• Zeytinburnu 7. Fotoğraf Yarışması Başladı
 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim
 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim
 • Serpme Kahvaltının Yeni Adresi Belgradkapı Sosyal Tesisleri
 • Eski Bakan Volkan Bozkır, Zeytinburnululara Hamsi İkram Etti
SICAK HABER
Karakter Boyutu :

CHP’den, grup kararına rağmen AK Parti’ye EVET desteği

Zeytinburnu Belediyesi’nin Şubat Ayı Meclis Toplantısının 2.Birleşiminde Sümer Mahallesindeki 2.Dönüşüm alanının yeniden Afet Bölgesine sokulmasına dair teklif görüşüldü. Teklife CHP Grup kararı alarak Hayır oyu verirken CHP Meclis Üyesi İlkay Biber EVET oyu verdi.

09 Şubat 2017 Perşembe 10:40

Sümer Mahallesinde devam eden ve YDA tarafından yapılan 2.Kentsel Dönüşüm Projesi daha önce Afet Bölgesi olarak ilan edilmişti. Bazı mülk sahipleri bu kararı Danıştay’a götürerek iptalini sağlamışlardı.  Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki 6306 sayılı kanunun Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan son değişiklikle bir bölgenin riskli alan ilan edilebilmesi için bölgedeki yapılan yüzde 65’i hakkında ‘denetime tabi tutulmadığı ve standartlara uygun malzeme ile yapılmadığı’ kararının alınmasının yeterli olması oldu. Bunun ardından Zeytinburnu Belediyesi Sümer mahallesindeki Dönüşüm alanının yeniden Afet Bölgesi lan edilmesi için Meclise teklif götürdü

Teklif üzerine ilk sözü CHP Grup Başkanı Hasan Hüseyin Üsküdar aldı. Bu bölgede bulunan Bozkur Fabrikasının bulunduğu yeşil alana 7 Emsal verilerek Koç Holdinge bugün ki değeriyle 2 Milyon TL’lik 400 Konutun yani rant projesi kazandırıldı. Bu değeri 1 Katrilyon. Bunun yanında Sümer Parkı da buhar edildi. Burada 2000’e yakın aile var. Bu ailelerin tamamı sizin yanlış Kentsel Dönüşüm politikalarının mağduru durumda. 1255’e yakın bağımsız bölümde % 75 kesinti yapılarak hayata geçirilmeye çalışılan bir proje. 100 M2 Dairesi olan bir vatandaşa 75 M2 daire veriyorsunuz buda yetmediği halde. Birde tapu bedeli adı altında 11 ile 25 Bin lira arasında bir bedel ödettiniz. Buna rağmen hazine ile uzlaşmadınız için hepsinin tapusunun üzerinde İpotek bulunuyor. Bu bölgede o kadar yanlış işler yaptınız ki yuvaları dağıttınız. Komşuları birbirinden ettiniz. Aileler birbirinden boşandı. Kimleri ise Zeytinburnu’ndan uzaklaştırdınız. Sümer’in üst kısmını perişan ettiniz. Bizde Zeytinburnu’nun tamamının ada bazlı planlayarak dönüşümüne destek vereceğimizi söylemiştik. Fakat bu dönüşüme kulak verilmedi Belli bölgelerde rantsal projeler öne çıkarıldı. Eğer Sümer’de rantsal çıkar hesaplar yapılmasaydı Sümer şuana kadar çoktan dönüştürüldü. Bunun için biz bu maddeye HAYIR oyu kullanacağız dedi

Zeytinburnu Belediye Başkan Yrd. Zafer Alsac, Hüseyin Bey her zaman ki gibi abartıyor burada Emsal 1.5 olarak uygulandı bir Metre bile fazlası yoktur dedi.

CHP Meclis Üyesi İlkay Biber bu madde üzerin söz aldı. Burası benim doğduğum büyüdüğü mahalle. Ben halen orada yaşıyorum. Bu bağlamda burada bir dönüşüm gerçekleşti. Mahalleyi mahalle yapan insanlar buranın rantını yiyemedi dışardan gelen insanlar buranın rantını yerken mahalle sakinleri ise yine çilesini çekti. Ben bunun mücadelesini yıllarca veriyorum. Bu konu meclise ilk geldiğinde Belediye Başkanı Üstüme yürüdü bana saldırdı. Mahkemelik olduk. Bu davayı da kazandım. Bu konuda Hüseyin Bey katılıyorum. Aldığı dairenin de sattığı dairenin harç parasının oradaki gariban insanlara verdirdiniz. Ama geldiğimiz noktada ikinci etapta Üç tane bina kaldı Bu üç bina sağlam olduğu için yıkılamıyor. Oradan giden ve bir sürü bedel ödeyen vatandaşlar var. Bunlar mecburiyetten gidip Kiptaş ile sözleşme yaptı ve bir daire aldı. Şimdi buradaki vatandaşlar buranın bir an önce bitirilmesini bekliyorlar. Bu insan şuan kiracı konumundalar. Niye insanın kendi evi varken kiraya devam etsin. Bura bir an önce yapılsın. O üç bina bugün yıkılırsa hemen proje başlayacak. Bunun başlamasını engellemek sizin yaptığınız zulmün bir başka şekli olur diye düşünüyorum. Alınacak Riskli alan kararı bu projeyi hızlandıracağı için be bu maddeye EVET diyorum dedi.

Yapılan oylama sonucunda AK Partililer ve CHP Meclis üyesi İlkay Biber’in EVET oyu ile madde oy çokluğu ile geçti. CHP Grup Başkanı Hasan Hüseyin Üsküdar Meclis sonrası gazetemize özel yaptığı açıklamada grup kararını bozan İlkay Biber’in disipline sevk edileceğini söyledi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZELPaylaşmak Güzeldir!
Facebook'ta Paylaş


Twitter'da Paylaş

Bu Habere Sende Yorum Yaz..
Yükleniyor...
Sen de görüşünü belirt!
 • Yorumlar0
 • Onay Bekleyenler1

DİĞER HABERLER

 • AK Parti 2002 Ruhuna geri dönüyor

  AK Parti 2002 Ruhuna geri dönüyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 998 gün sonra AK Parti'nin kongresinde kürsüye çıktı. İl ve ilçe teşkilatlarında süratle yenilik yapılacağını söyledi. Belediye başkanlarına mesaj yolladı. AK Parti'yi belediyelerde elde ettiğimiz başarıların üzerinde kurduk. Partimizi omuzlamayan Belediye Başkanları gidecek dedi. Kongre sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan delegelerin tamamının oyunu alarak AK Parti Genel Başkanı oldu.

 • Doğan: Devleti yönetenlerin aymazlığı 19 Mayıs’ı kutlamamıza engel olamaz

  Doğan: Devleti yönetenlerin aymazlığı 19 Mayıs’ı kutlamamıza engel olamaz

  Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 98.yıldönümünde CHP Zeytinburnu ilçe Başkanlığı 15 Temmuz Meydanındaki Atatürk anıtına çelenk koydu ve saygı duruşunda bulundu. Okunan İstiklal Marşının ardından CHP İlçe Başkanı Metin Doğan bir açıklama yaptı. Doğan açıklanmasında Devletin yönetenlerin 19 Mayıs törenlerini yasaklamalarına, engellemelerine ve aymazlıklarına karşı bir her 19 Mayıs’ta meydanlar olmaya devam edeceğiz dedi.

 • Salih Zeki Durmuşoğlu AK Parti saflarında

  Salih Zeki Durmuşoğlu AK Parti saflarında

  CHP Zeytinburnu Belediye Başkan aday adayı işadamı Salih Zeki Durmuşoğlu AK Parti saflarına katıldı.

 • Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim

  Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim

  Zeytinburnu Belediye Meclis Mayıs Ayı 2.Birleşim

 • Zeytinburnu Meclis Üyesi FETÖ şüphesiyle tutuklandı

  Zeytinburnu Meclis Üyesi FETÖ şüphesiyle tutuklandı

  FETÖ’nün tepe yönetim kadrosuyla, üst düzey yönetici konumundaki ‘molla ve mahrem hizmetler’ yapılanmasındaki kişilerin ‘gaybubet’ adı verilen gizli adres ve örgüt evlerinde saklandıkları belirlendi. Terör örgütünün ‘yok olma, göz önünde bulunmama’ anlamına gelen ‘gaybubet’ kelimesinden hareketle 15 Temmuz sonrası aranan firarileri bu adreslere yerleştirdiği öğrenildi, 61 şüpheliden 40’ı tutuklandı. Tutuklananlar arasında Zeytinburnu CHP Meclis üyesi işadamı Sadettin Ulubay'da var.

 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim

  Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim

  Zeytinburnu Belediye Meclisi Mayıs Ayı 1.Birleşim

 • Ünver: Teşekkürler Zeytinburnu

  Ünver: Teşekkürler Zeytinburnu

  Ak Parti Zeytinburnu Teşkilatı Nisan ayı danışma Meclisini Kazlıçeşme Kültür Merkezinde yaptı. 16 Nisan Referandumun ardından yapılan ilk danışma meclisinin ana gündem maddesi Referandum sonuçlarıydı.

 • İstanbul HAYIR derken Zeytinburnu EVET dedi

  İstanbul HAYIR derken Zeytinburnu EVET dedi

  YÜKSEK Seçim Kurulu'nun (YSK) sistemine giren referandum sonuçlarına göre Türkiye genliyle birlikte İstanbul'da da oy sayımı tamamlandı.

 • Bahçeli: 'Sınırlar değişiyor, Türkiye asıl hedeftir'

  Bahçeli: 'Sınırlar değişiyor, Türkiye asıl hedeftir'

  İstanbul mitinginde konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli, "Füzeler havalarda uçuşuyor, bombalar peş peşe patlıyor. Yanı başımızda insanlar ölüyor, insanlık can çekişiyor. Sınırlar değişiyor, unutmayın Türkiye asıl hedeftir. Bir olmalıyız, hep birlikte Türkiye’yi müdafaa etmeliyiz" dedi.

 • AK Parti Zeytinburnu çalmadık kapı sıkmadık el bırakmadı

  AK Parti Zeytinburnu çalmadık kapı sıkmadık el bırakmadı

  AK Parti Zeytinburnu’nda İlçe Başkanlığı Bahattin Ünver önderliğinde ilçe teşkilatı, Belediye Başkanı Murat Aydın, Başkan Yardımcıları, Meclis üyeleri ve Milletvekilleriyle adeta referandum seferberliği yürüttü. Şafak vaktinde başlayan çalışmalar gece yarılarına kadar sürdürüldü. Çalmadık kapı, sıkılmadık el, ziyaret edilmedik STK, esnaf, kurum, kuruluş bırakılmadı.

 • BAŞKAN’a, Padişahlardan daha çok yetki veren sisteme HAYIR’

  BAŞKAN’a, Padişahlardan daha çok yetki veren sisteme HAYIR’

  CHP İlçe BaşkanI Metin Doğan’ın önderliğinde, Milletvekilleri, Meclis üyeleri, ilçe yöneticileri, Mahalle Başkanları Zeytinburnu’nun karşı karış gezerek 16 Nisan’da NİÇİN HAYIR denilmesi gerektiğini anlatı. Başkan, padişahlarda dahi olmayan, Atatürk’e bile verilmeyen yetkilere sahip olacak. Böyle bir sisteme evet demek mümkün değil, onun için halkımız bize büyük bir teveccüh gösteriyor ve gittiğimiz her platformda yanınızdayız HAYIR vereceğiz diyorlar dedi.

 • Zeytinburnu Belediyesi 2016 Faaliyet Raporu Meclisten geçti

  Zeytinburnu Belediyesi 2016 Faaliyet Raporu Meclisten geçti

  Zeytinburnu Belediye Meclisi, referandum öncesi yapılan son toplantıda 2016 yılı faliyet raporunu görüştü. 2016 faliyet raporu, CHP'li meclis gurubunun RED oyu kullanmasına karşılık Ak Partili Meclis Üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi. 2016 hizmetlerini anlatarak Ak Parti grubu adına söz alan Zeytinburnu Belediye ve İBB Meclis Üyesi Fatma Balcı, yapılan çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

 • BAŞKAN’a, Padişahlardan daha çok yetki veren sisteme HAYIR’

  BAŞKAN’a, Padişahlardan daha çok yetki veren sisteme HAYIR’

  CHP İlçe Örgütü Başkan Metin Doğan’ın önderliğinde, Milletvekilleri, Meclis üyeleri, ilçe yöneticileri, Mahalle Başkanları Zeytinburnu’nun karşı karış gezerek 16 Nisan’da NİÇİN HAYIR denilmesi gerektiğini anlatı. Başkan, padişahlarda dahi olmayan, Atatürk’e bile verilmeyen yetkilere sahip olacak. Böyle bir sisteme evet demek mümkün değil, onun için halkımız bize büyük bir teveccüh gösteriyor ve gittiğimiz her platformda yanınızdayız HAYIR vereceğiz diyorlar dedi.

 • Zeytinburnu Belediye Meclisi Nisan Ayı 1.Birleşim

  Zeytinburnu Belediye Meclisi Nisan Ayı 1.Birleşim

  Zeytinburnu Belediye Meclisi Nisan Ayı 1.Birleşim

 • Başkan Topbaş, Seçmeni Arayarak Referandumu Anlattı

  Başkan Topbaş, Seçmeni Arayarak Referandumu Anlattı

  Başkan Topbaş, seçmeni arayarak referandumu anlattıİSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Zeytinburnulu gençlerle bir araya geldikten sonra SKM'de seçmenleri arayarak referandumu anlattı.

 • Mustafa Ataş’tan Sandık Başkanlarına son uyarı

  Mustafa Ataş’tan Sandık Başkanlarına son uyarı

  Ak Parti Zeytinburnu İlçe Başkanlığı 16 Nisan 2017 Referandumunda seçim sandığında görev yapacak yüzlerce sandık başkanını İBB Çırpıcı 1453 Sosyal Tesislerinde motivasyon yemeğinde bir araya getirdi. Yemekte konuşan Genel Başkan Yrd. Mustafa Ataş 16 Nisan 15 Temmuz'un rövanşıdır dedi

kullan kullan
ÖNE ÇIKAN HABERLER
kullan kullan

Sitemizi Nasıl buldunuz?

46.8%

8.3%

8.5%

6.1%

30.3%

kullan
HAVADURUMU
Namaz Vakitleri
kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan

kullan