Zeytinburnu Belediyesinin tarihi binasında gerçekleştirilen "Konyalılar Buluşması İftar Programı’nda, İstanbul'da yaklaşık 160 bin Konyalının yaşadığını, 31 Mart seçimlerinde de gönül belediyeciliğinden ve milli iradeden yana olduklarını söyledi. Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ile seçimden önce söz verdikleri projeleri birer birer hayata geçireceklerini belirten Kurum, daha güzel bir Zeytinburnu için çalışmaya başladıklarını kaydetti. 

Murat Kurum, Zeytinburnu'nda 7,36 hektar büyüklüğünde 4 riskli alan ilan ettiklerini ve 15,6 hektarda 1 rezerv yapı alan belirlediklerini aktardı. Beştelsiz Mahallesi'nde yer alan riskli alandaki bütün vatandaşlarla da anlaşma sağladıklarını dile getiren Kurum, binaların yıkımının tamamlandığını anlattı. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) kanalıyla bu alanda uygulanacak projede, iş yerleri ve 173 konut yapacaklarını anlatan Kurum, "Ayrıca, Telsiz Mahallesi'nde 466 bağımsız bölüm inşa edeceğiz. Seyitnizam'ın, Sümer'in, Telsiz'in, Çırpıcı'nın, Zeytinburnu'nun tüm mahallelerinin yanında olacağız ve Zeytinburnu'yla Ömer Başkanımızla sizlerle birlikte inşallah tüm kentsel dönüşüm projelerini yapıyor olacağız." bilgisini verdi.  

Zeytinburnu Belediyesinin yanında bulunan 55 bin metrekare alana millet bahçesi yapıldığını anımsatan Kurum, şöyle devam etti:"Bu çalışmalarda artık sona geldik. O lojmanlar için yapılacak konutlar bitme aşamasına geldi ve o inşaatların bitmesine müteakip lojmanların yerini yıkıyoruz ve oraya 55 bin metrekare bir millet bahçesini yapıyoruz. Bu millet bahçesinin yapımını TOKİ yapacak ve Zeytinburnu halkına teslim edeceğiz. Bunun yanında o alanın hemen arkasında bir konut alanımız vardı. Bu konut alanı da yaklaşık 26 bin metrekare. Burayı da rezerv konut alanı ilan ediyoruz. Bu konutlarla Zeytinburnu'nun kentsel dönüşümüne çok ciddi katkı sağlayacak projeyi de gerçekleştirmiş olacağız. Bu konutlarla vatandaşlarımızın mağdur olmayacağı şekilde, artık yatay mimariyle o mahalle kültürünün yaşatılacağı o kentsel dönüşüm projesini de burada gerçekleştireceğiz. Zeytinburnu'nun kentsel dönüşümüne çok ciddi katkısı olacaktır. Hayırlı uğurlu olsun."

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümün kendileri için önemli bir gündem maddesi olduğunu belirterek, "4 gündür İstanbul'dayım ve İstanbul'da yapılması gerekenlere ilişkin incelemelerimizi ekibimizle yapıyoruz. Yılda 300 bin konut dönüştürme hedefimiz var. İstanbul'umuzun tüm ilçelerinde, acil, öncelikli alanlarımızı dönüştürmek suretiyle kentsel dönüşüm projesini hızlı bir şekilde hayata geçireceğiz." dedi.

HABER MERKEZİ