Ak Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Selami Delibalta, partide görev yapmış eski ilçe başkanı, yönetici ve meclis üyeleriyle, AK Teşkilat Belediye Başkanlık Binasının tarihi avlusunda düzenlediği 'Vefa İftarı'nda bir araya getirdi. İftar davetinde eski yeni yöneticiler bir araya gelerek sohbet etme imkânı buldu. Yapılan konuşmalarda 23 Haziran İstanbul seçimlerinde izlenecek yol haritasına vurgu yapıldı.
Kürsüye ilk olarak AK Teşkilatın Zeytinburnu ilçe Başkanı Selami Delibalta çıktı. 23 Haziran’da niçin sandığa yeniden gidildiğini soranlara çok net 31 Martta halkın iradesini sandıklarda çaldıkları için diyerek sözlerine başladı. 

‘OY HIRSISIZLIĞI MASUM HATA OLARAK GÖRÜLEMEZ’

İlçe Başkanı Selami Delibalta sözlerini şöyle sürdürdü. Kuruluşundan bugüne kadar partimizin her kademesinde görev yapmış kıymetli dava arkadaşlarım, aziz AK Partililer...Hepinizin bildiği gibi 31 Mart seçimleri neticesinde ortaya çıkan tablo bizi 23 Haziranda yeni bir seçimle karşı karşıya bıraktı. Yüksek seçim kurulu partimizin yetkili kurullarının itirazları neticesinde 'sandık başkanları ve sandık kurulu memur üye konusu ile 'oy sayım ve döküm cetvellerine ilişkin bazı usulsüzlükleri' tespit ettiği için İstanbul büyükşehir belediye seçimini yenileme kararı almıştır. Malumunuz olduğu üzere 2018 yılında seçim kanununda yapılan değişiklik ile sandık kurulu başkanı ve en az bir üyesinin askeri personel olmamak kaydıyla kamu görevlileri arasından seçilmiş olması şartı getirilmişti. Ancak 31 Mart 2019 seçimlerinde buna uyulmadığı bariz bir biçimde tespit edildi. Zira İstanbul’da 31280 sandık için bir başkan ve bir üye olarak hesaplanacak olursa toplamda 62560 kamu görevlisinin görevlendirilmiş olması gerekmekteydi. Oysa yine yüksek seçim Kurulu’nun tespitlerine göre seçimlerde görevlendirilmiş olan 6.644 kişinin sandık kurulu başkanı, 13.098 kişinin İstanbul sandık kurulu üyesi olması kanunen yasaktı. Bu kesinlikle makul ve anlaşılabilir bir durum değildir. Böylesine bir yanlış masum bir hata olarak asla görülemez. İkinci olarak seçim sonuçlarını doğrudan değiştirebilecek sayıya sahip 123 sandıkta sandık seçmen listesi. Oy sayım döküm cetveli ve sandık sonuç tutanağı bulunmadığı veya eksik olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu 123 sandıkta kullanılan şüpheli oy sayısının 42000, 31 Mart İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde aradaki farkın ise 13.729 Olduğu göz önünde bulundurulacak olursa nasıl şaibeli bir seçim sürecinden bu günlere geldiğimiz açıkça görülebilir.

‘VAKTİMİZ AZ, RAKİBİN AHLAKI YOK’

Tüm meseleyi özetleyecek olursak sayın cumhurbaşkanımızın ifadesiyle kısaca durum şudur; 'Oyları çaldılar’. Şimdi önümüzde tekrar bir mücadele var. Vakit az, rakibin ahlakı yok, destekçisi hem içeride hem dışarıda çok. Biz ak kadrolar olarak her zaman olduğu gibi gayret bizden Tevfik Allah’tan diyeceğiz. Biz yine başkan adayımız Sayın Binali yıldırım için geceli gündüzlü çalışacak ve milli iradeye güveneceğiz. Partimizi kurulduğu günden bu yana hiç mahcup etmeyen milletimiz inanıyorum ki 23 Haziran seçiminde de partimize ve adayımıza gereken teveccühü gösterecektir İstanbul yine ak Parti’nin hizmet belediyeciliğinin kaptan Gemisi olarak yoluna devam edecektir. Kıymetli yol arkadaşlarım Elbette bunun için en büyük sorumluluğu yine ak parti teşkilatları alacaktır. Geçen seçimde de hatırlayacaksınız ısrarla vurguladığımız hususlardan biri milletin emaneti, kararı olan oyu sandık görevlileri başta olmak üzere tüm teşkilatımızın namus olarak görmesi gerekliliği idi. Zeytinburnu tüm İstanbul’da bunu alnının akıyla gerçekleştiren ilçelerin başında gelmektedir. Bu vesileyle siz dava arkadaşlarıma tekrar şükranlarımı sunuyorum. Ancak önümüze sandıklara bir kere daha aynı hassasiyetle sahip Çıkmamızı gerektirecek seçim yenileme kararı geldi. Demokrasi içerisinde Bunlar olağan durumlar. En büyük hakem olan halkımız yine sandık başına Giderek adı ihtilaf da olsa hile de olsa bu çetrefilli durumu mutlaka çözecektir. Bize düşen 23 Hazirana kadar yılmadan çalışmak ve sandık Başına gidildiği gün milletimizin kararı üzerinde oyunlar oynanmasına mani olmaktır. Sandıktan çıkana saygı duyacağız elbette. Ama önce sandık başlarının adil, içinden çıkan sayım sonuçlarının tam manasıyla doğru olduğundan emin olarak. Milletimizin iradesine masa başında ayar vermeye kalkabileceklere karşı tetikte ve teyakkuzda olarak.

‘İSTANBUL’U ALMAK İÇİN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDELER’

Tek tek hepimize bugüne kadar olandan daha fazla ve belki de daha önemli bir görev bu seçim sürecinde düşüyor emin olun. Biraz evvel de belirttiğim gibi karşımızda ne pahasına olursa olsun İstanbul’u düşürmeyi kafasına koymuş bir zihniyet var. Arkasındaki iç ve dış güçlerle beraber en sevimli yüzlerini vitrine koyup tezgâhın arkasında teröre mesafe koyamayan, darbeye alkış tutan, paralel yapıyla düşüp kalkan kimler varsa yine el ele çalışacaklar. Tüm bunları unutmadan mahalle mahalle, ev ev gezecek, fert fert herkese işin aslını anlatacağız. Sizlerden seçmen taramalarına, gönül sofralarına, dernek iftarlarına, çay sohbetlerine katılarak seçimin iptal nedenlerini bütün açıklığı ile anlatmanızı istirham ediyorum. 

‘GÜN KÜSME, HESAPLAŞMA GÜNÜ DEĞİL, BİRLİK OLMA GÜNÜDÜR’

Elimizi taşın altına koyma günü işte tamda bugündür. Karşımızdaki blok her sandığa bir avukat sloganıyla hareket ederken bu alandaki tecrübeyi bizlerin sandığa yansıtamaması asla söz konusu bile olmamalıdır. Seçim günü sabahtan itibaren görevi devralarak son dakikaya kadar gerek müşahit ve gerekse sandık kurulu üyesi olarak bu alandaki tüm ak kadrolar görev başında olmalıdır. Zeytinburnu Belediye başkanlığı zaferini, İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığını da alarak perçinlemelidir. Bu günden itibaren 23 Hazirana kadar durup dinlenmeden hedefimiz doğrultusunda, samimiyet, gayret ve vefa duygularıyla hep beraber olacağımızdan asla şüphem yok, vefa insan olmanın hayattaki en mühim şartlarından biridir: vefamız dinimiz. milletimiz, devletimiz bir vefamız tarihimiz, töremiz, bayrağımız içindir. Vefamız yol arkadaşlığımız, fikirdaşlığımız, gönüldaşlığımız içindir. Sabırla beni dinleyen siz dava arkadaşlarımı, kardeşlerimi saygıyla selamlıyorum. Muhabbetimiz, birlik ve beraberliğimiz daim olsun. Allah bizi memleketimize ve milletimize hizmetten bir an bile geri bırakmasın. Allah’a emanet olunuz dedi.

AK Parti ilçe Başkanı Selami Delibalta’nın ardından kürsüye Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ve AK Parti Milletvekili Halis Dalkılıç geldi. Hem Arısoy hem de Dalkılıç AK Teşkilata seslenerek geleni 23 Haziran’da Çeyrek asırdır bizim zihniyetimiz tarafından yönetilen ve her köşesinde Devlet Başkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ve emeği olan İstanbul’u Sol zihniyetine teslim etmeyelim dediler. 

AK Parti Zeytinburnu Teşkilatının Vefa İftarı konuşmaların ardından Meclis üyesi Adem Uluocak’ın yaptığı sofra ve şükür duasıyla sona erdi. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL