Ahmet Cengiz, ilçemiz camilerinden çoğunun temelini atan ve kaba inşaatını bitiren formen olarak bilinirdi ve oğulları ile yeğenlerini de aynı nitelikte yetiştiren biriydi. Karadeniz camiasında sevilen insanlardan biriydi. İlçemiz sevilen kişilerinden biri olan 27. Dönem Milletvekili MHP aday adayı Akın Aydının da dedesiydi. Ahmet Cengiz gözlerini hayata yumarken oğulları Osman, Ali ve Bayram'ın yanı sıra torunlarını ve torun çocuklarını ve de tüm aile bireylerini de  ardında gözleri yaslı olarak bırakmıştı.

Zeytinburnu Emine İnanç Vakfı Camii'nde 4 Nisan Cuma günü ikindi vaktinde kılınacak olan cenaze namazına dostları, karadeniz eşrafı ve komşuları iştirak etmişlerdi. 25 ve 26. Dönem Düzce Milletvekili - Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Dekanı Celal Erbay, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve 3. Dönem Belediye Başkanı Dr. Adil Emecan, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Metin Develi, İYİ Parti Zeytinburnu İlçe Başkan Yardımcısı Erdinç Bayraktar, Zeytinburnu İlçe Milli Eğitim eski Müdürü Yakup Hayırlıoğlu, Saadet Partisi Zeytinburnu İlçe eski Başkanı Yahya Kemal Hayırlıoğlu, Meclis eski uyesi Mimar Hasan Uluocak ve Mimar Habib Seymen,  Yüksek Mühendis Hasan Ali Hayıroğlu. Zeytinburnu Trabzonlular Derneği Başkanı Ahmet Metin Hayıroğlu ve eski Başkan Yüksel Hayıroğlu, Karadenizliler dernek temsilcisi Erol Yılmaz, Vedat Üstündağ ve Üstündağ Ailesi temsilcileri, Hayıroğlu, Hayırlıoğlu, Biberoğlu, Biber, Bayraktar, Aydın, Cengiz  aileleri temsilcileri, Tekstil Meslek Lisesi Mezunlar Dernek Başkanı Mutlu Çelik, Zeytinburnu Kızılay Şube eski Başkanı Ömer Hayırlıoğlu, Mustafa Aygün, Apdullah Sapan ve isimlerini burada sayamadığımz bir çok kişi Ahmet Cengiz'i son yolculuğunda yalnız bırakmadılar.

Eski Kozlu Mezarlığı'nda aile kabristanına defnedilen merhum Ahmet Cengiz'e Allah'tan rahmet dileriz. Mekanı Cennet, ruhu şad ve aile bireylerinin, akrabalarının ve yakınları ile Karadeniz camiasının başları sağ olsun.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-MEHMET ALPAY