ATATÜRK ANITINA ÇELENK KONULDU

Cumhuriyet’in kuruluşunun 95.Yıl Dönümü Ülke genelinde büyük coşku ile kutlanırken 28 Ekim 2017 Cumartesi günü Zeytinburnu Kaymakamlık Binası önüne taşınan tören alanında resmi törenlerin bitmesinin ardından Atatürk anıtına bırakılan çelenk ve hep birlikte okunan İstiklal Marşı ile devam etti. Daha önce Zeytinburnu Adliye Meydanında bulunan Atatürk Anıtının yeni Kaymakamlık Binası önüne taşınmasına büyük tepki gösteren CHP İlçe Başkanı Metin Doğan bunun hesabını gün geldiğinde İktidardan soracaklarını söyledi.

FENER ALAYI İLE CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında CHP Zeytinburnu ilçe Başkanı Metin Doğan, Eski Belediye Başkanı Dr. Adil Emecan ve beraberindeki partiler önce eski Adliye Meydanında toplandılar. Burada Aziz Şehitlerimiz için Bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından coşkuyla istiklal marşı okundu. CHP İlçe Başkanı Metin Doğan Meydanda toplanan kalabalığa seslendi ve Bu meydandakiler Bu Cumhuriyetin bekçileridir dedi. Başkan Doğan konuşmasını şöyle sürdürdü.

‘BİZ NE ONUN ESERLERİNDEN NE DE ONDAN VAZ GEÇERİZ’

Selam olsun Mustafa Kemal’in Askerlerine, Selam olsun Cumhuriyetin bekçilerine, Gazi Mustafa Kemal taarruz emrini verirken şunu söylemişti. Ordumuz ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri demişti. Şimdi geldiğimiz bu noktada, Mustafa Kemal’in ordusunu FETÖ’ye veren, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kapısına kilit vuranlara karşı Sizler meydanlardasınız. Bugün Sizler, Bizler Hepimiz Mustafa Kemal’in emanetine, Onun eserlerine sahip çıkmak için buradayız ve buradan sesimizi yükseltiyoruz. Bilinmesini isteriz ki Bizler ne Mustafa Kemal’den ne de Onun eserlerinden vaz geçeriz.  Bunun için Kurtuluş Savaşında düşmana karşı Anadolu’nun yürekleri insanları nasıl bir mücadele verdiyse Bizlerde bugün Atatürk’ün bıraktığı eserlere sahip çıkma noktasında onların verdiği mücadelenin ruhuyla ve azmiyle aynı mücadeleyi veriyoruz. Vermeye devam edeceğiz.

‘ZEYTİNBURNU’NDA TARİHE YAZACAĞIMIZ BİR YEREL YÖNETİM HİKÂYEMİZ VAR’

Siz Atatürk’ün vasiyeti olan CHP’nin İş Bankasındaki hisselerine göz dikesinizde, Siz bu meydanda bulunan Atatürk heykelini otoparka götürüp atsanıza unutmayın sizlere buraları dar edecek bu meydanlarda Atatürkçüler var. Bu yaptıklarınızın hesabını sizlere soracaklar. Siz Cumhuriyet ve Atatürk’ü ne kadar hırpalarsanız hırpalayın Bu Ulusta bu topraklarda Gazi Mustafa Kemal’in anneleri, çocukları, evlatları kısa onun ruhu var bu topraklarda. O büyük adam bir imparatorluğun küllerinden devlet yarattı. O büyük adam Monarşinin yerine Halkın iradesi olan Cumhuriyeti kurdu. O büyük adam Türkiye Büyük Millet Meclisin açtı ve dedi ki Vatandaşlarım artık bu ülkede yetki sizlerde sizler de karar sahibisiniz. Bugün geldiğimiz noktada bir tek adama bir büyük devlet bir büyük ülke ipotek edildi. Biz bu ipoteği kaldırmak için Mustafa Kemal’in yanında kavgaya savaşa mücadeleye hazır mıyız? Bu önümüzdeki yerel yönetim seçimlerinde bu anlayışı silip süpürmek için Anıtkabir’de yatan Gazi’nin kemiklerinin daha fazla sızlamaması için bu ülkedeki ihanet çetelerine bu ulusun vereceği bir cevap var. O da sanıktadır. İşte O sandık 31 Martta sizlerin önüne gelecektir. Sizler bu tercihi o gün yapmak zorundasınız. Ya Mustafa Kemal galip gelecek ya da onların bu zulmü bu topraklarda devam edecek. Ama umudumuz var, inancımız var. Sizler varsınız. Hepimiz birlikte bu ülkenin Cumhuriyet değerlerine, kurucu değerlere geri dönmek için mücadele etmeye inanımız var. Ve Zeytinburnu’nda tarihe yazacağımız bir yerel yönetim iktidar hikayesi var. Bu hikâyeyi yazmaya hazır mısınız? İhanet çetesinin yasakladığını, millî bayramlara halkımızın yeteri derece katılmaması için barikat kurduğu, yetmiyormuş gibi geçlerimizin okullarında okuduğu andımızı yargının karar vermesine rağmen engellenmesini tanımadığımızı bu meydanlarda haykırıyoruz dedi.

‘ATATÜRK’E OLAN ÖZLEM HİÇBİR ZAMAN AZALMAZ’

Zeytinburnu 3.Dönem Belediye Başkanı Dr. Adil Emecan CHP’nin tertiplediği Cumhuriyet Bayramı kutlaması ve Fener Alayı öncesi yaptığı kısa açıklamada, Bu akşam bu coşku gerçek Zeytinburnu’na çok yakıştı. Aradan 95 yıl geçse de gözüküyor ki her yıl daha da özlemle anıyoruz büyük Atatürk’ü. Bugün bu meydana Zeytinburnu Halkı sadece Cumhuriyeti kutlamıyor. Onun değerlerine de sahip çıkıyor. O değerlerin bekçisi olduğunu gösteriyor dedi.Konuşmaların ardından hep bir ağızdan Andımız okundu ve Coşkulu fener alayının startı verildi. Zeytinburnu meydanından başlayarak Fener alayı ile 58. Bulvar boyunca yürüdüler. İstasyon meydanında toplanan kalabalık Başkan Doğan’ın teşekkür konuşmasının ardından sessizce dağıldı.

FENER ALAYINA KİMLER KATILDI?

Zeytinburnu 2.Dönem Belediye Başkanı Hasan Yılmaz, Zeytinburnu 3.Dönem Belediye Başkanı Dr Adil Emecan,, CHP Zeytinburnu eski İlçe Başkanı Metin Gazioğlu, CHP Zeytinburnu İlçe Başkan Yardımcıları Barbaros Doğruel, Hakan Vardar, Murat Salıcı, Suna Atma, Özgür Ölçer ,Halis Canpolat, Şaban Şentürk, Bülent Kara, Ozan Aşkın, CHP Telsiz Mahalle Sorumlusu Yücel Morgül, CHP Çırpıcı Mahalle Sorumlusu İlhan Karadeniz, CHP Zeytinburnu Belediye ve İBB Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, CHP Zeytinburnu Belediye Meclis Üyeleri Osman Genç, Satı Oral, Hüseyin Üsküdar, Düzgün Kaya, Cemal Aydar, Selamettin Yeniyol, İstanbul İl Genel Meclis eski Üyesi Yaşar Dindar, CHP Zeytinburnu Kadın Kolları Başkanı Deniz Şimşek, CHP Zeytinburnu İlçe Gençlik Kolları Başkanı Erdem Dursun, CHP Zeytinburnu İlçe Gençlik Kolları eski Başkanları Reyhan Taslak,Tayfun Zorlu,CHP Zeytinburnu eski İlçe Başkan Yardımcıları, Kemal Çınak, Arif Dursun, Asım Güven, İbrahim Bilir, Zeytinburnu CHP eski İlçe Sekreteri Tacettin Akdağ, Zeytinburnu eski Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Koç, İsmail Terzi, Mehmet Yılmaz, DSP Zeytinburnu eski Belediye Meclis Üyesi Hamit Erdagöz, CHP Zeytinburnu İlçe Kadın Kolları Başkanı Hanife Kökçü, CHP Zeytinburnu Örgüt Üyeleri Sadık Avcı, Ali Gazioğlu, Burhan Eraslan,Mustafa Özdemir,Naci Bayık, Sinan Akyıldız, Eyüp Çetinkaya, Gürkan Çelik, Hüseyin Kaplan, Murteza Utan, Saffet Turgut, Mustafa Atma, Özkan Atma,Çırpıcı Mahalle Muhtarı Zeki Şentürk,Cüneyt Çetin Çelik, Seyfi Taşkın, Ali Haydar Palancı CHP İlçe Başkanlığının düzenlediği Cumhuriyet yürüyüşüne katılanlar arasında idiler.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL