HÜSEYİN ÜSKÜDAR, GEÇMİŞ DÖNEMİ DEĞERLENDİRDİ 

Zeytinburnu’n da 4 dönem belediye başkanlığı yapan Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın, vatandaşa yönelik çalışmalar yapmadığını, Zeytinburnu’ndan Beykoz’a bisiklete binip gittiğini, yok ettiklerini düzeltmenin ise Ömer Arısoy’a kaldığını söyleyen CHP’li Hüseyin Üsküdar, “Mevta kötü anılmaz ama ne olduğu da konuşulur” diyerek geçmiş dönemde yapılan yanlışları sıraladı. Askeri Lojmanlara yapılması planlanan projenin kendilerine ait olduğunu iddia eden Üsküdar, geçmiş dönemde televizyon ve gazetelere verilen reklam ödeneklerinin bile ilçelerindeki dönüşüme yeterli olacağını belirtti. Geçmiş dönem yönetiminin amacının dönüşüm değil, imar hakkı almak olduğunu savunan Üsküdar, Zeytinburnu’nda kamuya ait alanların satıldığını, hazinenin açtığı davaların kaybedildiğini, davaların bedelini ise yine ilçe halkının ödediğini söyleyerek tepki gösterdi. 

ZEYTİNBURNU’NDA İLK GÜNDEM MADDEMİZ KENTSEL DÖNÜŞÜM OLDU 

“Bu meclis şahittir ki, son yaşanan deprem hatırlatması olmaksızın bizler ilk olarak ilçemizde Kentsel Dönüşüm’ü gündemimize aldık” diyerek mecliste söz alan Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Zeytinburnu’nda ne durumda olduklarını anlatmak için söz aldığını belirtti. 

GEÇMİŞ BİZİM İÇİN VERİDİR, EKSİK VARSA DERSTİR 

Geçmiş dönem Belediye Başkanı Murat Aydın’ın 20 yıl ilçelerinde başkanlık yaptığını, olmayan birinin durmadan gündeme getirmesini samimi bulmadığını söyleyen Arısoy, “Tutumumuz, geçmiş bizim için veridir, eksik varsa derstir” dedi. Dönüp dolaşıp eksikliklerin zikredilmesinin yakışıksız olduğunu ifade ederek konuşmasını sürdüren Arısoy, “Millet seçimde her şeyin hesabını hepimize sordu. Zeytinburnu’nun 20 yılda nereden nereye geldiği bellidir. Bize söyleyecek söz bulamadığınız için bizden öncekine söylüyorsunuz. Bunları konuşmak istemiyorum ama artık çok sıkıldım. O geçti gitti bizde geçip gideceğiz. Beğenir beğenmezsiniz ama dönüşümü ilk yapan belediyelerden biridir Zeytinburnu. Eksikleri elbette var ama biz daha iyiyi yapmak için çalışıyoruz. İlçemizde son yirmi yılda 3 bine yakın dönüşüm oldu, kamu binaları ise yenilendi” diyerek devam etti. Kamunun üzerine düşeni yapacağını ama Süleyman Uluocak’ın da dediği gibi tek başına baş edeceği bir konu olmadığını söyleyerek devam eden Arısoy, risk analizlerinin bakanlık ya da bakanlık tarafından sertifika verilmiş kuruluşlar tarafından yaptığını, belediyenin de bu kuruluşlar aracılığı ile denetimleri yapabildiğini ifade etti. 

DUYARSIZ OLSAYDIK, YIKILAN KURAN SİTESİ BOŞALTILMAZDI 

Riskli olduğu tespit edilen yapılarla ilgili sonrasında işleyen prosedürün ek süreyle birlikte 90 günde yıkımının gerçekleşmesi gerektiğini, yıkılmaz ise ilgili kuruma yıkma hakkı verildiğini söyleyen Arısoy, “Riskli yapı olarak yıkılan taşınmazlar için hak sahiplerine kredi ve kira desteği yapılarak özel sektöründe önü açılıyor. Zeytinburnu kentsel dönüşümü teşvik eden 6 belediyeden biridir. Yapı maliklerinin dönüşüm yapması için tüm alt yapı düzenlenmiştir. Eğer konuyla ilgili duyarsız olunsaydı yıkılan Kuran Sitesi boşaltılmış olmazdı. Geçmişten beri duyarlı olan belediyemize bu kadar naçarlamaya hakkınız yok” diyerek devam etti. Yakın zamanda Beştelsiz Mahallesi’ndeki Kuran Sitesi ve etrafının açılmasıyla ilgili TOKİ ihalesinin yapılacağını, Yedikule Hastanesi karşısında dönüşümün başladığını, Çırpıcı’da özel sektörün başlattığı ve halkın mağdur olduğu dönüşümle ilgili de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve bürokratlar aracıyla kendi uygulamaları gibi çalıştıklarını söyleyen Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Ne yazık ki beklentiler yüksek ve sıkıntı da bu oluyor. Sizler de siyaseten puan elde etmek için bire bir vereceğim diyen adayların peşinden gittiniz. Şimdi tüm bunların muhatabı biziz ve buradayız” dedi. 

ELİNİZİ TAŞIN ALTINA KOYUN 

Son olarak Arnavut Mahallesi ile ilgili çalışmalar olduğunu söyleyerek devam eden Arısoy, “Bu mesele kamunun tek başına yapacağı iş değildir. Hemşehrilerimiz kanunun kendilerine sağladığı kolaylıkları kullanmalı, kamuya yardımcı olmalıdır. Bu deprem hepimizi korkuttu. Konuyla ilgili bilgilendirme broşürlerimizi dağıtıyoruz, vatandaşa haklarını anlatıyoruz. Kanun bina maliklerinin 3’de 2 çoğunluğunu yeterli görüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ihbarları öne alarak yapıları denetliyor. Bütün mühendislerini İstanbul’da görevlendirdi. Bizler de birimlerimizi sokağa çıkardık. 6 binayı riski olarak mühürledik, malikleriyle görüşerek tahliye ettik. Çalışmalarımızı sonuna kadar götüreceğiz” diyerek, alınan tedbirlerle ilgili de bilgi verdi. “Bu iş taşın altına el koyma işidir” diyerek, tüm meclisin vereceği önerilerle belediyeye yardımcı olunması gerektiğini söyleyen Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Önümüzdeki 20 yıl içinde gündemimiz kentsel dönüşümdür” diyerek konuşmasını tamamladı. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ