı ve Kudüs’ü alacaktır” dedi.

Hasan Onbaşı 55 yıl Kudüs’te nöbet tuttu

Konuşmasına gazeteci İlhan Bardakçı’nın 21 Mayıs 1972 Cuma günü yazdığı ‘O'na Mescid-i Aksa'da Rastladım’ makalesinden alıntılar yaparak devam eden Özgündüz, Bardakçı’nın Osmanlı Devleti’nin 9 Aralık 1917 Pazar günü Kudüs’ten çekilirken orada nöbette bıraktığı 20. Kolordu 36. tabur 8.Bölük 11. Ağır Makinalı Tüfek Takım Komutanı Onbaşı Hasan’la duygusal diyalogunu anlattı. Özgündüz, herkese Osmanlı tarafından unutulan ve 55 yıldır Kudüs’te nöbet tutan Hasan Onbaşının bu hikayesini internetten okumalarını tavsiye etti.

“Bir avuç İsrail’le alışverişi kesersek ve ona yalakalık etmesek İsrail zaten kendiliğinden yok olacak” diyen Özgündüz, “Biz Yahudi düşmanı değiliz biz sadece emperyalizme karşıyız. Ayrıca Ermenilere de bir şey demiyoruz ama kim ki topraklarımıza göz dikerse onlarla uğraşırız. Biz ne Ermenilere nede Siyonistlere toprağımızı veririz. Allah ülkemizi belalardan korusun” dedi. Mitinge maddi ve manevi destek veren Zeytinburnu Esnaf Odası Başkanı Tacettin Akdağ’a miting komitesi teşekkür etti. ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL