1999 Yılında Zeytinburnu’nda prestij projesi olarak Seyitnizam Mahallesinde G-9 ve G-10 sokakların Kamulaştırılması ile birlikte Mevlana caddesi oluşturuldu. 35 metre genişliğindeki caddeye 2007 yılında imar planında toplulaştırma imar durumu getirilmişti. Bu düzenlemenin ardından Cadde üzerinde bulunan Küçük parsellerde Minimum 600 m2 tevhid olmadan inşaat yapılamıyordu.

Aradan geçen 13 yıllık süre zarfında birleşerek inşaat yapılmadığı ve parsel bazında binaların tehlike arz ettiği yenileme yapanların önünü tıkandığı görüldüğünden Zeytinburnu Belediyesi vatandaştan gelen taleplere sessiz kalmadı. 

Yaklaşık bir yıl önce Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy yerel seçim çalışması yaptığı dönemde halkın istekleri doğrultusunda G9 ve G 10 Sokakların kaldırılması ile ortaya çıkan Mevlana Caddesi  parsel bazında yapılaşmaya tekrar açılması gündeme alındı. Zeytinburnu Belediyesi İmar Komisyonu konu üzerinde bir çalışma yaptı. Çalışmasının ardından plan değişikliği Belediye Meclisine getirildi. 

Zeytinburnu Belediye Meclisi Mart Ayı 2.Birleşimde AK Parti ve CHP’li Meclis üyelerinin oy birliğiyle Mevlana caddesine bakan parsellere 15:50 irtifa, arka sokaklara bakan parsellere ise 12:50 irtifa olarak tekrar inşaat hakkı verildi. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL