Atatürk Anıtının Zeytinburnu Kaymakamlığının önüne taşınmasının ardından 4 yıldır her çelenk koyma töreninde muhalefet tarafından Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün anıtının Kaymakamlığının otoparkına atıldı tartışmasına son koymak için Kaymakamlık ve belediye harekete geçti.

Zeytinburnu kaymakamlığı ve belediye Başkanlığı Atatürk anıtı ve çevresini yeniden düzenlettirdi. Atatürk Anıtı'nın kaidesi kaidesi parıltılı siyah granit mermer ile kaplanırken üzerine Ulu önder Atatürk’ün oldukça anlamlı sözü " EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR " yazıldı.

Anıtın arka bölümü Üç boyutlu panel olarak tasarlandı. İlk siyah bölümünden krem rengine olan dönüşümde karanlıktan aydınlığa tasvir edildi. Orta bölüm mermerleri güneş ışığı tasviriyle 16 parçadan oluşturuldu ve her bir parça ile Türklerin kurduğu 16 imparatorluk tanımlandı. Üst bölümde ise Türklerin kurduğu 52. Devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin güneş gibi doğduğu tasvir edildi.

Kaide zemini 34 santim yükseltilerek parke uyumlaması şeklinde mermerlerle döşenip cilalanırken ufak boyda bir basamak yapıldı ve dikkate sunumu için de siyah granit döşendi. 22.5 metre kare olan kaide zemininin 4 köşesine mermerden tek parça olarak oyulma 4 büyük vazo konulup sabitlendi. Bu vazolara daha sonra Selanik, Balkanlar, Ankara ve Orta Asya'dan getirilen topraklar konulacak.

Anıt düzenlemesinin ardından Gazetemize özel açıklama yapan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, düzenlemeden önceki hali beni ilk gördüğümden beri rahatsız ediyordu. Son haliyle çok güzel ve anlamlı oldu dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ