Zeytinburnu Kaymakamlık Meydanında düzenlenen resmi törenin ardından alternatif tören düzenleyen CHP İlçe Başkanlığı önce kalabalık bir grupla, Atatürk posteri ve Türk Bayraklarıyla Kaymakamlık meydanına yürüdü, Başkan Metin Doğan, Atatürk anıtına çelenk koydu. Ardından saygı duruşunda bulunundu ve İstiklal marşı okunu. CHP’nin önemli isimlerinden biri olan Gürsel Tekin’inde katıldığı törenden Başkan Metin Doğan kısa bir konuşma yaptı ve AK Parti iktidarına yüklendi. 

Bundan 98 yıl önce Anadolu işgal edilmiş, Kadim topraklarımız düşman postalları altında kirletilmiş, Bağımsızlığımız ve özgürlüğümüz tutsak edilmiş, Minarelerimizden ezan sesleri susturulmuş, Emperyalist ve işgalci devletler Anadolu’yu kendi aralarında paylaşma ve bölüşme müzakerelerine başlamıştı. İstanbul Sarayındaki Padişah Vahdettin’le Damadı Ferit Atatürk’ün Nutuk Söylev’inde ifade ettiği üzere işbirliği ve ihanet içindeydiler. Daha her şey bitmedi bu kadim topraklardan mayasını almış vatan Evlatlarının başkomutanlarıyla birlikte söyleyecekleri son sözleri vardı.

İşte 30 Ağustos düşmana ve işgale karşı söylenen son sözün adıdır. Bu emperyalist işgale karşı Anadolu’nun dağlarında, taşlarında, ormanlarında, Ovalarında, yaylalarında her yanında Kuvvacıların çoban ateşleri yanıyordu. 26 Ağustos’ta bu çoban ateşi yakan Kuvvacılara Kocatepe’de  Ezeli ve ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihe geçen talimatı ve emri olan ‘’Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir İleri! ’parolasının adıdır 30 Ağustos! Ve kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devletinin de temelini oluşturmuş turileri hedefler. Durmak yok ,donmak yok İlimde, eğitimde, bilimde, ekonomide, kültürde, sanatta hep ileri hedefler ilhamını bu paroladan almaktadır. İlerlemenin adıdır 30 Ağustos.

Bu bayramı kutlaması sadece bugünün meselesi değildir. 30 Ağustos 1922’de künyemize kazınan Tam Bağımsız Türkiye idealinin tezahürüdür. Dün 30 ağustos 1922 de önce Mustafa Kemal Atatürk için ölüm fermanı çıkaranlar Şimdi bugün bize ‘’30 Ağustos’u kutlamayın’’ diyorlar genelge çıkarıyorlar. Yine dün 30 Ağustos Zaferi için ‘’Keşke Yunan Galip Gelseydi’’ diyen fesli kadire itibar edenler;
Bugünde bize ‘’30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamayın’’ diyorlar! Dün işgalcilerle saltanat ve taht pazarlığı yapanlar. Bugün bize Ulusun bahtının açıldığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamayın diyorlar. Herkes duysun ve bilsin ki bugün saray savunmasını yapanlara karşı biz vatan savunması yapmaya devam edeceğiz. Karşı devrimciler Gün gelir bizi polisle tehdit edebilirler, Gün gelir mahkemelerinde bizi yargılayabilirler, Hatta tutuklatıp Silivri zindanlarına gönderebilirler,Ama özgürlük ve bağımsızlık sevdamızı durduramazlar! Bu sevdamız tarih boyunca akacak’ Bugün aktığı gibi! Gün gelecek Amerikan emperyalizmi bize ayar vermeye çalışacak, Hatta Mehmetçiğimizin başına çuval geçirecekler, Gün gelecek Avrupa’nın sözde medeni devletleri Sevr’i yeniden hortlatmaya çalışacaklar, Gün gelecek yunan egede bize dişini gösterecek!

Gün gelecek vatanda ve mavi vatanda bizi boğmaya çalışacaklar! Buradan haykırıyoruz! Bilinsin ki bütün bu tehditlere karşı Dünden daha diriyiz, Daha canlıyız, Kimse 30 ağustos Kuvayi Milliye ruhunu öldü sanmasın Ne yazık ki salgın nedeni ile Plajları avmleri açıyorlar, 30 Ağustos’u kapatıyorlar. Barları, pavyonları açıyorlar; 30 Ağustos’u kapatıyorlar. Kumarın at yarışlarından lotosuna-totosuna kadar Her nevisini açıyorlar; 30 Ağustos’u kapatıyorlar. Hem’de kumar haram , 30 Ağustos’un kutlanması Vatan evlatlarının anaların ak sütleri gibi helal iken, Yani haramı açıyorlar helali kapatıyorlar. Değerli arkadaşlar, Kovit salgınından kendinizi koruyun ama Atatürk’e Ulusal değerlerimize, Milli bayramlarımıza Saldırı salgınında memleketi koruyun dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL-TAYLAN DEMİRELLİ