Siyah giysiler giyerek ve siyah kurdeleler takarak 58.Bulvar Caddesinde toplanan İYİ Partili Gençler, Çocuk istismarına karşı çıkan pankartlarla ve “Çocuk istismarı toplumun yüz karasıdır”, “Çocuk susar, sen susma, istismara sessiz kalma”, “Ben çocuğum, yaşama hakkımı elimden alma”, “Ses ol, istismara sessiz kalma”, “Bir çocuğun çıkaramadığı ses olmak zorundasın”, “Çocuklarımızın düşlerini karanlığa teslim etmeyeceğiz”, ” Çocuk istismarı insanlık suçudur”, “Bir çocuğun çıkaramadığı ses olmalıyız” ve “Ben kirlenirsem dünya kirlenir” sloganları istismara dikkat çektiler.

Basın açıklamasında Çocukların masum ve savunmasız olduğunu vurgulayan İYİ Partili Gençler, Çocuklarımızı mutlu sonla biten masallar anlatarak büyütüyor. Lakin gerçek hayatta çocuklarımız kötü hikayelerin kurbanları olarak büyümek zorunda kalabiliyorlar.

Sayısal veri olarak çocuklardaki cinsel istismar oranlarına bakacak olursak; Son 10 yılda çocuk istismarı yüzde 700 arttı. Adalet Bakanlığı verilerine göre yılda ortalama 8.000 çocuk cinsel olarak istismar ediliyor. Dünya Sağlık örgütü, dünya genelinde kadınlarda her 5, erkeklerde ise her 13 yetişkinden birinin çocukken cinsel istismara uğradığını bildiriyor. Geçen yıl dünya genelinde çocukların yüzde 23'ü fiziksel, yüzde 36'sı duygusal-psikolojik şiddete uğrarken, yüzde 26'sı cinsel istismara, yüzde 16'sı ihmale maruz kalmıştır.

Çocuk istismarının etkileri çocukların yaşamını derinden etkiler, kendi benliğini algılayışını ve gelecekteki insanlarla olan ilişkilerini tehlikeye sokar. Söz konusu ÇOCUK İSTİSMARI olunca, bu bir AİLE MESELESİ DEĞİL, TOPLUMUN KANAYAN YARASIDIR. Ona yardım edin ve yetkili birimlere bildirin. ÇOCUK SUSAR SEN SUSMA, ÇOCUK İSTİSMARINA SESSİZ KALMA!

Çocuklarımıza; herhangi birisi onları İncitmeye kalkarsa HAYIR demeyi, kendilerini savunmaları gerektiğini, böyle bir durumla karşı karşıya gelirlerse SESSİZ ÇIĞLIKLARI yerine HAYKIRMALARI gerektiğini öğretmemiz gerekiyor. Konuşmamı sonlandırırken Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu konuyla ilgili bir sözüne yer vermek istiyorum: “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır." -Gazi Mustafa Kemal Atatürk

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL