İBB KANUNUN KENDİSİNE VERDİĞİ TÜM BORÇLANMA YETKİSİNİ KULLANDI
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçildikten sonra alabileceği borçlanma miktarının 2 milyar 250 milyon olduğunu, görevi devir aldığı 23 Haziran 2019’dan sonra bu borçlanmayı talep ettiğini ve kendilerinin de yetki verdiğini söyleyen Kaynar,  İmamoğlu’nun kanunen alabileceği borçlanma yetkisini kullandığını ve fazlasının hukuka aykırı olduğunu ifade etti.
 
1 YILLIK BORÇLANMA YETKİSİ TEK KALEMDE İSTENDİ
 
2020 yılı için kanunun ön gördüğü İBB’nin borçlanma yetkisinin ise toplamda 4 milyar 350 milyon TL olduğunu, İETT, İSKİ ve iştirak şirketleri de dahil tamamının alabileceği toplam borçlanma yetkisinin tek kalemde istendiğinin altını çizen Kaynar, “Kanunen 1 yıl içinde alınabilecek minimum borçlanma limitinin tamamı yılın başında isteniyor. Bununla ilgili de kamuoyunda gerçeğe uygun olmayan beyanda bulunuluyor ve algı yaratmaya çalışıyorsunuz” diyerek devam etti. Bu durumun aynı zamanda İmamoğlu ve yönetimin nasıl bir bütçe yönetimi yetisine sahip olduğunu, gelir gider dengesini ve ne yapmaya çalıştığıyla ilgili de gösterge olduğunun altını çizen Ak Partili Kaynar, “Henüz belediyenin gelir-gider gerçekleşme oranı belli olmamışken, hukuken de böyle bir borçlanma limitinin hesaplanması mümkün değilken; toplam borçlanma yetkisi yılın başında talep ediliyor” diyerek devam etti. Ak Parti Gurubu olarak bu konuları İBB’de de anlattıklarını, gelir gider dengesi belli olduktan sonra limitlere göre yasal olarak yapılması gerekeni yapabileceklerini ifade ettiklerini de belirten Kaynar, “Biz bunları dedik ama onlar topluma ‘bize borçlanma yetkisi vermiyorlar’ diye yaygara çıkardılar. Pandemi sürecinde yapılan olağanüstü meclis toplantısında da tekrar gündeme getirdiler. Biz zaten pandemi sürecinden önce, gurup olarak yılın ilk çeyreğine denk gelen borçlanma yetkisini en üst limiti ile verdik. İETT ve İSKİ’ye de aynı şekilde borçlanma yetkisini verdik” dedi.
 
İBB’YE BORÇ VEREN İSKİ, KENDİ GİDERLERİNİ KARŞILAMAYAN BİR KURUM OLDU
 

İSKİ’nin borcu olmayan ve bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi'ni borç veren bir kurum olduğunu söyleyerek devam eden Muhammet Kaynar,  “Ne yazık ki İSKİ şu anda borçlanma ihtiyacı hisseden ve kendi giderlerini karşılayamayacak bir kurum haline geldi, 25 yıl önce düştüğü duruma düştü. İlçe meclisinde bunları konuşmak istemem ama siz konuşunca bana da söz hakkı doğuyor. İETT’yi borçlanma konusunda pandemi sürecinde alınan önlemler nedeni ile anlayabilirim ama İGDAŞ ve İSKİ borçlanamaz. Bize borçlanma yetkisi vermiyorlar diyerek yaratılmaya çalışılan algı, beceriksizliğin örtülmesi çabasıdır” diyerek konuşmasını tamamladı.