Muharrem ayı dolayısıyla Alevi inancına sahip yurttaşlar 12 gün oruç tuttular. 11 Eylül Salı 2018 günü başlayan.680 tarihinde İmam Hüseyin 72 yakınıyla birlikte Kerbela’da şehit edildiği için Muharrem, Aleviler için aynı zamanda bir yas orucu. Orucun sonunda ise aşureler yapılıyor ve ikramlar ediliyor.  CHP Zeytinburnu İlçe Başkanı Metin Doğan Muharrem ayının 10. Gününde Erikli Baba Cem evinde Canlara Oruç lokması verdi. Başkan Doğan’ın oruç lokmasına, CHP Grup Başkanı Engin Altay, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Zeytinburnu Üçüncü Dönem Belediye Başkanı Dr. Adil Emecan, Kağıthane İlçe Başkanı Mehmet Ali Yüksel, Beşiktaş ilçe başkanı Sebahattin Öztürk, Bayrampaşa ilçe başkanı Remzi Albayrak,  Gaziosmanpaşa ilçe başkanı Binali Dağdeviren, Fatih ilçe başkanı Soner Ozimer, Saadet Partisi Eski Dönem Belediye Başkan Adayı Kadem Emanet ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

CHP Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu oruç açma lokmasına yaptığı konuşmada “Allah bize gerçek İslam'ı, Kuran'ın İslamı'nı yaşamayı nasip etsin. Allah bize Hüseyin'e ağlamanın yanı sıra Hüseyin'i anlamayı nasip etsin, tuttuğunuz oruçlar verdiğiniz oruç lokmaları kabul olsun dedi. 

CHP Grup Başkanı Engin Altay ise Oruç açma lokmasına yaptığı konuşmada, Tuttuğunuz matem oruçlarınızı Allah kabul etsin. Bu iftar vesilesiyle, Kerbelayı, Kerbela’da yaşanılanları orada kaybedilen canları anıyoruz. Ama bu vesileyle Kerbela’dan almamız gereken bir ders var bu dersi hep sıcak ve canlı tutmak lazım. Kerbela zalime zulme karşı onursuzca yaşamak yerine başkaldırarak canı pahasına onurluca ölmeyi tercih etmenin adıdır. Bunu Türkiye’de artık nerdeyse bu noktaya giden bir süreçte Kerbelaların yaşanması dileğiyle Hz. Hüseyin’in bu tutumu hepimize rehber olsun diyorum. Allah kabul etsin dedi. 

CHP İlçe Başkanı Metin Doğan ise yaptığı konuşmada, Ülkemizin çok zor günlerden geçtiği bu zamanda CHP İlçe Başkanlığı olarak birlik, beraberlik ve sevgi saygı ile yassı matem için oruç lokmamızı sizlerle paylaştık. Halkımızın yoğun ilgisini gören lokmalar bölüşüldükçe daha bir kıymetli oldu.  İnsanlık yaşamında öyle değerli günler vardır ki, kendisinden sonra gelecek nesle çok değerler katar. İşte ben Kerbela’yı böyle görüyorum. Kerbela insanlığın tüm değer yargılarını yeniden analiz ettiği bir tavır olarak görüyorum. Zalimin karşısında mazlumun tavrıdır. Tuttuğunuz oruçlar kabul olsun, hepinize teşekkür ederim dedi. Lokma okunan ezan ve yapılan duaların ardından dağıtılarak bölüşüldü. Oruç sonrası sohbetler ile yine günün önemi konuşuldu. 

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL-MURAT ERGÜN