Kahvaltının ardından Sözlerine kendisini tanıtarak başlayan buluşan Saadet Partisi ilçe Başkanı Dr. Mikail Kabak, 2000 yılından beri Zeytinburnu ile bir bağı olduğunu söyledi. Zeytinburnu'nun akil insanları ile bir araya gelip sorunları onların ağzından dinleyerek perspektifimizi geliştirmek arzusundayız dedi. Başkan Kabak açıklamalarını şöyle sürdürdü. Muhtarlar için belediyelerin mahallelerdeki eli, ayağı, gözü, kulağı her şeyidir. Bir sosyolog olarak bu ülkenin bir iktidar sorunu olmadığını, bu ülkede muhalefet sorunu olduğunu, kutuplaşma üzerine kurulu bir siyaset ile ülkenin yönetildiği ortadır. Topluma bakıldığında AKP'ye oy verenlerin CHP gelmesin diye oy verdiğini, CHP'ye oy verenlerin ise AKP gitsin diye oy veriyorlar. Her iki taraf ise bu şekilde kavga siyasetinden besleniyor. AKP’de varlığını bu şekilde sürdürüyor. Geçtiğimiz seçimlerde medyanın en kalabalık ve görkemli mitingler olarak CHP'nin mitinglerini gösterip bir fobi oluşturmaya çalıştı. Bu azda olsa CHP’nin işine yaradı. MHP ise muhalefet olmaktan çok farklı bir noktada. Adeta iktidarın koltuk değneği haline geldi dedi. 

Saadet Partisi ilçe Başkanı Dr. Mikail Kabak, HDP'nin üst yönetiminin ise bu millet ile kan davalı olduğunu kitlesel bir harekete dönüşebilmesinin mümkün olmayacağını belirtti. Aslında Saadet Partisi olarak biz, aynı seçmen tabanına hitap etmemiz nedeniyle mevcut iktidarın tek alternatifiyiz diyen Kabak iktidarın bu ülkeyi sorgusuz sualsiz hesapsız kitapsız yönettiğini, kimseye eyvallah etmediğini söyledi. Bugün toplumun önemli kanaat önderlerinin, seçilmiş insanlarının, sivil toplum kuruluşlarının hiçbirinin iktidar için bir karşılığının olmadığını, bu değersizleştirmenin alternatifsizlikten kaynaklandığını söyledi. Kabak şöyle devam etti. "Kamu yönetimi alanında Kaymakam devleti, Belediye Başkanları ve muhtarlar halkı temsil eder. Oysa bugün gelinen noktada Kaymakamlar devleti, muhtarlar halkı temsil etmeye devam ederken, malesef belediyeler rantı temsil eder hale geldi." Bu noktada merhum Erbakan'ın mezarının başından, bu toplum için bir ümit, bir alternatif oluşturmak adına işaret fişeği ateşlemek için bu göreve geldiğini söyleyen Kabak önümüzdeki seçimde en güçlü çıkışın Zeytinburnu'ndan yapılacağını dile getirdi. Bir toplumun % 80 inin elini sıkmıyorsanız, o toplumda siyasi bir iddia ile ortaya çıkamazsınız diyen Kabak, bu iddia ile yola çıkıldığından sorunları bilmek ve çözümlerine kafa yormak için istişare toplantılarının devam ettiğini belirtti. Bu yüzden spor kulüpleri ile yöresel derneklerle muhtarlarla kanaat önderleriyle bir araya geldiğini belirttikten sonra sizden öğreneceğim çok şey var deyip sözü muhtarlara bıraktı.

Muhtarlar ise Mikail Kabak'a bu nazik davetlerinden ve muhtarlar günü vesilesiyle göndermiş olduğu çiçeklerden ötürü teşekkür ederek Zeytinburnu ile ilgili sorunları dile getirdiler. İlçe Başkanı Mikail Kabak’ın ardından ilk sözü Beştelsiz Mahallesi Muhtarı Adem Yavuz aldı. Muhtar Adem Yavuz, Kentsel Dönüşümde bir arpa boyu yol alınmadığını, açılış törenlerinde bir çok okul ve caminin yıkılarak yeniden yapılacağının boy boy reklamının yapıldığı halde okulların yıkıldığını fakat hale temellerinin dahi atılmadığını söyledi. 

Seyydinizam Mahallesi Muhtarı Ömer Algül ise Kentsel Dönüşümle birlikte uyuşturucunun mahallerinden öncelikli sorunlar olduğunu altını çizdi. Gökalp Mahalle Muhtarı Celal Ertuğrul okulların İmam Hatip okullarına ölçüsüz olarak dönüştürülmesini eleştirdi. Muhtar Ertuğrul İmam Hatipler bu ülke için gerekli buna kesinlikle karşı değiliz fakat benim mahallemde tek ortaokul vardı ihtiyaç olmadığı halde tutup bunu imamhatip ortaokuluna çevirdiler dedi. 

Çırpıcı Mahallesi Muhtarı Zeki Şentürk, Zeytinburnu’nun plansız ve programsız olarak adeta göçmenlerin üssü haline dönüştürüldüğünü ve Çırpıcı Mahallesinde yerli insanımızdan fazla artık göçmen var bunun gelecekte çok ağır sonuçları olacak dedi. Muhtar Şentürk açıklamalarını şöyle sürdürdü. Benim Mahallemde 40 Bin nüfus var. Bir sağlık ocağı bir okul var. Allah aşkında 20 yıldır bir sağlık ocağı iyi bir okul yapılmaz mıydı. Devasa çırpıcı çayırını göçmenlerin mera merkezi haline getirdiler buranın bir bölümünü sağlık ocağı çok rahat yapabilirlerdi. Bunun yanında bu göçmenlerde her yol var. İlçemizde güvenlik sorunları hızlı bir şeklide artmaya başladı. Bunların içinde en önemli sorun ise uyuşturucu madde kullanımıdır dedi. 

Merkezefedi Mahalle muhtarı Nejdet Baykan Okulların ve sağlık Ocaklarının yeterli olduğunu ve Çırpıcı Mahalle Muhtarı Zeki Şentürk’e eleştirililerinde katılmadığını söyledi. Yenidoğan Mahalle muhtarı Hüseyin Sarıyel ise kahvaltı için ilçe Başkanı Mikail Kabak’a teşekkür etti. 

Telsiz Mahalle Muhtarı Yakup Toraman, Zeytinburnu’nun en büyük sorunun israf ve trafik olduğunu ve bu konuda acil olarak çözüm üretilmesi gerekliğinin altını çizdi. Sümer Mahalle Muhtarı Akın Coşkun ilçe genelindeki sorunlara baktığınızda bunun ülke genelindeki sorunları olduğunu bu sorunların altında yatan en önemli gerçek ise eğitimdir. Ne yazık ki biz ülke ve ilçe olarak eğitimde gelmemiz gereken noktaya bir türlü geremedik dedi. 

Yeşiltepe Mahalle muhtarı Nadiye Polat mahallesinin adının yeşil olmasına rağmen mahallesinde tek bir parkın dahi bulunmadığını 20 yıldır bu mahalleye tek bir park dahi yapılamaz mıydı diye sordu. Bunun yanında uyuşturucu ve trafikte artık mahallerimizin öncelikli sorunları haline geldi dedi. 

Nuripaşa Mahalle Muhtarı Yılmaz Kaya ise, Türkiye’de muhtarlık sistemi diye bir şey kalmadı. Bunun yeniden düzenlemesi adının yeniden konması lazım. Artık şehirlerde muhtarlar postacı haline geldi. Zeytinburnu’nun da 400 Bin nüfus Belediyede 450 çalışan var bunların içinden 13 mahalle muhtarına birer sekreter verilemez miydi. Kırtasiye yardımında sağ olsun bulunuyorlar. Fakat bizlerin aldığı üç kuruş maaşla muhtarlığa eleman tutmamız çok zor. Akşama kadar muhtarlıkta kalınca bu kez mahalleden ve mahallenin sorunlarından kopuyorsunuz dedi. Muhtar Kaya, belediyenin artık Zeytinburnu’nda mahalle muhtarıyla bağının koptuğunu ben 15 yıldır muhtarım başkan ve başkan yardımcılarından geçtik bir müdür dahi muhtarlığa uğramaz mı. Mahallede bir kazı olur haberimiz yok mahallede bir çalışma yapılır soran yok dedi. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL