20 bine yakın vatandaşın uzun kuyruklar oluşturduğu festivalin ilk gününde, vatandaşlar ikram edilen acılı çiğ köfteyi afiyetle yedi.

Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Geleneksel Radyo Festivali ve Yöresel Tatlar Şöleni başladı. Yöresel lezzetlerin halkla buluştuğu Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’ndaki etkinliğe Zeytinburnu halkı yoğun ilgi gösterdi. Çiğ Köfte Şöleni ile başlayan festivalde yaklaşık 20 bin kişi için özenle hazırlanan 2 ton çiğ köfte, ayranlarla birlikte vatandaşlara ikram edildi. Acılı çiğ köfteyi alabilmek için uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar, ayranla birlikte ikram edilen köfteleri afiyetle yedi. Ustaların, yöresel kıyafet ve müzik eşliğinde çiğ köfte yoğurduğu şölen, renkli görüntülere sahne oldu. 6 gün sürecek Festival kapsamında Rumeli böreği, Türkmen pilavı ve hamsi gibi başka lezzetler de ikram edilecek. Festivali ziyaret eden Zeytinburnu Belediye Başkan Adayı Ömer Arısoy da kuyrukta bekleyen vatandaşlara çiğ köfte ikramında bulundu. Ardından meydanda yayın yapan ulusal Radyo D’de Sarı Şeker Sema ile bir söyleşiye katıldı.

ZEYTİNBURNU’NDA FESTİVALLER DEVAM EDECEK

Festivalin ilk gününde vatandaşların yoğun ilgisinden çok memnun olduklarını dile getiren AK Parti Zeytinburnu Belediye Başkan adayı Ömer Arısoy, “Zeytinburnu’nda geleneksel olan festivaller devam ediyor. Bugün bunun 6’ncısı düzenleniyor. Bu tür festivallerin sürdürülmesi gerekli diye düşünüyorum. Hatta bazı etkinliklerin yeniden ele alınması gerekli. Zeytinburnu Belediyesi’nde görev yaptığım dönemlerde bu tarz etkinliklerin organize edilmesinde aktif olarak görev almıştım. Bu tür kültürel ve geleneksel etkinliklerden sorumluydum. Hepsinde ayrı ayrı emeğim var. 15 Temmuz Meydanı neredeyse Zeytinburnu’nun tam ortasına denk geliyor. Bu meydan 15 Temmuz günleri boyunca her akşam tıklım tıklım doldu. Burası bizim hep sevindiğimiz ve eğlendiğimiz ama Allah bir daha göstermesin acılarımızı da paylaştığımız bir yer. Bugün burada Zeytinburnu Belediyesi 20 bin kişiye çiğ köfte ikram ediyor. Bu tarz festivaller devam etmeli. Yarın da Cumhurbaşkanımızı burada ağırlayacağız. Bu meydan da saat 16.00’da hemşehrileriyle bulaşacak. Bütün hemşehrilerimizi bekliyoruz” diye konuştu.

“UNUTTUĞUMUZ LEZZETLERİ YENİDEN TADIYORUZ”

Geleneksel yiyeceklerin unutulmaması adına festivali çok faydalı bulduğunu belirten Zeytinburnu sakinlerinden Mehmet Şimşek ise; "Geçen sene gelememiştim bu sene geldim. Unutulan lezzetlerin tekrar yaşatılması ve özellikle de burada ikram edilmesi gerçekten özel bir jest. Bu bağlamda festivali çok anlamlı buldum.” ifadelerini kullandı.

FESTİVAL BOYUNCA CANLI YAYINLAR DEVAM EDECEK

20 Mart'a kadar devam edecek festivalde; TGRT FM Ataullah Arvas, KRAL FM, Dünya Dönerken, Kanal Urfa, Show Radyo Yonca’nın Mikrofonu, Radyo Ekin Göksel Sağlam, Seymen 1070 Melih Gürpınar, Radyo D Sarı Şeker Sema, Starartı FM Bilo Show, Tek Rumeli TV, İstanbul’un Sesi Ali Baba, Radyo Spor Eyüp Yıldız, Slow Türk Tuğçe Açıkgöz, Radyo 34 Tuğrul Altınkara Tuğrul’un Expresi, Medya FM Serkan Lama, Mavi Karadeniz, Radyo K, Damla FM Yabancı Barbi Kız ve Karadeniz FM gibi birçok radyo kanalı meydanda kurulacak olan radyo maketinden festival alanından canlı yayın yapacak.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL