Devlet ve Millet olarak depremden hemen sonra hasar gören binalara koşarak enkaz altında canlarımızı aradığımızı, sonrasında binayı yapan müteahhitten başlayarak projeyi çizen mimardan, taşıyıcı sistem hesaplarını yapan mühendise kadar herkesi kamuoyunda linç ettiğimizi söyleyen Uluocak, en sonunda ise oturup hep birlikte suçlu aramaya başladığımızı ifade ederek, “Asıl yapılması gerekeni, yani bu binaların yıkılmasının arkasındaki gerçekleri hiç sorgulamadık” dedi.
 
“Elinde "Riskli Bina Raporu" bulunan vatandaşları oturdukları binadan çıkartmayan, onları güvenle oturacakları bir yapıya taşımayan ve riskli yapıyı yıkmayan İlçe Belediyeleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hiç mi suçu yok?” diyerek konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Mimar Süleyman Uluocak, Türkiye'deki deprem gerçeğini bilip de, vatandaşları bu konuda bilinçlendirmeyen Yerel ve Genel yöneticilerin de suçsuz olmadığının altını çizdi. Süleyman Uluocak sordu…
 
"Deprem ve Depreme Dayanıklı Yapı Üretimi" ve “Kentsel Dönüşüm” konusunda yayınlanmış çalışmaları da bulunan, 1988 Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi mezunu Mimar Süleyman Uluocak,” Hep birlikte suçlu aradık ama binaların yıkılmasının arkasındaki gerçekleri hiç sorgulamadık” diyerek konuyla ilgili sorgulanması gerekenler sıraladı.
 
* Yapıda kullanılan kalitesiz malzemelerin fabrikalarda üretilerek piyasada satılmasına izin verenlerin hiç mi suçu yok?
 
* Midye kabuklu "Deniz Kumu" dedikleri yapı malzemeleri Gemilerle, Tırlarla taşınırken ve piyasada satılırken bunlara müdahale etmeyenlerin hiç mi suçu yok?
 
* Çekme ve Basınç dayanımları kontrol edilmeden, inşaatta kullanılan demirleri piyasaya süren ‘Demir Fabrikaları’nı denetlemeyenlerin hiç mi suçu yok?
 
* Kanunen projeleri denetleme yetkisi olan TMMOB gibi kurumları devre dışı bırakanların hiç mi suçu yok?
 
* 4 yıllık eğitim sonucu verdikleri diplomayla, her türlü yapıya imza atma yetkisi verdikleri öğrencilerini, iş hayatına atılınca mesleki konudaki çalışmalarını takip etmeyen
üniversitelerin hiç mi suçu yok?
 
* 1 yılda 4 kere İmar yönetmeliğini değiştirenlerin hiç mi suçu yok?
 
* Ülkemizde yaşanan her deprem sonrası deprem parametrelerini değiştirenlerin hiç mi suçu yok?
 
* Yetkisiz ve yetişkin olmayan teknik elemanlara projeleri tasdik etme, binalara inşaat yapım ruhsat yetkisi verenlerin hiç mi suçu yok?
 
* Kaçak binalar mantar gibi dikilirken yapımına göz yuman dönemin seçilmiş yetkililerin hiç mi suçu yok?
 
* Sorumlulukları oldukları binalar yapılırken, o yapıları denetlemeyenlerin hiç mi suçu yok?
 
* Kontrol etmekle ve denetlemekle yükümlü oldukları ilçelerdeki mevcut yapı stoklarında yapılan kontrolsüz tadilatlara izin verenlerin hiç mi suçu yok?
 
* 30 yıl önce mandalina bahçesi olan mahalleleri İmara açan zihniyetin hiç mi suçu yok?
 
* Fay hatlarını, İmar Planlarına işlemeyenlerin hiç mi suçu yok?
 
* O bölgelerin Jeolejik Etütlerini yapanların hiç mi suçu yok?
Sorularının ardından, asıl suçlu olanın, çarpık sistemin ta kendisi olduğunu belirten Uluocak, tüm yöneticilerin şapkasını önüne koyarak düşünmesi gerektiğini belirtti.