İBB Meclis Üyesi Mimar Süleyman Uluocak, Halkın deprem korkusuyla panik içinde olduğunu ve deprem toplanma alanlarının ise yeniden sorgulanmaya başlandığını söyleyen Uluocak, 99 Gölcük depreminden sonra ne İstanbul’da, ne de Zeytinburnu’nda yeterli çalışmanın yapılmadığını belirtti. Son yaşanan depremin ardından ilçelerinde çok sayıda hasarlı binanın mühürlendiğini, evsiz kalmaktan korkan halkın ise belediyeye başvurmaya çekindiğini söyledi. 

Ulucaok, Sorun değil, çözüm üretmeliyiz. Olası büyük depremde yaşanacak kayıplar ve aksaklıklar için hazır olduğumuzu sanmıyorum. 5393 sayılı belediye kanununda yer alan afet ve acil yardım planlarını yaparak önlem almalıyız. Halkı bilinçlendirmek için seminerler vermeliyiz. Zorluklar birlikte aşılır” dedi. 

Ak Parti adına konuşan gurup başkanı Muhammet Kaynar, yeniden gündeme getirilen önergelerin siyasi bir tavır olduğunu söyleyerek, komisyon kurulma işinin ilk meclis toplantılarında yapıldığını ve usul olarak yeniden gündeme getirilmesinin doğru olmadığını söyledi. Meclis Komisyonları’nın belediye adına değil, meclis adına çalıştığını söyleyen Kaynar, ‘Deprem Komisyonu’ kurulmuş olsaydı da belediyenin şimdikinden farklı çalışmayacağını ve ana gündem maddelerinin deprem olduğunu söyleyerek konuşmasına devam etti. 

Belediyeni yaptığı çalışmalarla ilgili önerisi olan varsa asıl bunun gündeme gelmesi gerektiğini belirterek konuşmasını sürdüren Kaynar, “Kamu binalarıyla ilgili sorunumuz yok. Özel mülklerdeki riskli yapılarla ilgili hızlı önlem alınması için devletimiz alacağı harçtan da feragat ederek devrim niteliğinde 6306 yasayı çıkarmıştır. Söz konusu yasa ile devletimiz kamu binalarını yenilenmiş, özel mülkiyet sahiplerini teşvik etmiş ve öncülük etmiştir. Başkanımız Ömer Arısoy’da seçilir seçilmez Beştelsiz Mahallesi’ndeki Askeri Lojmanların yerine yapılacak olan Millet Bahçesi’nin hemen arkasında bulunan 26 bin metrekarelik alanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın desteğiyle rezerv konut alanı ilan etti. Belediyemizin yapmasını istediğiniz önlem ve tedbir amaçlı önerileriniz varsa buna hayır diyen yok ama gereksiz polemiğe de gerek yok” dedi. 

99 depreminden bu güne kadar yapılan çalışmaların bir hafızası olduğunu, o zamandan bu zamana kadroların değişerek yeni birimlerin oluştuğunu söyleyerek söz alan Meclis Üyesi Süleyman Uluocak’ta, geçmiş dönemlerde Zeytinburnu Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nde görev almış kişileri ve ilçelerinde yaşayan mimar ve mühendisleri de olaya dahil ederek, İBB’den de konunun uzmanı kişilerin yer alacağı ‘Deprem Danışman Meclisi’ şeklinde bir yapının oluşturulması gerektiğini söyledi. 

Yaşanan son depremin bir uyarı olduğuna inandığını söyleyen Uluocak, “Kamu binalarımız yenilendi ama kentin içinde özel sektörün yaptığı yapılar var. Belediye kadromuz tüm ilçede tespit yapmak için yeterli değil. AFAT ise sadece ihbara dayalı çalışıyor. Bu yüzden ilçemizde ortak sorunlarımıza ortak çözüm bulmamız, Ada bazlı yenilemeye geçmemiz lazım” dedi. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ