Olağan gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sıra Sümer Mahallesindeki Kentsel Dönüşüm projesinin son çıkan afet yasası kapsamı içerisine alınmasına geldi. Tam bu noktada CHP Meclis Üyeleri Sümer’de yapılan Kentsel Dönüşümün olağan şekli ile vatandaşı zor durumda bıraktığını afet yasası kapsamına alınması halinde Sümer halkının daha çok zor durumda kalacağının altını çizdiler.

CHP Grubu adına Meclis Üyeleri, İlkay Biber, Fikret Konya, Şenol Yurtseven, Resmiye Göç, Mehmet Koç, Hasan Hüseyin Üsküdarlı söz aldı. Meclis Üyesi İlkay Biber, Sümer’de vatandaşların çoğuna yakını ile görüştüklerini vatandaşların çok rahatsız olduğunu, The Veliefendi’nin siluet engeline takılan rezidansının kesilen katlarına ikinci bir rezidans olarak hemen yanı başında sessiz sedasız plan tadilatı ile izin verilirken Sümer Halkının elinden 100 Metrekarelik dairesi alınarak kendisine 75 Metrekare daire veriliyor birde üzerine metrekare başına 2500 lira para isteniyor. Burada bir rant varsa bunu yemesi gerekenin Sümer Halkı olduğu ve kendilerinden hiçbir bedel alınmadan dairelerinin metrekare bazında daire verilmesi gerektiğini söyledi. Biber bunu yapmanın hiç zor olmadığını Meclis Üyelerine anlattı.

CHP Meclis Üyeleri Fikret Konya, Şenol Yurtseven, Resmiye Göç, Mehmet Koç, Hasan Hüseyin Üsküdarlı ise burada vatandaşın yararına yapılan bir Kentsel Dönüşümün yanında olduklarını fakat bu Afet Yasası kapsamı içerisine Sümer Mahallesinin sokulmasının vatandaşı daha çok zor durumda bırakacağına vurgu yaptılar.

CHP’nin ardından Ak Parti adına Zeytinburnu Belediye Başkan Yrd. Zafer Alsac, Meclis Üyeleri Sefer Kocabaş ve Mehmet Altuntaş söz aldı. Başkan Yrd. Zafer Alsac, Sümer’deki dönüşüm oldukça başarılı olduğunu ilk kez İstanbul’da bir belediyenin bu bağlamda dönüşüm yaptığını ve ekim ayı gibi dairelerin hak sahiplerine verileceğini söyledi.

Meclis Üyeleri Sefer Kocabaş ve Mehmet Altuntaş ise bire bir daire vermenin imkânsız olduğunu ve üretim yapmadan tüketim yapılamayacağını, Siz Mahalledeki müteahhide verseniz dahi size hiçbir karşılık almadan 100 metrekare direye Karşı 100 metrekare daire vermez dediler.

İBB İmar Komisyonu Başkanı Meclis Üyesi Sefer Kocabaş ise Fikir Tepede sadece bir kişi yüzünden dönüşümün kitlendiğini ve buradaki diğer hak sahiplerini suçunun ne olduğunu sordu. Bu yasa işte tam bu noktada devreye giriyor çoğunluk varsa sorunsuz dönüşüm yapılmalı adaletli olanda budur. Kocabaş, Bu bağlamda Sümer’deki Dönüşüm alanın Afet Yasası kapsamına alınmasının doğru olduğunun altın çizdi.

Hem iktidar hem de Muhalefet meclis üyelerinin konu ile ilgi görüşlerini bildirmelerini ardından oylamaya geçildi. Yapılan oylama sonucunda oy çokluğu ile Sümer Mahallesindeki Dönüşüm projesi Afet Yasası kapsamına dahil edildi. ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL HABER