Zeytinburnu Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısında halk arasında Üsküp ve Arnavut Mahallesi olarak bilinen Merkezefendi’de ki alanla ilgili TOKİ ve belediye arasında 27 Mart 2019 yılında yapılan Kentsel Dönüşüm protokolünün günümüzdeki durumunu soran İYİ Partili Meclis Üyesi Mustafa Güreler, beklenti içinde olan halkın konuyla ilgili bilgilendirilmesini ve tüm ilçenin dönüşümü için ortak çalışma yapmalarının gerekli olduğunu söyledi.
 
Yapılan protokolün 3269, 3270, 3271, 3272, 3273 Adaları kapsadığını söyleyen Güreler, protokol maddelerinde yer alan bazı konu başlıklarını okudu.
 
*TOKİ adına 1, belediye adına ise 2 kişi olmak üzere toplam üç kişilik Koordinasyon ve Değerleme Komisyonu oluşturulacağı,
 
*Bu konuda süreç ile ilgili olarak yetkili bir müşavir firmasının görev alacağı,
 
*Üsküp Mahallesi ile ilgili vaziyet planı hazırlanmasının belediyenin yükümlülüğüne bırakıldığı,
 
*Bu çalışmaların sonucuna bağlı olarak TOKİ tarafından uygun görülmesi halinde yeni protokol yapılacağı,
 
*Üsküp Mahallesi sakinleri ile yapılacak uzlaşma görüşmeleri sonucu yıkım ve yapım sürecine başlanacağı,
 
*Mahalle sakinlerinin projeyle ilgili soru, sorun ve ihtiyaçlarının çözümlenmesinin belediye yükümlülüğüne verildiği,
 
*Avan ve Mimari Proje’nin belediye tarafından yapılacağı.
 
2019 yılında yapılan protokolle ilgili günümüzde yapılan çalışmaları maddeleyerek soran Güreler, konuyla ilgili mahalle sakinleriyle birlikte tüm ilçe halkının ve meclis üyelerinin bilgilenmesinin önemine değinerek, vatandaşların ekonomik, sosyal ve sağlık şartlarının etkisi ile birlikte yüklerinin daha da arttığını, ilçede yapılan ve yapılacak dönüşümlerle ilgili belediye meclis üyeleri olarak adaletli bir biçimde görev almayı arzu ettiklerini belirtti.
 
2019 yılında yapılan protokolle ilgili günümüzde yapılan çalışmaları maddeleyerek soran Güreler, sorularının başkanlık makamına havale edilerek cevaplandırılmasını ve belediye meclis üyeleri olarak tüm çalışmalarda iş birliği yapmaya ve halkın çıkarlarını gözetmeye devam edeceklerini söyledi.
 
1- Protokolde belirtilen 2965, 3269, 3270, 3271, 3272 ve 3273 adalarında kamuya ait parsellerde son 10 yıl içerisinde satış, kullanma hakkı kiralama ve diğer usuller ile ilgili işlemler yapılmıştır?
 
2- 2965 ada ile ilgili olarak bakanlık ve belediyemiz tarafından verilmiş ruhsat ve izinler var mıdır?
 
3- Bu protokol süreci ile ilgili olarak bir müşavir firma atanmış mıdır? Atanmış ise ismi atanma şekli ve bedeli nedir?
 
4- Protokole bağlı olarak belediyemiz protokol şartları doğrultusunda hangi çalışmaları yapmıştır?
 
5- Söz konusu protokol dışında yeni bir protokol yapılmış mıdır?
 
6- Üsküp Mahallesinin sorunu, soru ve ihtiyaçlarına yönelik protokol şartlarının aydınlatılmasına yönelik toplantı yapılmış mıdır? Yapılmış ise hangi tarihlerde ve nerede toplantı yapılmıştır?
 
7- Burada bulunan binalar ve mevcut alanları toplam olarak verebilir misiniz?
 
8- Burada mevcut şartlar göz önüne alınarak İETT Sitesi ve bu alanda bulunan tüm parsellerin ortak çözümüne yönelik bir çalışma ve düşüncemiz var mıdır?
 
 9- Bu Konunun çözümlenmesi için planladığınız bir tarih var mı?