BAŞKAN UYSAL’DAN ÇAT KAPI EV ZİYARETİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal Zeytinburnu’nda seçim çalışmalarına katıldı. 58.Bulvar Caddesinde esnafı ziyareti yapan Başkan Uysal’a, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve AK Parti ilçe Başkanı Selami Delibalta eşlik etti. Vatandaşlarla sohbet eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal esnafa karanfil verdi ve 24 Haziran seçimlerinde destek istedi. Başkan Uysal ve beraberindekiler Bulvar caddesinin ardından Şeref ailesine çat kapı ziyarette bulundu. Emekli Baş komiser Hüseyin Şeref amcayı hasta yatağında ziyaret eden Başkan Uysal geçmiş olsun diklerini iletti.

‘BİZ KİMSENİN ELİNDEN MALINI ALMAYIZ’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ev ziyaretinin ardından Çırpıcı Mahallesinde seçim ofisinde Kadınlarla bir araya geldi. Kadınlar buluşmasının ana gündem maddesi 24 Haziran seçimleri, Kentsel Dönüşüm ve Suriyeli mültecilerdi. Başkan Uysal Kentsel Dönüşümle ilgili artık Kentsel Dönüşümü Belediye eliyle yapacağız. Vatandaştan ekstra bir ücret almayacağız. Sadece 70 metrekare evi olan 60 metrekare daire vereceğiz ve Binalarını yenileyeceğiz. Zeytinburnu'nun en önemli sorunlarından birinin kentsel dönüşüm olduğunu ve her seçimde bazı kesimler tarafından vatandaşın kandırılmaya çalışıldığını kaydeden Başkan Uysal konuşmasına şöyle devam etti: "Her seçimde AK Parti'nin iktidara geldiği günden bugüne diğer partililer gelip, 'AK Parti sizi buradan sürecek' derler. Ama bugüne kadar da AK Parti hiç kimsenin evini elinden alıp da başka bir yere göndermedi ve elinde olmayana da verdi. Sizler rahat olun, bundan sonra da kimsenin elinden bir şey almayacağız. Rahat olun, kimsenin var olan iyi bir şeyini elinden alıp daha kötü bir şey vermeyecek AK Parti. Hepimizin ortak bir kanısı var ki o da bu evlerin yıkılıp yeniden yapılması. Kentsel dönüşümde vatandaşı mağdur etmeyeceğiz dedik ki, kentsel dönüşümde vatandaşımızın evi yıkılacaksa yine aynı yerde vatandaşımızın evi olsun. Geçmişte imar artışı önerip, imar artışı ile birlikte biraz daha yüksek binalar yapılsın ve o yüksek binalarda vatandaşımız yaşasın. Ama bu da bir sonuç vermemiş ve ciddi sorunlar çıkmış. Ama zar zor para biriktirip ev almış vatandaşımızı yeni bir borcun altına sokmakta doğru olmazdı. Buna da karşı çıktık. Vatandaşımızın yararına olacak bir kentsel dönüşüm için kolları sıvadık ve dedik ki, 'kentsel dönüşüme kamu yararı olarak bakılsın' ki işimiz daha kolaylaşsın. Vatandaşımızın 100 metrekarelik evi varsa bunun yüzde 20'sini kesip, kendisinden ücret talep etmeden 80 metrekare olarak ev vereceğiz. Bizler de o yüzde 20'leri biriktirerek maliyetimizin yüzde 60-70'ini karşılayıp ve belediye bütçesinden ayırdığımız 1 milyar ile yüzde 30-40 oranında takviye yapıp kentsel dönüşümü bu şekilde çözeceğiz. Yani biz burada eski evleri yıkıp yapacağız ve 100 metrekare evi olana 80 metrekare ev vereceğiz. Bunun için de vatandaşımızdan bir ücret talep etmeyeceğiz. Bizler bu şekilde yapacağımız kentsel dönüşümü altı ilçemizde başlattık ve Fatih, Zeytinburnu, Bayrampaşa ve diğer ilçelerimizle de görüşmelerimiz devam ediyor. Şimdi birileri kapınızı çalıp, 'AK Parti sizi buradan sürecek' derlerse sizler de onlara, 'AK Parti olduğu sürece bizleri buradan kimse süremez' diyebilirsiniz."

‘ÇIRPICI MAHALLESİNE MİLLET BAHÇESİ YAPACAĞIZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlatmış olduğu Millet Bahçeleri projesinden bir tanesinin de Zeytinburnu'na yapılacağının bilgisini veren Başkan Uysal, "Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu 'Millet Bahçeleri' projesi var. Atatürk Havalimanı yeşil alan ve park oluyor. İstanbul'da beş yerde daha millet bahçesi yapacağız. Bunlardan bir tanesini de Zeytinburnu'na Çırpıcı Mahalesinede yapacağız. Zeytinburnu'nda ayrıca yürüttüğümüz alt ve üst yapı çalışmalarımız hızla devam etmekte. Ama hizmetleri yapabilmemiz için olmazsa olmazımız vatandaşımızın bizlere destek vermesi" ifadelerini kullandı.

‘24 HAZİRAN'A SAHİP ÇIKMALIYIZ’

Türkiye'nin aslında başkanlık sistemine yabancı olmadığını ve 24 Haziran'da yapılacak seçimlerin önemli olduğunu belirten Başkan Uysal konuşmasını şöyle bitirdi:"Yeni bir sisteme 24 Haziran'da yapacağımız seçimle geçeceğiz. O sistem de başkanlık sistemi. Bu sistem bizlerin bu güne kadar yabancı olduğu bir sistem değil. Mahallemizde muhtar seçerken, ilçemizde belediye başkanı seçerken en iyisi hangisiyse onu seçiyorsak 24 Haziran'da da onu seçeceğiz. Ülkemizde işlerin daha hızlı yürümesi adına Başkanlık sistemi geliyor. Bu sistem inşallah ülkemiz için bir kurtuluş. 2002'den bu güne 16 yılda yapılan hizmetler ortada. Eğer 2002'den bu zaman ülkemizde başkanlık sistemi olsaydı inanın bu hizmetlerin kat be kat fazlası olacaktı. Onun için 24 Haziran önemli. Hep beraber ülkemize sahip çıkalım. Sahip çıkalım işlerimiz hızlı yürüsün, hizmetler daha çok gelsin. Çocuklarımızın bizlerin yaşadığı Türkiye'den daha iyi bir Türkiye'de yaşamasını istiyorsak 24 Haziran'a sahip çıkmalıyız."

‘ZAMANI GELİNCE SURİYELİLERİ ZORLA OTOBÜSE BİNDİRİR GÖNDERİRİZ’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal Suriyeli Mülteciler konusunda ise seçim arifesinde bu konu bilinçli olarak kaşıyorlar ve burada AK Partiye yüklenmek istiyorlar. Bize soruyorlar niçin bu Suriyelileri ülkemize soktunuz ne yapacaktık. Önümüzde iki seçenek varı ya onların kadın çocuk savaşta ölmesine göz yumacaktık ya da bu kardeşlerimizi ülkemizde misafir edecektik. Ben yaşatmayı seçtik. 24 Haziranda AK Parti çok güçlü gelirse Ortadoğu coğrafyasında daha çok söz sahibi olur. Fırat kalkanıyla onların topraklarında güvenliği sağladık bunun devamı gelir. Bunların topraklarında savaş bitince gitmek istemeyince zorla otobüse koyar götürür kendi topraklarına dedi.

BAŞKAN MEVLÜT UYSAL 58 BULVAR ESNAFINI ZİYARET ETTİ

Başkan Uysal, konuşmasının ardından salonu dolduran vatandaşlarla sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirdi. Uysal, Zeytinburnu programını ilçenin en işlek caddelerinden biri olan 58. Bulvar'daki esnafları ziyaret ederek ve caddede bulunan vatandaşlarla sohbet ederek bitirdi. Uysal'ın Zeytinburnu'ndaki programına Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Abdül Selami Delibalta da katıldı.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL