• Zeytinburnu Belediye Başkanlığı Sınav İlanı
 • CHP ilçe örgütü Kadınlar Gününü kutladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclisinde yetki tartışması
 • Bilgi Evleri 14. Geleneksel Kitap Okuma Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Meclisi’nin gündemi ‘Asbest’
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

CHP’den, grup kararına rağmen AK Parti’ye EVET desteği

Zeytinburnu Belediyesi’nin Şubat Ayı Meclis Toplantısının 2.Birleşiminde Sümer Mahallesindeki 2.Dönüşüm alanının yeniden Afet Bölgesine sokulmasına dair teklif görüşüldü. Teklife CHP Grup kararı alarak Hayır oyu verirken CHP Meclis Üyesi İlkay Biber EVET oyu verdi.

09 Şubat 2017 Perşembe 10:40

Sümer Mahallesinde devam eden ve YDA tarafından yapılan 2.Kentsel Dönüşüm Projesi daha önce Afet Bölgesi olarak ilan edilmişti. Bazı mülk sahipleri bu kararı Danıştay’a götürerek iptalini sağlamışlardı.  Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki 6306 sayılı kanunun Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan son değişiklikle bir bölgenin riskli alan ilan edilebilmesi için bölgedeki yapılan yüzde 65’i hakkında ‘denetime tabi tutulmadığı ve standartlara uygun malzeme ile yapılmadığı’ kararının alınmasının yeterli olması oldu. Bunun ardından Zeytinburnu Belediyesi Sümer mahallesindeki Dönüşüm alanının yeniden Afet Bölgesi lan edilmesi için Meclise teklif götürdü

Teklif üzerine ilk sözü CHP Grup Başkanı Hasan Hüseyin Üsküdar aldı. Bu bölgede bulunan Bozkur Fabrikasının bulunduğu yeşil alana 7 Emsal verilerek Koç Holdinge bugün ki değeriyle 2 Milyon TL’lik 400 Konutun yani rant projesi kazandırıldı. Bu değeri 1 Katrilyon. Bunun yanında Sümer Parkı da buhar edildi. Burada 2000’e yakın aile var. Bu ailelerin tamamı sizin yanlış Kentsel Dönüşüm politikalarının mağduru durumda. 1255’e yakın bağımsız bölümde % 75 kesinti yapılarak hayata geçirilmeye çalışılan bir proje. 100 M2 Dairesi olan bir vatandaşa 75 M2 daire veriyorsunuz buda yetmediği halde. Birde tapu bedeli adı altında 11 ile 25 Bin lira arasında bir bedel ödettiniz. Buna rağmen hazine ile uzlaşmadınız için hepsinin tapusunun üzerinde İpotek bulunuyor. Bu bölgede o kadar yanlış işler yaptınız ki yuvaları dağıttınız. Komşuları birbirinden ettiniz. Aileler birbirinden boşandı. Kimleri ise Zeytinburnu’ndan uzaklaştırdınız. Sümer’in üst kısmını perişan ettiniz. Bizde Zeytinburnu’nun tamamının ada bazlı planlayarak dönüşümüne destek vereceğimizi söylemiştik. Fakat bu dönüşüme kulak verilmedi Belli bölgelerde rantsal projeler öne çıkarıldı. Eğer Sümer’de rantsal çıkar hesaplar yapılmasaydı Sümer şuana kadar çoktan dönüştürüldü. Bunun için biz bu maddeye HAYIR oyu kullanacağız dedi

Zeytinburnu Belediye Başkan Yrd. Zafer Alsac, Hüseyin Bey her zaman ki gibi abartıyor burada Emsal 1.5 olarak uygulandı bir Metre bile fazlası yoktur dedi.

CHP Meclis Üyesi İlkay Biber bu madde üzerin söz aldı. Burası benim doğduğum büyüdüğü mahalle. Ben halen orada yaşıyorum. Bu bağlamda burada bir dönüşüm gerçekleşti. Mahalleyi mahalle yapan insanlar buranın rantını yiyemedi dışardan gelen insanlar buranın rantını yerken mahalle sakinleri ise yine çilesini çekti. Ben bunun mücadelesini yıllarca veriyorum. Bu konu meclise ilk geldiğinde Belediye Başkanı Üstüme yürüdü bana saldırdı. Mahkemelik olduk. Bu davayı da kazandım. Bu konuda Hüseyin Bey katılıyorum. Aldığı dairenin de sattığı dairenin harç parasının oradaki gariban insanlara verdirdiniz. Ama geldiğimiz noktada ikinci etapta Üç tane bina kaldı Bu üç bina sağlam olduğu için yıkılamıyor. Oradan giden ve bir sürü bedel ödeyen vatandaşlar var. Bunlar mecburiyetten gidip Kiptaş ile sözleşme yaptı ve bir daire aldı. Şimdi buradaki vatandaşlar buranın bir an önce bitirilmesini bekliyorlar. Bu insan şuan kiracı konumundalar. Niye insanın kendi evi varken kiraya devam etsin. Bura bir an önce yapılsın. O üç bina bugün yıkılırsa hemen proje başlayacak. Bunun başlamasını engellemek sizin yaptığınız zulmün bir başka şekli olur diye düşünüyorum. Alınacak Riskli alan kararı bu projeyi hızlandıracağı için be bu maddeye EVET diyorum dedi.

Yapılan oylama sonucunda AK Partililer ve CHP Meclis üyesi İlkay Biber’in EVET oyu ile madde oy çokluğu ile geçti. CHP Grup Başkanı Hasan Hüseyin Üsküdar Meclis sonrası gazetemize özel yaptığı açıklamada grup kararını bozan İlkay Biber’in disipline sevk edileceğini söyledi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler1

DİĞER HABERLER

 • AK Parti Zeytinburnu Kongre tarihi belli oldu

  AK Parti Zeytinburnu Kongre tarihi belli oldu

  AK Parti İstanbul İlçe Kongrelerinin takvimi belirlendi. Kongreler 15 Nisan’a kadar tamamlanmış olacak. Zeytinburnu Kongresi ise 8 Nisan Pazar günü Saat 12:00'da Abay İmamhatip Ortaokulu Spor Salonunda yapılacak

 • CHP'den Saadet Partisine iade-i ziyaret

  CHP'den Saadet Partisine iade-i ziyaret

  Son günlerin en popüler partisi Saadet Partisi adeta paylaşılamıyor.. Bir yandan AK Parti-MHP ittifak bloğunun yoğun takibi, bir yandan da muhalefet partilerinin ilgisi ve alakası ile Saadet Partisi adeta markaj altında. Sıkı markaj devam ederken CHP ilçe Başkanlığı Saadet Partisine iadei ziyarette bulundu

 • Zeytinburnu’nda yerel seçim bu kez kolay lokma olmayacak

  Zeytinburnu’nda yerel seçim bu kez kolay lokma olmayacak

  Cumhuriyet Halk Partisi bir yılı aşkın bir süredir 2019 seçimleri için aralıksız çalışıyor. Bu süreçte Kongresini yapan yönetimini güçlendiren, Kandın ve Gençlik kollarını yeniden yapılandıran ilçe Örgütü’nün ilk hedefi Belediyenin burçlarına CHP Bayrağını dikmek.

 • İşte Zeytinburnu'nda AK Parti'nin muhtemel ilçe Başkanı

  İşte Zeytinburnu'nda AK Parti'nin muhtemel ilçe Başkanı

  AK Parti İstanbul'da geçen yılın sonlarında ilçe Başkanlarına yönelik temayul yoklaması yapmıştı. Yapılan yoklama sonrasında öne çıkan ismler Anakara'da genel merkez çağrılmıştı. 23.08.2017 tarihinde Zeytinburnu'ndan Metin Develi yapılacak kongrede ilçe Başkanı olarak görevlendirilmiş ve kendisine bu görevlendirme genel merkez tarafından iletilmişti.

 • Emine Gülizar Emecan CHP PM Üyesi seçildi

  Emine Gülizar Emecan CHP PM Üyesi seçildi

  Zeytinburnu 3.Dönem Belediye Başkanı Dr.Adil Emecan'ın eşi, CHP eski il yöneticisi Emine Gülizar Emecan, 52 kişilik Parti Meclisi’ne adını yazdırdı. Emine Gülizar Emecan, bu kurultayda listeye yeni giren isimler arasındaki başarısıyla da dikkat çekti.

 • Saadet Partisi Başkan Aydın'ı ziyaret etti

  Saadet Partisi Başkan Aydın'ı ziyaret etti

  Saadet Partisi Zeytinburnu İlçe teşkilatı ziyaretlere devam ediyor.. İlçe Başkanı Kemal Yılmaz ve ilçe Başkan yardımcıları, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın'ı makamında ziyaret edip ilçemiz ile ilgili fikir teattisinde bulundular.

 • Ünver: Afrin operasyonu Vatan müdafaasıdır

  Ünver: Afrin operasyonu Vatan müdafaasıdır

  AK Parti, İstanbul’un ilçe kongrelerine başlamadan önce, yeni il başkanı adayını belirleyecek. Önümüzdeki günlerde, bu ismin açıklanması bekleniyor. Nabız yoklamaları devam ederken Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni bir isim lazım diyerek rotayı belirledi. Şubat ayı içerisinde önce ilçe kongreleri ardından da İl kongresi yapılacak.

 • CHP Zeytinburnu ilçe örgütü Uğur Mumcu’yu andı

  CHP Zeytinburnu ilçe örgütü Uğur Mumcu’yu andı

  25 Yıl önce arabasına yerleştirilen bomba düzeneği ile aramızdan alınan Türk basınının unutulmaz ismi cumhuriyet gazetesinin araştırmacı gazetecisi Uğur Mumcu CHP Zeytinburnu ilçe başkanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı..

 • CHP ve Saadet 2019’u masaya yatırdı

  CHP ve Saadet 2019’u masaya yatırdı

  CHP Zeytinburnu yeni yönetimi kendilerine nezaket ziyareti yapan saadet parti ilçe yönetimini ağırladı. Orta doğu bataklığı, ekonomik çıkmazlar, hukuksuzluğun boyutları ve HAYIR Blok’u ortak konulardı.

 • CHP Zeytinburnu’nda gençlik ve kadın kollarıyla 2019’a hazır

  CHP Zeytinburnu’nda gençlik ve kadın kollarıyla 2019’a hazır

  CHP Zeytinburnu ilçe örgütü 2019 seçimleri için kan tazeledi ve yeniden yapılanmasını tamamladı. İlçe kongresinde deneyimli siyasetçi Metin Doğan yeniden İlçe Başkanlığına seçilmişti. İlçe kongresinin ardından Kadın Kolları ve Gençlik Kolları da yeni yönetimlerini belirledi.

 • İYİ Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı belli oldu

  İYİ Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı belli oldu

  İYİ Parti’nin il ve ilçe başkanları hızlı bir şekilde netleşiyor. Bu bağlamda İYİ Parti Zeytinburnu’nun kurucu ilçe başkanı belli oldu.

 • Ünver: STK’larla iç içe olunca halkın nabzını tutuyorsunuz

  Ünver: STK’larla iç içe olunca halkın nabzını tutuyorsunuz

  Üç Dönemini tamamlayan fakat kongreye sayılı günler kala yine ekibiyle 7/24 halkın içinde olan bir ziyaretten, bir etkinlikten diğerine koşan AK Parti Zeytinburnu ilçe Başkanı Bahattin Ünver Zeytinburnu Haber Gazetesine çarpıcı açıklamalar yaptı.

 • ‘İstanbul’a ihanet edenler hesabını versin’

  ‘İstanbul’a ihanet edenler hesabını versin’

  CHP İBB Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İstanbul’a ihanet ettik’ sözlerini hatırlatarak, ‘İhanetin bir bedeli olmalı. İhanetin hesabı verilsin” talebinde bulundu

 • ‘’Atatürk’ün heykelini otoparka koyanları lanetliyorum’’

  ‘’Atatürk’ün heykelini otoparka koyanları lanetliyorum’’

  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 79'uncu yıl dönümünde Zeytinburnu’nda resmi törenle anıldı. Resmi törenin hemen ardından Cumhuriyet Halk Partisi Atatürk Anıtının Zeytinburnu meydanından kaldırılıp Kaymakamlığın önündeki otoparka konulmasına tepki gösterdi ve alkışlı protesto etti.

 • Zeytinburnu Ülkü Ocaklarında Devir Teslim Yapıldı

  Zeytinburnu Ülkü Ocaklarında Devir Teslim Yapıldı

  Zeytinburnu Ülkü ocakları Başkanlık görevini yaklaşık bir yıl sürdüren Okan Topçu görevini Tunahan Haydar’a devretti.

 • Ünver: Bizim dava anlayışımız makama kadar değil mezara kadar

  Ünver: Bizim dava anlayışımız makama kadar değil mezara kadar

  AK Parti Zeytinburnu İlçe Başkanı Bahattin Ünver ve Yönetim Kurulu üyeleri 10 Yıldır aralıksız olarak devam ettirdiği Cami cemaatiyle buluşma ve Cuma sabahı kahvaltı programlarına ilçe kongresi sayılı günler kalmasına rağmen devam ediyor.

kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.1%

8.4%

8.5%

6%

31%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan