TRAMVAY YER ALTINA ALINACAK, TRAFİK RAHATLAYACAK

Zeytinburnu'ndaki tramvay yolunu yer altına alarak trafiği rahatlatacağız. Böylece durakta bekleme ve seyahat süresi kısalacak, yolculuk daha kolay olacak. Dünya rekoru kıran ödüllü Kabataş-Bağcılar tramvay hattı, Zeytinburnu Seyitnizam Caddesi boyunca yeraltına alınacak ve bölgedeki trafik sorunu azalacak. Günlük 330 bin yolcuya hizmet vererek dünyada bir tramvay hattının erişebileceği en yüksek yolcu taşıma rekoruna sahip olan Kabataş-Bağcılar hattında düzenlemeler yapıp trafiği rahatlatacağız. Trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmak için, tramvay hattı Seyitnizam Caddesi üzerinde yüksek teknoloji inşaat teknikleri kullanılarak Mithatpaşa ve Akşemsettin istasyonları arasında yer altına alınacak. Sefer süresi 10 dakika kısalacak. Bu şekilde hem mevcut karayolu kapasitesi artırılacak, hem de karma trafikten kaynaklı trafik sıkışıklığı son bulacak. Aynı şekilde Seyitnizam Caddesi kaldırımları, engelsiz bir hayat için genişletilecek. Böylelikle gürültü ve görüntü kirliliği azalacak, işletme hızı yüzde 10 artacak. Sefer süresi de pik saatlerde 10 dakika, normal saatlerde 5 dakika azalacak.

ÇIRPICI VE KAZLIÇEŞME'YE YENİ TRANSFER MERKEZLERİ

İstanbul’da farklı ulaşım hatları arasındaki aktarma sayısı 1.3; durakta bekleme süresi 19 dakika. Kazlıçeşme’ye kurulacak transfer merkezi, metro ve tramvay gibi raylı sistemlerle diğer toplu ulaşım araçları arasındaki entegrasyonu sağlayacak. Böylece yolcular üşümeden, yağmurda ıslanmadan aktarma yapabilecek. Merkez, durakta bekleme süresini de azaltarak, İstanbul'da ortalama yolculuk süresini 40 dakikaya indirecek.Yeni yol ve kavşaklar trafiği azaltacak Zeytinburnu'nda yeni yapılacak yol düzenlemeleri ile trafiği rahatlatacağız. Yeni yol ve kavşaklarla yoğunluğu en aza indireceğiz. İIk etepta yapacağımız yeni yol düzenleme projeleri: Dumlupınar Caddesi, Namık Kemal Caddesi, Askeri Fırın Sokak, Yılanlı Ayazma Sokak ile Davutpaşa Caddesi, Eski Londra Asfaltı ve Yıldız Caddesi, Zeytinburnu'na 15 km'lik bisiklet yolu.. Zeytinburnu’na toplamda 15 km uzunluğunda bisiklet yolu yapılacak. Ayrıca, AkıIIı Bisiklet sistemi ile paylaşımlı bisiklet kullanım imkanı sunulacak. Böylece Zeytinburnulular için kesintisiz ve doğa ile içiçe bir yolculuk imkanı sunulacak.

YENİ HATLAR İLE ZEYTINBURNU’NDA ULAŞIM DAHA DA KOLAYLAŞACAK

İncirli-Gayrettepe-Söğütlüçeşme metro hattıyla 31 km’lik mesafedeki 8 ilçe 15 istasyonla birleşecek. Hat sayesinde Mecidiyeköy istasyonundan Hacıosman-Yenikapı hattı; Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Halkalı metro hattı ve Kabataş- Mahmutbey hattına transfer yapılabilecek. Zeytinburnu istasyonundan metrobüse aktarma imkanı sağlanacak. İlçemiz, Yenikapı-Sefaköy-Tüyap metro hattıyla İstanbul’un dört bir yanına bağlanacak. Böylece Zeytinburnulu vatandaşlar şehrin her noktasına hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilecek. Bu hatla 32.2 km’lik mesafedeki 9 ilçe, 50 dakikada 20 istasyonla birleştirilecek. Zeytinburnu yapacağımız yeni projelerle İstanbul’un her köşesine metro ağı ile güçlü bir şekilde entegre olacak. Zeytinburnulu vatandaşlarımız hızlı, konforlu ve keyifli ulaşımın tadını çıkaracak.

9 BİN 784 ARAÇLIK YENİ OTOPARKLAR AÇILACAK

Zeytinburnu’nda güvenli araç park etme sorunu çözülecek. Sokaklar ve kaldırımlar Zeytinburnu’nda yaşayan yaşlılar, çocuklar, bebekli anneler ve engelli vatandaşlarımız için engelsiz hale gelecek. İşte yapılacak yeni otoparklar: Kapalı Spor Kompleksi 2183 araçlık zemin altı otopar, 26-4. Sokak 100 araçlık katlı mekanik otopark, Mevlana Cd. 250 araçlık zemin altı otopark, Rauf Denktaş Cd. 150 araçlık zemin altı otopark 109-1 Sokak 200 araçlık zemin altı otopark, 58. Bulvar Zübeyde Hanım Cd. 145 araçlık zemin altı otopark, 74-B Sokak 500 araçlık zemin altı otopark, 8-3 Sokak 200 araçlık zemin altı otopark, Ambarlar 1. Sokak 300 araçlık zemin altı otopark, Ambarlar 2. Sokak 250 araçlık katlı otopark, Askeri Fırın Sokak 500 araçlık zemin altı otopark, Askeriye Yolu 400 araçlık zemin altı otopark, Beştelsiz Mh. Halı Saha ve 300 araçlık zemin altı otopark, Çifte Havuzlar Sokak 250 araçlık katlı otopark, Davutpaşa Gümüşsuyu Cd. 200 araçlık zemin altı otopark, Demirciler 3. Cd. 400 araçlık zemin altı otopark, Demirhane Cd. 350 araçlık zemin altı otopark, G-68 Sokak 250 araçlık zemin altı otopark, Kazlıçeşme Aktarma Alanı 1292 araçlık zemin altı otopark, Litros Yolu 451 araçlık zemin altı otopark, Mezarlık Yolu 200 araçlık katlı otopark, Prof. Muammer Aksoy Cd. 250 araçlık zemin altı otopark, Seyit Nizam Cd. 400 araçlık zemin altı otopark, Seyit Nizam Mh. 263 araçlık zemin altı otopark

ZEYTİNBURNU’NA İKİ YEŞİL KORİDOR AÇILACAK

İstanbul genelinde kuzeyde yer alan ormanlarla güneyde yer alan sahil şeridini birleştirecek olan “Yeşil Ağ” projesiyle Zeytinburnu’na 2 farklı koridor açılacak. Zeytinburnu’nda yaşayan vatandaşlarımız, Millet Bahçeleri, Semt Parkları, Park 200 projesi ve bisiklet yollarıyla entegre olan Yeşil Koridorlar sayesinde iç içe geçen, birbirine bağlanan kesintisiz yeşil alanlara kavuşacak. Veliefendi Hipodromundan başlayan koridor; Bölge Parkı, Çırpıcı Millet Bahçesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, iki alışveriş merkezi, Bayrampaşa İnovasyon Ve Kuluçka Merkezi, Bayrampaşa Şehir Parkı, 15 Temmuz Şehitleri Parkı, Alibeyköy Otogarı gibi oldukça önemli alanlardan geçerek, Esenler Topkule Kışlasında son bulacak. Toplamda 6 milyon 510 bin m2’lik alana sahip koridorun 43 bin 870 m2’lik kısmı Zeytinburnu’na yeşil alan kazandıracak. Tarihi surlar aynı zamanda organize edilecek kent bostanlarıyla ziyaretçilerine yeni deneyimler yaşatacak.

TARİH VE YAŞAM YEŞİLLE BÜTÜNLEŞECEK

Şehrin tarihi yapısını en çok yansıtan üç ilçeye dokunan bu koridor, İstanbul’un simgelerinden kara surlarının güzergahında oluşturulacak. Panorama 1453 Müzesi, Yedikule Hisarı ve Zindanları, tarihi kilise ve mezarlıklar gibi tarihi alanları aynı hat üzerinde toplayan koridor, Marmara kıyıları ile Haliç’i buluşturacak. Toplamda 646 bin 54 m2alana ve 6 km uzunluğa sahip olan bu hat, Merkezefendi Mahallesi’nden geçecek. Sadece bu düzenlemeyle Zeytinburnu’na 297 bin 468 m2 yeşil alan kazandırılacak Zeytinburnu’nda yeşil alan çoğalacak. Geleceğimiz İstanbul’un Yeşil İstanbul Projesi kapsamında İstanbul’da her 200 metreye bir park inşa edilecek. Fatih Topkapı Müzesi ve Kültür Semt Parkı, çok yakında hizmete başlayacak. Toplamda 131 bin137 m2’lik bir alana sahip olan proje kapsamında, ilçe halkının sportif faaliyetlerde bulunabileceği 263 m2 fitness alanı, 800 metre bisiklet yolu, 4 km yürüyüş yolu yapılacak. Vatandaşlarımızın aileleriyle güzel vakit geçirebileceği kafe, 4 bin 814 m2lik meydan, 100 m2 sergi ve 131 bin 137 m2peyzaj alanı, 10 m2 seyir terası, 2 bin 359 m2çocuk oyun parkı, süs havuzu ve büfe inşa edilecek. Topkapı Kültür Parkı’nın kuzeyinde mevcut amfi yapısının yerine 3 bin 233 kişi kapasiteli açılır kapanır çatı sistemli, yüksek akustik özelliklere sahip bir amfi tiyatro inşa edilecek.

GAZHANE MÜZE OLARAK HİZMET VERMEYE BAŞLAYACAK

Eski İstanbul’un enerjisini üreten Yedikule Gazhanesi müzeye dönüşecek. Endüstriyel mirasımız İstanbul kültür-sanat dünyasına hizmet edecek. Turistik bir çekim merkezi haline gelecek. Zeytinburnu kültür faaliyetleriyle de öne çıkacak. Sesli çalışma alanları, kafeleriyle Millet Kıraathanesi Zeytinburnu’nun yeni buluşma mekanı haline gelecek. Ayrıca İstanbul’un dört bir yanına yayılarak isteyen herkese 7/24 hizmet verecek kütüphanelerden biri de Zeytinburnu’na yapılacak.

ZEYTİNBURNU’NA 17 BİN KİŞİLİK STADYUM YAPILACAK

Zeytinburnu'na yakışır 17 bin seyirci kapasiteli stadyum yapılacak. İlçemizin adı sporla anılacak. Toplam 124 bin 68 m2’ye inşa edilecek olan yeni stadyum; 17 bin seyirci kapasitesine ve 38 bin 480 m2’lik alana sahip olacak. Stadyumun yanında 2 yüzme havuzu, 2 fitness salonu, kütüphane, kafeterya, mescit, kulüp ofisleri, spor salonu, soyunma odaları, sosyal tesis, ticari üniteler ve 2 bin 200 araçlık otopark bulunacakAyrıca 2 bin seyirci kapasiteli ve 7 bin 187 m2’lik alanda, içinde kafeteryası, soyunma odaları ve teknik mekânları olan spor salonu İnşa edilecek. 300 araçlık otoparkı ile toplam 10 bin 971 m2 alanda yapılacak olan halı sahayla gençlerimizin spor yapabilecekleri alanlar artacak ve çeşitlendirilecek. Zeytinburnu’nda sağlıklı nesillerin temelini böylece atmış olacağız. Zeytinburnu’nda yaşayan gençler için yeni projeler geliyor. Gençlerin kendilerini ve potansiyellerini keşfedebilmeleri, kültür ve sanat etkinliklerine katılabilmeleri ve güvenli bir ortamda sosyalleşebilmeleri için Zeytinburnu’na Gençlik Merkezi inşa edilecek.

ZEYTİNBURNU'NA KREŞLER AÇILACAK

İstanbul’da yapılacak 955 kreşten Zeytinburnu da faydalanacak. Böylece çalışan aileler gözleri arkada kalmadan çocuklarını emanet edebilecekleri bir merkeze kavuşacak. Anneler huzur içinde iş hayatına katılabilecek. Kreşler ilçemizin Telsiz, Çırpıcı, Nuripaşa, Beştelsiz, Yeşiltepe, Seyitnizam, Merkezefendi, Gökalp ve Yenidoğan mahallelerinde açılacak. Çocuklar sosyalleşsin, oyuncaklar paylaşılsın, eğitsel oyuncaklara her çocuk ulaşsın diye oyuncak kütüphaneleri kuruyoruz. Evinde yalnız yaşayan İstanbullu bize emanet. Ev temizliğinden, sağlık kontrolüne kadar evinde yalnız yaşayan her İstanbullunun bakım sorumluluğu bize ait olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin evde bakım hizmetleri hastalardan, yaşlılara tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşacak.

HUZURLU YAŞAM EVLERİ VE YAŞLI ATÖLYELERİ

Yaşlı veya yaşlılık sürecinde olan emekli, çalışan, çalışmayan, ev hanımlarına hem gelir sağlayacak hem de eğitim ve sosyalleşme imkanı sunacak bir sistem hazırladık. İkinci Bahar var. “Eğitim al, çalış, buluş etkinliklerine katıl.” Sanat, zanaat, spor elçiliği, eğitim ve etkinlik imkanları sunulacak. Yaşlısına bakan vefalı İstanbulluların yükünü hafifletiyoruz. “İşin çıktığında; sorumlusu olduğun yaşlıyı bırak, kendine zaman ayır.” 39 İlçede kurulacak merkezlerde gün içi kurslar, dinletiler, sağlık kontrolleri, ahşap boyama, tesbih, ebru gibi imkanlar sağlanacak. Yalnız kalmış yaşlılarımız için tesislerimizi artırıyoruz. Fizik tedavi rehabilitasyon, radyoloji, laboratuvar, acil gibi hizmetler bu merkezlerde yatılı hastalarımız için servis verecek.

KADINLARIN İSTİHDAM VE EBEVEYNLİK OKULU

Binlerce kadın, ev işlerinde gündelik çalışıyor veya iş arıyor. Binlerce aile ise evinde güvenilir yardımcı arıyor. Eğiteceğimiz binlerce kadın yardımcı çalışan çocuklu ailelerle elele olacak. Anneler açacağımız kreşlere çocuklarını güvenle emanet ederek iş gücüne katılabilecek.İstanbul'da her yıl 260 bin çocuk dünyaya geliyor. Şehrimizin yeni üyeleri için onlar dünyaya gelmeden bu heyecanı aileleriyle paylaşıyoruz. Anne-babalık sürecine doğru hazırlık için gebelik sürecinde ve doğum sonrasında eğitim programlarımızla o mutlu günlere birlikte hazırlanacağız.

TARİHİ SURLAR ARTIK YAŞAM ALANI OLACAK

Zeytinburnu'nun binlerce yıllık tarihine sahip çıkılarak tarihi surlar restore edilecek. Gelecek İstanbul projelerimizle Zeytinburnu’nda tarih turizminin sekteye uğramadan ve birbirine entegre edilmiş bir şekilde devamlılığı sağlanacak. Böylece bir yandan ilçenin ekonomik kalkınması bir yandan da istihdam ve iş çeşitliliği artacak. Zeytinburnu’nun tarihi yüzü ortaya çıkacak.

SÜRDÜRÜLEBİLİR VE YERİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Enerji, su, arsa, zaman ve kaynakta verimlilik, sağlanacak. Yıkım ve atık yönetimi, altyapı ve ulaşım tasarımı, sosyal dönüşüm ilkeleri, sanat ve kültür çalışmaları, kentsel dönüşüm atölyesi, atıklardan üretilmiş sanat fuarları düzenlenecek. Akıllı ve teknolojik, dünyaya adapte olacak bir kent oluşturulacak. İstanbul'da depremden korunmayı milli bir mesele olarak görüyoruz. Yasada yer alan yapım ve güçlendirme kredileri ve kira yardımları daha etkin kullanılacak. Hazineye ait riskli rezerv alanlardan kaynak yaratılacak, kamulaştırma bedelleri için kaynak oluşturulacak. Türkiye'ye büyük zarar verebilecek depreme karşı, kentsel dönüşüm için kaynak planlaması yapılacak. Alanına göre, farklı geliştirme modelleri kullanılacak. Mevcut stoktaki konutlar değerlendirilip, geçici konutlar verilecek.

FAİZSİZ DAYANIKLI KONUT EDİNME MODELİ

KİPTAŞ eliyle altın günü gibi grup ve/veya bireysel başvurularıyla ilk ev sahibi olandan sona kalanlar arasında taksit miktarlarında ayarlama yaparak faizsiz konut edinme yöntemi geliştireceğiz. Bu projeyle hem deprem gibi afetlere karşı dayanıklı konut sahibi olma fırsatı sağlayacağız, hem de komşuluk ilişkilerini güçlendirip, imece geleneğimizi de bu çağda tekrar sağlayacağız. Afete duyarlı bir kent için risk tehdidi taşıyan binalara kuracağımız izleme hasar takip sistemiyle binaların deprem zemin ilişkilerini, dayanıklılıklarını ve depremde nasıl bir tepki oluşturacaklarını takip edeceğiz. Buna göre yıkılma tehdidi olmayan binalarda güçlendirme kredilerini vatandaşa aktif şekilde kullandırıp depreme hazırlıklı olacağız. Ayrıca afet durumlarında hızlı ve etkin iletişimi bugünden sağlayacağız.

SOKAK HAYVANLARINA AKILLI KABİN

Sahipsiz hayvanların yaşadıkları mahallede aşılama ve tedavi ihtiyaçlarının giderilmesi, hayvan sahiplenmenin özendirilmesi amacıyla Vetbüs hayvan tedavi ünitesi sayıları artırılacak. Vetnet programıyla bu hayvan dostlarımıza ait veriler tek bir envanter altında toplanacak. Ayrıca vatandaşlarımızın sahipli hayvanlarının aşı takvimlerini takip edebileceği, hayvanlar hakkında bilgilendirmelerin yapılabileceği, yerinde rehabilitasyon hizmetleri kapsamında hizmet veren Vetbüs ve Vetkabin araçlarımız akıllı telefonlar üzerinden takip edilebilecek.

HASTALARA ANLIK TAKİP

Evde bakım hizmeti alan yaşlılar, engelliler ve özellikle de Alzheimer hastalarına bir mobil uygulama üzerinden takip edilebilecek akıllı saatler temin edilecek. Bu saatler sayesinde hastaların sağlık durumları ve acil durumlar anlık olarak takip edilirken hastaların kaybolma ihtimali ortadan kalkacak.

EVİNİZİN İÇİ GİBİ AYDINLIK BİR İSTANBUL

Akıllı Aydınlatma Sistemi’yle yol, sokak ve parklarımızın aydınlatılmasını merkezden nesnelerin internet teknolojisiyle yöneteceğiz. Bu sayede anlık müdahale ile güvenlik seviyesi artacak maliyetler azalacak enerjiden tasarruf sağlayacağız. Halihazırdaki işleyişte şikayet veya talebini Beyaz Masa ve diğer yollardan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklerine ulaştıran vatandaşın isteği en kısa sürede çözülmektedir. Bilgi sisteminde toplanan veri, İstanbul'un hangi sokağında hangi kitlenin ne tip sorunlarla Beyaz Masa'ya başvurduğunu büyük veri yöntemiyle analiz edecek, yapay zeka kullanımıyla muhtemel sorunlar oluşmadan projeler üretilip uygulanabilecektir. Yapay zeka şehir ve şehirlinin beklentilerini geri bildirimlerle sürekli takip eden yazılımı sayesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'na şehirde proje üretme ve şehirde sorunlara çözüm bulma kolaylığı sağlayacaktır. Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu zaman, makamında akıllı ekranda, süresinde çözülmeyen her türlü talep ve şikayeti bizzat izleyerek takip edebilecek, şikayeti olan İstanbullu kendisine ulaşmadan, sorunu olan İstanbulluya ulaşacak ve çözüm üretecektir. İstanbul'da yeni nesil belediyecilik, İstanbulluların hayatını kolaylaştırmak, şehirde yaşayanların yaşam kalitesini yükseltmek için teknolojinin geldiği son noktayı da kullanarak yönetim anlayışına seviye atlatıyor.

AKILLI ALTYAPI İLE SİSTEM ARIZA VERMEDEN ANINDA MÜDAHALE EDİLECEK

Akıllı şebeke kapsamında İstanbul'un 33.467 km kanal, yağmur suyu ve içme suyu hatları kamera sistemleri ile izlenecek. Sistemde arıza vermeye yakın hatlar online takip edilecek olup vatandaş mağdur olmadan sisteme müdahale edilecektir. İnsanların en zor anında bile iletişimlerinin kesilmemesi en büyük hedefimiz.İstanbul’daki bütün su sayaçları ücretsiz şekilde akıllı sayaçlarla değiştirilecek. Uzaktan anlık kapatılıp açılabilecek. Okuma bedeli düşeceğinden faturalar da düşecek. Bu sistemle kaçak kullanımlar önlenecek.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL