• Zeytinburnu bekçileri göreve başladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Temmuz ayı 1.Birleşim
 • Meclis Üyesi Yunus Gülmek'in amcası vefat etti
 • Karneler alındı, tatil başladı
 • İlk Enderun Teravih’i Seyitnizam Camii’nde Kılınacak
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

Özden: Kadınlar evde oturmamalı

Zeytinburnu Meclis Üyesi Samsunlu Fatma Kılıç Özden ile 30 yıllık siyasi hayatını, kadının siyasetteki ve toplumdaki rolünü İstanbul Samsun Life Gazetesine anlattı.
23 Temmuz 2017 Pazar 11:41

2 yaşındayken Fatma Kılıç’ın ailesi, Samsun Tekkeköy’den 1968 yılında İstanbul Zeytinburnu’na göç eder. Üniversite eğitimini birinci sınıfta başörtüsü yasağı ve siyasi baskılardan dolayı bırakmak zorundan kalan Fatma Kılıç, hayata dair hayallerin vazgeçmez. Genç yaşta sosyal ve siyasi hareketlerin içerisinde olur. Siyasetle ülkede, eksik ve hataların düzelmesi için kendini siyasete adar. Kadınların siyasette yer alıp, çok şeylerin başarılabileceği konusunda çalışır. 1986 yılında gönüllü olarak Refah Partisi Zeytinburnu kadın kolların oluşumunda yer alır. Kadın toplantıları düzenleyerek ‘Milli Görüş’ hareketini anlatır. 1988 yılında Refah Partisinin kadın kolları başkanlığı görevini 8 yıldır sürdürür.Evli ve 4 çocuk annesi olan Fatma Kılıç Özden, çocukların doğumlarında, siyasete çok kısa ara verir. Siyasetten hiç kopmaz ve davası için sürekli halkın içinde olur. 14 Ağustos 2002 yıllında Recep Tayyip Erdoğan, liderliğinde kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) İstanbul Zeytinburnu Kadın Kolların kurulmasında aktif rol alır. Seçimlerde gece-gündüz yoğun çalışır.

‘Milli Görüş Hareketi’ kadınlarımızın önünü açtı

Zeytinburnu Belediyesi Meclis Üyesi Zeytinburnu Belediyesi Meclis Üyesi Fatma Kılıç Özden, Samsunlu Fatma Kılıç Özden, 3O yıldır siyasetin içinde yer alarak ülkemize katkı sağlamak için çabaladığını anlatarak, “Kadınlarımız bundan 30 yıl önce, siyasette 2.ci plana atılıyordu. Milli Görüş Hareketi, muhafazakâr kadınlarımıza çok değer ve önem verdi. Dinimizden aldığı bilgi ve deneyimle kadınlarımızın hak ettiği yere koydu. Kadınlarımızı toplumun, siyasetin içine çekerek, ülkenin önünü açtı. Hanımlarımızın azim ve gayretleri, fedakâr çalışmaları sadece bizler tarafından değil, diğer partilerin de gündeminde yer aldı. Diğer partilere de örnek oldu. Halk, büyük siyasi hareketlerin, kadın çalışmaların iktidara taşımasında önemli rol oynadığını gördü. ” dedi.

Fatma Kılıç Özden, “Eğer Türk kadınımız siyasette yer bulamasa, toplumun hiç bir kademesinde yer bulamaz. Biz kadının siyasette ve hayatın her aşamasında başarılı olmasını istiyoruz. Kadınlarımızın önünü açmak için çok mücadele verdik. Kadınımızın siyasette rol alması derken, eşinin doğrultusunda seçimde partimize oy vermesi değil. Kadınlarımızın; düşünen, üreten, sorgulayan, ülkemin gelişmesine katkı sağlamasını istiyoruz”

Kadınlarımız evde oturmamalı

Evde oturan kadınları gördüğünde çok üzüldüğünü ifade eden Özden, “Ev sohbetleri, ev ziyaretlerine gittiğimde, kadınlarımızın akşama kadar TV. karşısında oturmasını kabul edemiyorum. Kadınlarımız evde oturmamalı. İslam’ın ışığında sosyal olmalı. Dinimizde hayatın çeşitli alanlarında kadınının nasıl davranması gerektiğine yönelik kuralları, ayet-i kerime ve hadis-i şeriflerle belirlenmiş; kadının, anne-baba, akraba, eş, çocuk, komşu, kardeş, arkadaş ve yaşadığı toplumla olan bütün ilişkilerinde ideal davranış biçiminin ne olduğu genel hatlarıyla çizilmiştir. Öncelikle İslam; ön yargıların aksine, kadını sadece evde oturan bir ev hanımı, çocuk bakıcısı ve ev işlerini evirip-çeviren bir düzenleyici olarak görmez. Kadını aynı zamanda, nesilleri eğitip şekillendiren bir eğitimci, bir davetin öncüsü ve hayatın çeşitli alanlarında toplumun bilinçlenme ve kalkınmasının temel unsuru olarak kabul etmektedir. Yani  kadın, hayatın en önemli direğidir” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Gençlerimiz her yönden kendini geliştirmeli

Gençlere önemli tavsiyelerde bulunan Kılıç Özden, “Bizler şanlı Osmanlı’nın torunlarıyız. Bizim inancımız, İslâm. Asıl davamız Allah Rızasını kazanmak. İnançlı, ahlaklı gençler yetiştirmek. Gençlerimizin bu yönde yetişmesi için günümüzde her imkân ve fırsat geniş. Hayat bizi genç yaşımızda kırdı. Başörtümüzle eğitimizi yapamadık.  Ama yılmadık. Hep inandık, bir gün başörtüsü ile ülkemizde özgürce kızlarımız eğitimlerini yapacaklar ve yapıyorlar. Nereden nereye...Bazı davalar uzun yıllar mücadele istiyor. Günümüz gençliği akademik eğitimlerin yanı sıra, hayatı boyunca da dini ve ahlakı eğitimini geliştirmeli. Gençlerimiz, genç yaşta emekleriyle iyi yerlere gelmek için çok çalışmalı. Ülkemizin geleceği için gençlerimizin çalışmalarını çok önemsiyoruz. Belediyelerimizde eğitici kurslar, kültür ve sanat etkinleriyle her zaman gençlerimizin yetişmesi için çalışmalar yapıyor” şeklinde önemli konulara vurgu yaptı.

Samsunlular her alanda birlik olmalı

Aynı şehirde, aynı ilçede, aynı köyde doğan Samsunluların, İstanbul’da her alanda birlik olması gerektiğinin altını çizen Fatma Kılıç Özden, “Kültürel değerlerimiz aynı olan Samsunlu hemşerilerimizle, derneklerde bir araya geliyoruz. Mega kent İstanbul’da kaybolmayalım. Hemşehri bağlarımızı geleceğe emin adımlarla taşımak için; siyaset de, ticaret de, sosyal ve kültürel dayanışmada sadece ve sadece birlik olmalıyız. Samsunlulardan kimin olduğu değil, hemşerilerimizin önde olmasını ve olması gereken yerlerde niye yokuz, diye konuşmalıyız” dedi.Paylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler0

DİĞER HABERLER

 • Özden: Kadınlar evde oturmamalı

  Özden: Kadınlar evde oturmamalı

  Zeytinburnu Meclis Üyesi Samsunlu Fatma Kılıç Özden ile 30 yıllık siyasi hayatını, kadının siyasetteki ve toplumdaki rolünü İstanbul Samsun Life Gazetesine anlattı.

 • Hayati Yazıcı: AK Parti’nin kaderi Türkiye’nin kaderidir

  Hayati Yazıcı: AK Parti’nin kaderi Türkiye’nin kaderidir

  Ak Parti Zeytinburnu ilçe başkanlığı 3 milletvekilinin katılımı ile bayramlaşmasını yaptı. AK Parti Zeytinburnu’nda Bayramlaşma programına katılan Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı AK Parti’nin kaderi Türkiye’nin kaderi demektir Sizlerde bunun farkında olun dedi.

 • Ak Parti Zeytinburnu Teşkilatı İftarda buluştu

  Ak Parti Zeytinburnu Teşkilatı İftarda buluştu

  Ak Parti Zeytinburnu ilçe Başkanlığı halen teşkilat içinde görevleri olan yüzlerce parti mensubu ile iftarda bir araya geldi.

 • CHP Zeytinburnu ilçe örgütü ‘ADALET’ Nöbeti tutuyor

  CHP Zeytinburnu ilçe örgütü ‘ADALET’ Nöbeti tutuyor

  CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun konulduğu İstanbul'daki Maltepe Cezaevi'ne kadar yapılacak Adalet Yürüyüşünü başlattı. CHP Genel Başkanı "Bıçak kemiğe dayandı" dedi.

 • AK Parti Zeytinburnu Teşkilatından “AHDE VEFA” İftarı

  AK Parti Zeytinburnu Teşkilatından “AHDE VEFA” İftarı

  AK Parti Zeytinburnu ilçe Başkanı Bahattin Ünver ve Belediye Başkanı Murat Aydın, geçmiş Dönemlerde Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Ak Parti teşkilatlarının çeşitli kademelerinde görev yapmış olan Partililere Yönelik Geleneksel Ahde Vefa İftarı düzenledi.

 • AK Parti 2002 Ruhuna geri dönüyor

  AK Parti 2002 Ruhuna geri dönüyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 998 gün sonra AK Parti'nin kongresinde kürsüye çıktı. İl ve ilçe teşkilatlarında süratle yenilik yapılacağını söyledi. Belediye başkanlarına mesaj yolladı. AK Parti'yi belediyelerde elde ettiğimiz başarıların üzerinde kurduk. Partimizi omuzlamayan Belediye Başkanları gidecek dedi. Kongre sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan delegelerin tamamının oyunu alarak AK Parti Genel Başkanı oldu.

 • Doğan: Devleti yönetenlerin aymazlığı 19 Mayıs’ı kutlamamıza engel olamaz

  Doğan: Devleti yönetenlerin aymazlığı 19 Mayıs’ı kutlamamıza engel olamaz

  Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 98.yıldönümünde CHP Zeytinburnu ilçe Başkanlığı 15 Temmuz Meydanındaki Atatürk anıtına çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu. Okunan İstiklal Marşının ardından CHP İlçe Başkanı Metin Doğan bir açıklama yaptı. Doğan açıklanmasında Devletin yönetenlerin 19 Mayıs törenlerini yasaklamalarına, engellemelerine ve aymazlıklarına karşı bir her 19 Mayıs’ta meydanlar olmaya devam edeceğiz dedi.

 • Salih Zeki Durmuşoğlu AK Parti saflarında

  Salih Zeki Durmuşoğlu AK Parti saflarında

  CHP Zeytinburnu Belediye Başkan aday adayı işadamı Salih Zeki Durmuşoğlu AK Parti saflarına katıldı.

 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim

  Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim

  Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim

 • Zeytinburnu Meclis Üyesi FETÖ şüphesiyle tutuklandı

  Zeytinburnu Meclis Üyesi FETÖ şüphesiyle tutuklandı

  FETÖ’nün tepe yönetim kadrosuyla, üst düzey yönetici konumundaki ‘molla ve mahrem hizmetler’ yapılanmasındaki kişilerin ‘gaybubet’ adı verilen gizli adres ve örgüt evlerinde saklandıkları belirlendi. Terör örgütünün ‘yok olma, göz önünde bulunmama’ anlamına gelen ‘gaybubet’ kelimesinden hareketle 15 Temmuz sonrası aranan firarileri bu adreslere yerleştirdiği öğrenildi, 61 şüpheliden 40’ı tutuklandı. Tutuklananlar arasında Zeytinburnu CHP Meclis üyesi işadamı Sadettin Ulubay'da var.

 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim

  Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim

  Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim

 • Ünver: Teşekkürler Zeytinburnu

  Ünver: Teşekkürler Zeytinburnu

  Ak Parti Zeytinburnu Teşkilatı Nisan ayı danışma Meclisini Kazlıçeşme Kültür Merkezinde yaptı. 16 Nisan Referandumun ardından yapılan ilk danışma meclisinin ana gündem maddesi Referandum sonuçlarıydı.

 • İstanbul HAYIR derken Zeytinburnu EVET dedi

  İstanbul HAYIR derken Zeytinburnu EVET dedi

  YÜKSEK Seçim Kurulu'nun (YSK) sistemine giren referandum sonuçlarına göre Türkiye genliyle birlikte İstanbul'da da oy sayımı tamamlandı.

 • Bahçeli: 'Sınırlar değişiyor, Türkiye asıl hedeftir'

  Bahçeli: 'Sınırlar değişiyor, Türkiye asıl hedeftir'

  İstanbul mitinginde konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli, "Füzeler havalarda uçuşuyor, bombalar peş peşe patlıyor. Yanı başımızda insanlar ölüyor, insanlık can çekişiyor. Sınırlar değişiyor, unutmayın Türkiye asıl hedeftir. Bir olmalıyız, hep birlikte Türkiye’yi müdafaa etmeliyiz" dedi.

 • AK Parti Zeytinburnu çalmadık kapı sıkmadık el bırakmadı

  AK Parti Zeytinburnu çalmadık kapı sıkmadık el bırakmadı

  AK Parti Zeytinburnu’nda İlçe Başkanlığı Bahattin Ünver önderliğinde ilçe teşkilatı, Belediye Başkanı Murat Aydın, Başkan Yardımcıları, Meclis üyeleri ve Milletvekilleriyle adeta referandum seferberliği yürüttü. Şafak vaktinde başlayan çalışmalar gece yarılarına kadar sürdürüldü. Çalmadık kapı, sıkılmadık el, ziyaret edilmedik STK, esnaf, kurum, kuruluş bırakılmadı.

 • BAŞKAN’a, Padişahlardan daha çok yetki veren sisteme HAYIR’

  BAŞKAN’a, Padişahlardan daha çok yetki veren sisteme HAYIR’

  CHP İlçe BaşkanI Metin Doğan’ın önderliğinde, Milletvekilleri, Meclis üyeleri, ilçe yöneticileri, Mahalle Başkanları Zeytinburnu’nun karşı karış gezerek 16 Nisan’da NİÇİN HAYIR denilmesi gerektiğini anlatı. Başkan, padişahlarda dahi olmayan, Atatürk’e bile verilmeyen yetkilere sahip olacak. Böyle bir sisteme evet demek mümkün değil, onun için halkımız bize büyük bir teveccüh gösteriyor ve gittiğimiz her platformda yanınızdayız HAYIR vereceğiz diyorlar dedi.

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.6%

8.3%

8.6%

6.1%

30.4%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan