MHP Zeytinburnu İlçe Binasının da bulunduğu 58.Bulvar Caddesinde kurulan stantta yapılan aşure dağıtımı öncesi topluca dua edilerek Kerbela şehitleri anıldı. Zeytinburnu Kadın kollarının aşure ikramına katılan MHP İstanbul İle Başkanı Birol Gür, aşurenin tarihi ve kültürel önemine değinerek; ”Aşure, birlik ve beraberliği, aynı zamanda paylaşmayı teşvik eden önemli bir gelenektir. Bizler için de önem arz eden Muharrem Ay’ında bu geleneği yaşatıyor, sonraki nesillere aktarmak adına çabalıyoruz. Aşure, sadece ikram edilen bir aş değildir. Aynı zamanda, farklılıkların güzelliğini vurgulayan önemli bir semboldür. Hem ülkemiz, hem de ilçemiz farklı kültürlerin bir araya geldiği ve birlikte uyum içinde yaşadığı sayılı coğrafyadan biridir. Zeytinburnu’nda farklılıklarımızın zenginliklerimiz olduğunu sosyal ve kültürel hayatımızın yanı sıra günlük hayatımızda da görüyoruz. Bu güzelliği de, tüm ilçe halkı ile birlikte yaşıyoruz. Aşuremize destek ve emek verenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

MHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Habip Kapıcoğlu, yaptığı açıklamada, Muharrem ayında tüm Müslümanlar için acı veren olayların olduğunu söyledi. Söz konusu ayın, Hz. Muhammed'in torunu ve Hz. Ali'nin oğlu Hz. Hüseyin'in 680 yılında Yezid'in kanlı katilleri tarafından yanındaki 72 Müslüman ile birlikte acımasızca katledildiği ay olduğunu hatırlatan Başkan Kapıcıoğlu, "Muharrem ayı vesilesiyle Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının uğradığı bu katliamı yeniden şiddetle kınıyoruz. Bir daha Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının uğradığı acıyı İslam alemi yaşamasın diyoruz" dedi.

Muharrem ayının Türk-İslam Alemi için hayırlar getirmesini dileyen MHP Zeytinburnu Kadın Kolları Başkanı Suna Düzenli, "İslam tarihinde derin anlamları, mesajları olan, Hazreti Hüseyin ve Ehl-i Beytin katledildiği Muharrem ayına bir kez daha ulaştık. Bir kez daha hepimiz bulunduğumuz mevkiden hissemize düşen mesajı da, dersi de çıkarıyoru. "Bu mübarek ay; şehadeti, çileyi ve sabrı olduğu kadar, kadını anlamamız açısından da oldukça önemli" diyen Düzenli, "Gerçekte galip gelemeyeceklerini, fetih için gitmediklerini ve onları bekleyenin şehadet olduğunu erkekleri kadar Kerbela kadınları da biliyordu ancak, bir adım olsun geri durmuyorlardı. Kerbela kadınları, o gün ileri atılmakla; mazlumun gücünü, bir kadın olarak ruhi-cismi kemalleri kendilerinde topladıklarını ve kendilerini Allah'ın bir emaneti olarak görenleri, canları pahasına yalnız bırakmayacaklarını hafızalara kazımıştır. Tutsaklar arasındaki Hazreti Zeynep'in; 'Ey Yezid, bu yaptığın zulümle bizi tehlikeye soktuğuna mı inanıyorsun' şeklindeki sözü, yıllar boyu kadınlar için cesarete ve dik duruşa dair ilham kaynağı olmuştur. Aziziye Tabyalarındaki Nene Hatun, Kurtuluş Savaşı cephesindeki Halime Çavuş ve vatan uğruna şehit düşen evladı için 'Vatan sağolsun' diyen anne bu kaynaktan beslenir. Tarihten bu yana her Yezid'in karşısında bir Hüseyin mutlaka var ancak, birde kadın vardır. Bu bağlamda; gerek Kerbela gerekse Türk-İslam tarihindeki diğer olaylar, kadının yeri ve konumunun daha iyi bilinmesi açısından doğru okunmalıdır. Bu mübarek ayda kalplerimiz; Kerbela kadınları, şehitleri ve zulme direnen mazlumlarla atmaktadır. Muharrem ayı vesilesi ile yapılan ibadetlerin, tutulan oruçların Cenab-ı Allah tarafından kabul olmasını diliyorum. Kerbela'da hunharca katledilen Hazreti Hüseyin ve Ehl-i Beyt başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, manevi şahsiyetleri önünde saygı ile eğiliyorum" diye söyledi. Açıklamanın ardından İl Başkanı ve beraberindeki partililer vatandaşlara aşure ikram etti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL