YSK’nin Büyükşehir seçimlerinin iptal nedeni olan kamu görevlisi olmayan sandık Başkanlarından dolayı alındı. Zeytinburnu’nda Kamu görevlisi olmayan sandık Başkanlarının seçim sonucunu etkileyeceği öne sürülerek YSK’ya ilçe seçimlerinin iptali için CHP tarafından olağanüstü başvuru yapıldı.

Ulaştığımız Bilgilere göre İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri Toplam 111 Sandıkta Sandık Başkanlarının Devlet Memuru olmamasından dolayı bu sandıkların toplam oyunun İKİ Aday arasındaki oy fakını kapatabileceği için YSK seçimin iptali yönünde karar verdi.

Yüksek seçim kurulu itirazla sonrası Zeytinburnu ilçe Seçim kurulundan Sandık Başkanlarının tam listesini istemişti. Gönderilen listede yapılan incelemede Zeytinburnu’nda toplam 11 sandıkta devlet memuru olmayan isimlerin sandık başkanı olarak görevlendirildiği tespit edildi.

11 Sandıkta toplam 4015 Oy kullanılmış. Seçimi öde göğüsleyen Cumhur ittifakı Adayı Ömer Arısoy 75.885 oy aldı. Millet ittifakı Adayı Adil Emecan ise 69.346 oy aldı. İki aday arasındaki oy farkı 6539 oy. Kamu görevlisi olmayan sandık Başkanlarının sandıklarında çıkacak oyun doğrudan Zeytinburnu ilçe seçim sonuçlarını etkileyebileceği öne sürerek Büyükşehir gibi İlçelerde de  seçimlerin iptali için YSK’a olağanüstü başvurusunu yaptı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL