Salgın sürecinden sonra yeni normale geçiş sürecinde yapılan ilk İlçe istişare Toplantısında konuşan Başkan Selami Delibalta, “Öncelikle Koronavirüs sürecinde kaybettiğimiz teşkilat mensuplarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ediyorum. Bütün dünyayı olduğu gibi ülkemizi de derinden etkileyen bu salgın sürecinde daha önceden planladığımız bazı etkinlikleri gerçekleştiremedik. Ancak salgının etkisini gösterdiği ilk günlerde her ihtimale karşı tedbirlerimizi aldık. Bu sayede faaliyetlerimizin önemli bir kısmını aksatmadan gerçekleştirdik. Toplantılarımızı telekonferans sistemiyle yaptık. Bu kapsamda sizleri ve Belediye Başkanımız, il Başkanımız ile buluşturduk.” dedi.

”Yaşadığımız salgın sürecinde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin önemli avantaj sağladığını vurgulayan Delibalta, “Koronavirüs salgınının etkisini gösterdiği ilk günden beri alınan tedbirler, bilimsel veriler ışığında geliştirilen stratejiler ve tüm bu süreçte kurumların birbiriyle entegre ve uyumlu faaliyetleri bir kez daha Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin faydasını ortaya koymuştur. Merkezi idareden yerel yönetimlere kadar tüm kademelerde ortak akıl ile hızlı ve etkili sonuç alındı.” dedi.

”Salgın sürecinde özellikle sağlık alanında ciddi çalışmaların yapıldığını belirten Delibalta, “Salgının yayılımını önlemek amacıyla yurt dışından girişler kontrol altına alındı ve 14 günlük karantina süreci uygulaması başlatıldı. Türkiye genelinde KYK yurtlarımız karantina sürecine ev sahipliği yapacak imkan ve konfora uygun hale getirilirken vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçları da hazır edildi. Test sürecinden tedaviye kadar tüm sağlık hizmetleri ücretsiz sunuldu. Amerika, Avrupa başta olmak üzere birçok gelişmiş ülkede milyonlarca dolara tekabül eden bu hizmeti vatandaşımıza ücretsiz sunmayı “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” şiarının bir gereği olarak bildik. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ni hizmete aldık. Yeşilköy’de ve Sancaktepe’de toplam 2 bin yatak kapasiteli acil durum hastanelerimizi, ayrıca Hadımköy’deki hastanemizi 45 gün gibi rekor bir sürede tamamlayarak hizmete açtık. Bulundukları ülkelerde sağlık hizmeti alamayan vatandaşlarımızın dahi yardım taleplerine sessiz kalmadık, ambulans helikopterlerimizle derhal ülkemize getirip tedavi ettik. Sağlık çalışanlarımızın tüm koruyucu malzeme ihtiyacını tedarik etmekle birlikte 120 ülkeye tıbbi yardım desteğinde bulunduk.” ifadelerini kullandı.

Salgın sürecinden olumsuz etkilenen ekonomiye can suyu veren tedbirlerin alındığını söyleyen Başkan Selami Delibalta, “Salgın sürecinden doğrudan etkilenen işverenlerimizi, ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ ile koruduk. İşçilerimizin de hakkını koruyarak hem işten çıkarma yasağı getirdik hem de maaş desteğinde bulunduk. Bu süreçten olumsuz etkilenen ihtiyaç sahibi milyonlarca vatandaşımıza 1.000 TL’lik sosyal destek verdik. ‘Biz Bize Yeteriz” kampanyasıyla da vatandaşlarımızı hayra ortak ettik. ‘Vefa Grubu’ çalışmamızla sokağa çıkma yasağı bulunan yaşlı vatandaşlarımız başta olmak üzere ihtiyaç sahiplerimize destekte bulunduk. Yerli solunum cihazı üreterek hem hastanelerimizin ihtiyaçlarını karşıladık hem de ihracatına başlayarak ülkemize yeni bir gelir kalemi daha kazandırdık. Hükümet olarak, salgın sürecinde dahi sağlıktan teknolojiye, yenilenebilir enerji yatırımlarından ulaşıma, çevre yatırımlarından tarıma kadar her alanda faaliyetlerimizi aralıksız sürdürdük ve aynı istikrarla sürdürmeye devam ediyoruz.” dedi. Salgın dolayısıyla alınan önlemler çerçevesinde vatandaşlarımızla da yine iletişim kanallarını kullanarak temasın kesintisiz devam ettiğini ifade eden Delibalta, yeni dönemde yapılacak çalışmalar konusunda da ilçe yöneticilerinin görüş ve önerilerini dinledi.

Belediye Başkanı Ömer Arısoy, tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili mücadele çalışmalarını anlattı. Salgını önleme konusunda mart ayının başında mücadelenin başladığını belirten Başkan Arısoy, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ın ülkemizde ilk vakayı açıklandığı 11 Mart tarihinde yeni bir sürecin başladığını söyledi. 1 Mart – 1 Temmuz tarihleri arasında Zeytinburnu Belediyesi’nin pandemi ile mücadele konusundaki çalışmalar hakkında detaylı bilgiler veren Belediye Başkanı Ömer Arısoy, konuşmasına bu süreçte kendilerine destek olan kamu kurumları ve yardımseverlere teşekkür ederek başladı. Zeytinburnu’nun İstanbul’un en temiz ilçelerinden biri olduğu vurgusunu yapan Başkan Arısoy, “Mart ayı başından itibaren durmaksızın Zeytinburnu’nun tüm sokaklarını deterjanlı sularla yıkıyoruz. 1 Temmuz itibariyle 8’inci turumuzu tamamladık. Bunun yanı sıra ilçemizde bulunan tüm kamu kurumları ve derneklerin dezenfektasyonunu düzenli olarak yaptık, yapmaya da devam edeceğiz.” dedi. 

Salgının başlamasıyla birlikte kurulan Halka İlişkiler Vefa Ekibi’nin bu süreçte yoğun bir şekilde çalıştığına değinen Başkan Arısoy, Halka İlişkiler Vefa Ekibi’nin ilçedeki 10 bin 65 yaş üstü vatandaşla telefon görüşmesi yaptığını, 3 bin 400 eve hizmet götürdüğünü belirtti. Başkan Arısoy’un konuşmasında dikkat çeken başlıklar şu şekildeydi; “Halka İlişkiler Vefa Ekibimiz 3 bin 400 eve hizmet götürdü. 65 yaş üstü vatandaşlarımız için alışveriş yaptı, evlerini temizledi hatta kombi tamir etti. Pandemi sürecinde Çözüm Merkezi’mizin kapasitesini iki katına çıkararak 1 Mart ve 1 Temmuz ayları arasında 90 bine yakın çağrıyı cevapladık. Zeytinburnu’nda ihtiyacı olan komşularımıza 20 binden fazla gıda kolisi ulaştırdık.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde süreci başarı ile idare eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve fedakarca çalışan sağlık personeline teşekkür ve şükranlarını ileten Başkan Arısoy, dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip olması hasebiyle tüm vatandaşlarına ücretsiz tedavi hizmeti sunabilen nadir ülkelerden birisi olduğumuzun da altını çizdi. Şehir Hastanelerinin adeta birer sağlık üssü olarak büyük bir yük taşıdığını da ifade eden Arısoy, Sancaktepe ve Atatürk Havalimanı’na yapılan pandemi hastanelerinin 45 gün gibi kısa bir sürede, Tarihi Hadımköy Askeri Hastanesinin aslına uygun restorasyon çalışmalarının ise 35 günde tamamlandığını belirtti.

14 günde yerli solunum cihazı üretildiğini, dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edildiğini, maske dezenfektan ve birçok tıbbi araç gereci meslek liselerinde bile üretebilen bir ülke konumuna geldiğimizi söyleyerek konuşmasını sürdüren Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, süreç içinde yapılan maddi yardımların yanı sıra çalışanı korumak için yapılan çalışmalardan da bahsetti. Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Erzincan Valisi olarak atanan Mehmet Makas’ın, pandeminin en yoğun günlerinde Zeytinburnu Kaymakamı olarak verdiği destekten dolayı şükranlarını ileten Başkan Arısoy,  süreçte emeği geçen her kese bir kez daha teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL