Zeytinburnu Belediye Meclisi eylül ayı ikinci oturumunda, tarafları karşı karşıya getiren konu Seyitnizam Mahallesi Gelişim Sitesi olarak bilinen alanda belediyeye ait bodrum altı alanların satışı oldu. CHP Gurup Sözcüsü Hüseyin Üsküdar, “Bizler parti olarak kamunun malının kamuda kalması ve satışından ziyade farklı bir şekilde değerlendirilmesi taraftarıyız” diyerek, söz konusu alanda 1984’ten günümüze gelen mağduriyeti anlattı.Gelişim Sitesi olarak bilinen Seyitnizam Mahallesi’ndeki söz konusu alanın, 1984’ten sonra istimlak edildiğini, alanda yaşayan 15 aileden 4’ünün hatalı hukuki ve tasfiye işlemleri nedeniyle mağdur olduklarını dile getiren Üsküdar, söz konusu alanın kentsel dönüşüme gireceğini ön gördüklerini ve kamu vicdanı olarak 1984’den günümüze yaşanan mağduriyetle ilgili bir şey yapılıp yapılmayacağını sordu.AK Parti Gurubu adına söz alan Muhammet Kaynar, meclis gündemindeki taşınmazların tapu tahsis belgesiyle ilgili sorun yaşayan vatandaşların mağduriyetleri ile doğrudan alakalı bir yer olmadığını belirterek, konuyla ilgili teknik bilgileri paylaştı.

CHP’li Hüseyin Üsküdar’a, konuyla ilgili bilgi ve belgeleri kendisine ilettiği için teşekkür eden Kaynar, konuyu başkanla da görüştüklerini belirtti. “Söz konusu alanda dönemin belediye yönetimi tarafından bir tasfiye işlemi yapılmış. Sonrasında 1994 yılında vatandaşların ellerinden alınan alanlarla ilgili yeni yer verilebilir mi anlamında bir encümen kararı alınmış ama verilememiş. 1999 seçimlerinden 10 gün önce alınan meclis kararı ile bu vatandaşlara yer verilmesi konusunda bir karar daha alınmış ama o da uygulanamamış. Öncelikle burada yapılan işlem istimlak değil gece kondu kanununa göre yapılan tasfiye işlemidir. İşlem baştan sona hatalı yapılmış. Vatandaşın tapu tahsis belgeli yeri aldığında, karşılığında bir yer verilmesi gerekiyor. Buradaki tasfiye işleminin usulü tam olarak uygulanmamış. Yer vermeden tasfiye edilmiş. Bu kişiler de belediyeye karşı dava açmışlar. İdari mahkeme ret etmiş, danıştay da onaylamış. Yani hukuken işlem neticelenmiş. Vatandaşların adına yasal olarak belediyenin yapacağı bir şey yok çünkü mahkeme kararı ile kesinleşmiş”

Muhammet Kaynar, belediye meclisinde satışı gündeme gelen alanların ise, kat karşılığı olarak dönemin belediye yönetimi tarafından yaptırılmış ve belediye hisselerine karşılık alınmış bağımsız alanlar olduğunu söyledi. Dönemin belediye yönetiminin, alınan bağımsız bölümleri alandan tasfiye edilen bazı kişilere verdiğini ancak, satış kararı istenen bodrum katlardaki yerlerin ise kullanılabilir durumu olmayan yerler olduğuna dikkat çekerek, “Aslında belediye hissesine karşılık alınamaya uygun yerler de değil ama alınmış. Şu anda bu alanlar değerlendirilemiyor. Kiralamak için yapılan ihalelere katılım da olmadı. Belediye de atıl durumdaki bu yerleri bu şekilde değerlendirmek istiyor. İşin teknik boyutu budur” dedi.

CHP’nin gayrimenkul ve belediyeye ait alanların satılmasına karşı olmalarını, “Muhalefette oldukları belediyelerde karşılar ama iktidarda olduğu belediyelerde satış konusunda çok hevesliler” ifadeleriyle değerlendiren ve aynı zamanda İBB’de belediyelere ait alanların satış ihalelerinin görüşüldüğü Hukuk Komisyonu Başkanı olan Ak Partili Avukat Muhammet Kaynar, şöyle devam etti. “Belediyelere ait alanların satılması konusu İBB meclisinin gündemine çok sık geliyor. Bu hassasiyetinizi İBB yönetimine de iletirseniz iyi olur. Mesela bu gün meclisten yeşil alan kararı alınmış ve hukuken satılması mümkün olmayan 2 taşınmazın satışı var. Tüm itirazlarımıza rağmen, meclisin onayı olmadığı halde bu gün satışı yapılan taşınmazlar var. Hassasiyetinizi onlara da gösterin. Belediye malları kamu hizmetinde kullanılmıyorsa satılabilir. Oysa Beşiktaş’la ilgili verdiğim örnek kamunun yararına ve deprem toplanma alanı olarak ilan edilmiş bir alan” Belediyelere ait taşınmazların satışı konusu ile gerilen meclis üyelerinden CHP’li İsmail Terzi, Kentsel Dönüşüm ile tüm binaların yıkılıp yapılacağını ve bu durumda vatandaşların mağduriyetinin giderilip giderilemeyeceğini sorduklarını söyleyerek, “Muhammet Bey konuşuyor ama KİPTAŞ’ın içine girerseniz 400 trilyona yapılan dönüşüm maketi, CHP’ye geçen İBB’nin ilk meclis gündeminde yeşil alana çevirdi. 400 trilyon verilen yer kamu zararı değil midir?” diye sordu.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ