Delege Seçimi sonuçlarını Zeytinburnu Haber Gazetesi’ne değerlendiren ilçe Başkanı Metin Doğan,  Cumhuriyet Halk Partisinin namuslu, dürüst, onurlu, vicdanlı üyelerin gidip sandıklara hangi seçeneği değerlendiriliyorsa, değerlendirsinler verdikleri onurlu oylarını bizlere emanet edildiğin farkındayız. Bu oyların ortaya koyduğu sonuca kim olursa olsun burun kıvırmaya, arka dönmeye, laf söyleme hakkı yoktur. Buna da asla ilçe Başkanı olarak müsaade etmem dedi. 

Başkan Metin Doğan değerlendirmesini şöyle sürdürdü. Partimizin Genel Merkezi tarafından kurultay ve kongre takvimi açıklandıktan sonra Cumhuriyet Halk Partisi Zeytinburnu İlçe Başkanlığı olarak öncellikle parti içi demokrasinin en güzel örneği olan Delege seçimleri için kolları sıvadık. Tüm Mahallerde sandık kurduk. Tüm listeleri temsil eden birer isim oy sayımını yapan kurulda yerini aldı. Mahallerde seçimlerin tamamlanmasının ardından listelere yapılan itirazların 2-3 gibi rakamlarda olması ne kadar şeffaf bir seçim sürecini yürüttüğümüzün en büyük göstergesidir. Tüm üyelerimiz iradelerin en demokratik bir şeklide sandığa yansıtmışlardır. İlçe Başkanı olarak şunu çok net bir şekilde ifade ediyorum ki başkanı olarak ifade ediyorum ki delege seçimi süreci demokratik, parti içi hukuk ve adalet ölçüsünde gerçekleşmiştir. Bununla da Övünç duyuyoruz.

Ve bu sürecin sonunda 13 mahallemizde bütün üyelerimizin katıldığı delege seçimlerini gerçekleştirdik. Bu delege seçimlerinde bütün üyelerimizin oy kullanmasına imkân tanıdık. Tüm delegelerin özgür iradeleriyle Sandıklara gelip oy vermelerine imkan verildi. Muhalefet listesi arkadaşlarımızın sandıkta oy kullanırken divanda yer almaları herhangi bir işin, hilenin bulunmaması içinde muhalefet listesinden gelen arkadaşlarımızdan seçim yapma yetkisinin kendisine tanınarak divanda yer alması da sağlandı. 

Böylesine demokratik bir ortamda Cumhuriyet Halk Partisinin Namuslu, Dürüst, Yüreği Vicdanlı üyeleri gidip oylarını o sandıkta kullandılar ve o sandıkta Cumhuriyet Halk Partisini örgütünün ortak iradesi ortaya çıktı. O iradeye burun kıvırmak, saygısızlık yapmak, karşı durmak bir Cumhuriyet Halk Partiliye asla yakışmaz. CHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Metin Doğan olarak Ben, Seçimlerde, Seçimlerden önce bütün süreçlerde o kocaman yürekleriyle Cumhuriyet Halk Partisi davasına, Türkiye’de demokrasi mücadelesi davasına sahip çıkmış üyelerimizin kararları karşısında önümü ilikleyeceğimi o kararların başımın üstünde yeri olacağını her daim söyledim. Söylemeye devam ediyorum. Her daim söylediğim bu sözlerimin bugünde arkasındayım.

O irade namuslu iradedir, O irade saygın bir iradedir, O iradeye saygı duymakta her Cumhuriyet Halk Partilinin görevi olmalıdır. Cumhuriyet Halk Partili her bir üye her bir seçmen, AKP Faşizmi karşısında Türkiye’de Savunma hattını kurmuş, Demokrasi Savunma hattı kurmuş, Karşısında direnmiş Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin ortak iradesi karşısında bizim saygı duymaktan öteye başka bir yolumuzun olmadığını tekrar ifade etmek isterim. 


Bir kez daha kalın çizgilerle altını çizmek isterim ki bu iradeye saldırmak, bu iradeye karşı durmak, bu iradeyi hiçe saymak, bu iradeyi görmezden gelmek, bu iradeyi görüp de onunla yüzleşmek bence her Cumhuriyet Halk Partilinin görevi olmalıdır. 

Cumhuriyet Halk Partisinin her hangi biri birimini yönetmek için yol çıkan her bir arkadaşım ortaya koyduğu ilkelerini ve hedeflerini bir kez daha gözden geçirmeli ve onlarla yüzleşmelidir. Ben bu yüzleşmeyi çok açık şekilde yapıyorum ve yapmaya devam edeceğim. O sandıklardan güvenoyu almasaydım, alamasaydım. O sandıklardan bize karşı güvensizliğin olduğu ortaya çıksaydı elbette bugüne kadar ortaya koyduğumuz politikalarımızı tekrar gözden geçirip bunlarla ilgili bir eleştiri, öz eleştiri mekanizmasını çalıştıracaktık. Siyasete iddiası olan arkadaşlarımızda ortaya çıkan bu sonuçları iyi okumalıdır. Sonuçlar hiçbir şeklide tartışama mahal vermemektedir. Sandıktan güvenoyu almak, ezici bir çoğunlukla Mavi Listeyi sahiplenmek bizim politikalarımızın delegeler tarafından onaylandığının bir işaretidir. 

Ben hangi listeye oy verirse versin, kiminle yol yürürse yürüsün, bütün oy verenlerin sandığa gelip oy kullanmalarını değerli olduğunu ifade ediyorum ve oradan çıkan toplam irade neyse de o iradenin de Cumhuriyet Halk Partisi Örgütünün bütün iradesi, ortak iradesi ve meşru iradesi olduğunun bilmesi gerekiyor. Sandıktan çıkan sonucun parti yönetimini şekillendirecek şekilde önümüzdeki süreçle ilgili irademizi ortaya koymak için elimizden gelenin daha fazlasını yapacağız. Parti içinde bize oy vermiş, vermemiş bütün arkadaşlarımız bizim için çok değerlidir. Yönetim içinde iddialarını ortaya koyan tüm arkadaşlarımızda bizler için çok değerlidir. Fakat şunun da bilinmesi gerekiyor. Üyelerimizin sandığa yansıttığı ve sandıktan çıkan irade herkesi bağlayıcı niteliktedir. Hepimiz bu irade neyse o iradeye kendimizi teslim etmek zorundayız. Bizim iddiamız hep şuydu Cumhuriyet Halk Partisini yönetirken bizim pusulamız Cumhuriyet Halk Partisi’nin namuslu üyeleridir. Biz o pusulaya tekrar bakıyoruz. O pusula hangi yönü gösterirse biz o pusulanın arkasından gitmeye devam edeceğiz. Biz her daim örgütümüzün egemenliğine sahip çıkarız. 

Örgütün egemenliği olmadan da Cumhuriyet Halk Partisinin demokrasinin işlemediği, çalışmadığını da hepimiz bilmek zorundayız. Ben Cumhuriyet Halk Partisinin namuslu, dürüst, onurlu, vicdanlı üyelerin gidip sandıklara hangi seçeneği değerlendiriliyorsa, değerlendirsinler verdikleri onurlu oylarını bizlere emanet edildiğin farkındayız. Mahalleden, İlçeden başlayarak CHP Genel Merkezine kadar gidecek bir iradeye saygımız sonsuzdur. 


Bu anlamıyla diğer partilerde yaşanamayan,  diğer partilerde çok alışılmadık bir şekilde rekabet ortamı demokrasi ortam partimizde devam etmektedir.  Bunu demokrasi sürecini de kongremizle taçlandıracağız. Birlik içerisinde, barış içerisinde kongre sürecimizi tamamlayacağız. Seçilen arkadaşların hepsi CHP’nin delegesidir,  hiç kimsenin adamı değildir ve hiç kimseye ait değildirler. Hepsi CHP’nin asil üyeleridirler. İnşallah üyelerimizin bu iradesiyle önümüzdeki süreçte önce Türkiye’de ardından Zeytinburnu’muzda yönetimi ele alacağız dedi. 

13 MAHALLEDE DELEGE SEÇİMLERİNİN SONUÇLARI: 

BEŞTELSİZ:             MAVİ LİSTE 267-TURUNCU LİSTE: 89
TELSİZ:                   MAVİ LİSTE: 303 –TURUNCU LİSTE: 237 
SEYİTNİZAM:         MAVİ LİSTE: 205 – TURUNCU LİSTE: 78 
MERKEZEFENDİ:    MAVİ LİSTE -163 TURUNCU LİSTE: 117
GÖKALP:                 MAVİ LİSTE: 290 –TURUNCU LİSTE: 178
MALTEPE:               MAVİ LİSTE: 9 – TURUNCU LİSTE: 2
SÜMER:                  MAVİ LİSTE: 321 – TURUNCU LİSTE: 289
NURİPAŞA:            MAVİ LİSTE: 133 – TURUNCU LİSTE: 82
YEŞİLTEPE:            MAVİ LİSTE: 155 - TURUNCU LİSTE: 112
VELİEFENDİ:          MAVİ LİSTE: 215 TURUNCU LİSTE: 161
KAZLIÇEŞME:         MAVİ LİSTE: 11 (TEK LİSTE)
ÇIRPICI:                 MAVİ LİSTE: 317 (TEK LİSTE)
YENİDOĞAN:          MAVİ LİSTE: 86 (TEK LİSTE)

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ