Dün, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “İstanbul’un ilçelerini bana bırakın” diyerek 39 ilçe ile ilgili tek tek özel çalışmalar yürüttüğünü yazmıştım. Öğrendik ki, yeni yöntemler de denenerek ciddi bir araştırma yapılmış. Birbirinden habersiz ekipler oluşturulmuş. Nereden kim aday olsa en iyi sonucu elde ederiz sorusu üzerinden dosyalar hazırlanıp Erdoğan’ın önüne konmuş. İstanbul’un ilçeleri arasında üç dönem belediye başkanlığını tamamlayan isimler var. Bu isimlerin önemli bölümü dinlenmeye alınacak ama bazıları başka ilçelerde değerlendirilecek. Mesela, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın Beykoz’a kaydırılma ihtimali bir hayli yüksek.

Belediyecilik konusunda başarılı bir kariyere sahip olan, birkaç yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebiyle İstanbul’dan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreterliği’ne atanan ama asıl belediyecilik kariyeri İstanbul’da olan Deniz Köker’in Eyüp’ten aday yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Esenler’de başarılı işler çıkartan, bunu girdiği seçimlerde aldığı oylara da yansıtan Tevfik Göksu’nun ismi İstanbul’un yine önemli ilçelerinden biri için geçiyor. Ama Ak Parti’nin oy deposu haline gelen kendi ilçesinde de tutulabilir. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’un bazı ilçelerine özel önem verdiğini biliyoruz. Üsküdar, Eyüp, Fatih gibi… Hatta Şişli için yeniden kolları sıvayan Mustafa Sarıgül’e Eyüp’ten hazır olmasını istediği ama Sarıgül’ün buna olumsuz yanıt verdiğini duydum.

BÜYÜKŞEHİRLERLE İLGİLİ SON KULİSLER

Dün Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, İstanbul ve Ankara dâhil birçok büyükşehir adayının belli olduğunu açıkladı. Cumartesi günü bu isimlerin büyük bölümünün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor. Ak Parti’nin büyükşehir belediyelerinde çalışılırken bazı eski bakanları gündeme aldığını da söyleyebilirim. Ordu Büyükşehir Belediyesi için eski Enerji Bakanı Hilmi Güler’in ismi üzerinde duruluyor. Samsun’da da eski Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir gündeme geldi. Gaziantep’te Fatma Şahin, Antalya’da Menderes Türel, Konya’da mevcut başkan Uğur İbrahim Altay ile yola devam edilecek. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, devam kararı alınan bir başka isim. Bursa ve Balıkesir’in çiçeği burnunda diyebileceğimiz iki belediye başkanı var.

Bursa’da Alinur Aktaş, Balıkesir’de Zekai Kafaoğlu. İki isim de geçen sene görevlerinden ayrılmaları talep edilen belediye başkanlarının yerine gelmişti. Hem Bursa, hem de Balıkesir için detaylı çalışmalar yapıldı. İki başkanın da anket sonuçları pozitif çıktı. Dolayısıyla Bursa’da Alinur Aktaş’ın, Balıkesir’de Zekai Kafaoğlu’nun yeniden aday yapılma ihtimalleri artmış durumda. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir görüşme sırasında üç yere özel önem verdiğini söylediği, bu üç yeri sayarken Yenimahalle’den söz ettiği kulağımıza geldi. Yenimahalle, Ankara’nın önemli ilçelerinden bir tanesi. İki dönemdir CHP’li Fethi Yaşar tarafından yönetiliyor. Çankaya’dan sonra CHP’nin ikinci kalesi olma istidadı gösteren bu ilçeyi geri alabilmek için Ankara Altındağ’da göz dolduran hizmetler üreten Veysel Tiryaki düşünülüyor.

ARKA KAPI DİPLOMASİSİ İŞLETİLİNCE…

Ekim sonlarında ittifak görüşmeleri rafa kalkınca MHP, Ankara ve İstanbul için isimler ortaya atıp, “Aday olarak düşünüyoruz” cümlesi eşliğinde haberler servis etmişti. Bu isimlerden bir tanesi olan Bedrettin Dalan’ın ismi televizyonlara kırmızı bantlı son dakika haberi olarak düşünce, Dalan hemen açıklama yapıp, “Benim bir şeyden haberim yok, teklif gelse de kabul etmem” demişti. Belli ki MHP açısından maksat adaylık ilanı değildi. O günlerde “Niye böyle yapıyorsunuz” diye sorduğum bir MHP yetkilisi, Ak Parti’yi işaret ederek “Ne yaptıklarını görsünler istiyoruz. Arka kapı diplomasisini işletsinler istiyoruz” demişti. Dalgalar durulup sular sakinleşince o arka kapı diplomasisi işletildi ve dünkü görüşmenin zemini oluşmuş oldu. Herkesin öncelik sıralamasında İstanbul ve Ankara var. Gidişata bakılırsa, bu iki şehirde iki kamplı bir yarış olacak gibi görünüyor. Muhtemel bir Ak Parti-MHP işbirliği halinde İstanbul için muhtelif görüşlerle muhatap olsak da, Ankara’da bu aşının tutacağı yaygın bir şekilde dillendiriliyor.