Programa AK Parti insan haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Aysun Çelikler, Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış, il yürütme kurulu üyeleri, il kadın kolları ve gençlik kolları üyeleri ve AK Parti İstanbul ilçe Başkanları katıldı. Anıt mezarların Zeytinburnu’nda olması dolayısıyla programın ev sahipliğini Zeytinburnu Teşkilatı yaptı. AK Parti Zeytinburnu Teşkilatı İlçe Başkanı A. Selami Delibalta önderliğinde anıt mezardaki anma töreni tam kadro katıldı. 

Programda ilk olarak Menderes için dua okundu, ardından AK Parti insan haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta bir konuşma yaparak, “Biz onların açtığı yolda miraslarına sahip çıkıyoruz. Bu ülkenin, milletinin iradesi dışında hiçbir iradenin ve gücün bu ülkeyi yönetemeyeceği konusunda, özellikle 15 Temmuz gecesindeki verdiğimiz mücadeleyle son noktayı koyduğumuzu söylüyoruz” dedi.

AK Parti Zeytinburnu ilçe başkanı A. Selami Delibalta, anma programının ardından gazetemize yaptığı açıklamada,  “Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan darbeler, e-muhtıralar, askeri kalkışmalar ve müdahaleler demokrasiyi defalarca kesintiye uğratmıştır. Millet egemenliğinin ilk kez cunta egemenliği altına alınmaya çalışılmasının yanı sıra 27 Mayıs darbesini diğer darbelerden ayıran en acı olay ise Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş başvekili Adnan Menderes’in idam edilmesidir. 27 Mayıs 1960 darbesinin izdüşümleri incelendiğinde, 15 Temmuz alçak FETÖ darbe girişiminin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır. Merhum Menderes fabrikalar, yollar, barajlar, köprüler ve daha pek çok teknik ve mimari projeyle dönemin Türkiye’sine çağ atlatmıştır. Dini yasaklamaların ve zulümlerin telafisine girişerek ilk önce Türkçe okunan ezanı aslına döndürmüştür” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından partililer Menderes’in mezarı başında dua etti.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL-MEHMET ALPAY