Açılışın ardından yürüyerek İlçe Başkanı Selami Delibalta ve Belediye Başkanı Ömer Arısoy ile İlçe Binasına geçen Bakan Selçuk’u burada partiler alkışlarla karşıladı. Bir süre ilçe Başkanı Selami Delibalta’nın makam odasında Başkandan brifing alan Bakan daha sonra konferans salonuna geçerek burada partililere seslendi. Bakan, Kadına şiddet, Kadın Hakları ve Çocuk işçiliği konusunda çok önemli açıklamalar yapıtı. 

Çocuk işçiliği ile mücadele ekibi kurduklarını kaydeden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 'Ekibimiz sokak sokak dolaşıyor. 81 ilde 134 tane mobil ekibimiz var. Denetim yapıyoruz. Son 2 yılda 16 bin çocuğa ulaştık. Kimine sosyal ekonomik destek verdik, kime eğitim desteği verdik ve okula geri döndü. Aynı zamanda okul destek projesiyle de bu çocuklarımızı destekliyoruz' dedi.

Kadınların her zaman hak ettiği yerde, hak ettiği ölçüde olması gerektiğini söyleyen Bakan Selçuk, "Sadece kadın kotası doldurulsun diye olmak istemiyoruz. Herhalde buradaki bütün kadınlarımız da aynı fikirdedir. Çalışma hayatındaki kadınların akademik hayattaki kadınların bir yere gelmek için daha fazla liyakat sahibi, daha fazla çalışmış olması, daha fazla performans göstermesi gerekiyor. 

'Çalışma hayatındaki kadın' lafını ben pek sevmiyorum. 'İstihdamdaki kadın' lafı belki daha doğru bir tabir. Çünkü ev hanımı olsun, olmasın geleneğimizden de gelen bir şekilde kadın her daim çalışıyor. Çalışmayan kadın yok. Çalışma hayatının terminolojisinde istihdam edilen kadınları gördüğümüz zaman iş gücü piyasasına girdiklerinde, erkeğe oranla daha fazla performans sergileyerek yükselebildiğini görüyoruz. Bu da eşit fırsatlara sahip olmadığımızı gösteriyor. Bakanlık olarak kadınlarımızın daha fazla çalışma hayatında var olması için, aile yaşamıyla iş hayatı arasındaki dengeyi sağlamak için kolaylaştırıcı çalışmalar yapıyoruz. İnşallah in konfederasyonlarımızla beraber bu çalışma koşullarını kadınlara daha uygun hale iş ve aile yaşamı arasında tercih yapmamalarına yol açacak bir şekilde daha da iyileştireceğiz"

"Kadına karşı şiddet konusunda basına yansıyan kısımlarını biliyorsunuz ama biz her gün birçok vakada olaylara müdahale ediyoruz. Burada herkesten ricam sizden de basın mensupları olarak, sosyal medyanın adaletine hükmetmememiz gerekiyor. Bazı olaylarda çok yanıltıyor. Bir olay oluyor tepki veriliyor ancak biz olayın içine girdiğimiz zaman farklı bir sonuçla karşılaşıyoruz. O yüzden böyle bir olayı duyduğumuzda serin kanlı olmak lazım. Bizim her birinizden ricamız ilgili videoların görüntülerin öncelikle paylaşılmaması. Daha fazla yayılmasına engel olunması. Bütün birimlerimizle bu konuda önlemler alıyoruz. İyi bir kriz yönetim merkezlerimiz var. Gerek içişleri bakanlığımızla adalet bakanlığımızla koordineli olarak biz bütün bu davalara da kamu davalarına müdahil oluyoruz" şeklinde konuştu.

Ziyaretin ardından AK Parti Zeytinburnu ilçe Başkanı Selami Delibalta, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a günün anısına bir vazo hediye etti. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL