Sümer Mahallesinde devam eden ve YDA tarafından yapılan 2.Kentsel Dönüşüm Projesi daha önce Afet Bölgesi olarak ilan edilmişti. Bazı mülk sahipleri bu kararı Danıştay’a götürerek iptalini sağlamışlardı.  Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki 6306 sayılı kanunun Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan son değişiklikle bir bölgenin riskli alan ilan edilebilmesi için bölgedeki yapılan yüzde 65’i hakkında ‘denetime tabi tutulmadığı ve standartlara uygun malzeme ile yapılmadığı’ kararının alınmasının yeterli olması oldu. Bunun ardından Zeytinburnu Belediyesi Sümer mahallesindeki Dönüşüm alanının yeniden Afet Bölgesi lan edilmesi için Meclise teklif götürdü

Teklif üzerine ilk sözü CHP Grup Başkanı Hasan Hüseyin Üsküdar aldı. Bu bölgede bulunan Bozkur Fabrikasının bulunduğu yeşil alana 7 Emsal verilerek Koç Holdinge bugün ki değeriyle 2 Milyon TL’lik 400 Konutun yani rant projesi kazandırıldı. Bu değeri 1 Katrilyon. Bunun yanında Sümer Parkı da buhar edildi. Burada 2000’e yakın aile var. Bu ailelerin tamamı sizin yanlış Kentsel Dönüşüm politikalarının mağduru durumda. 1255’e yakın bağımsız bölümde % 75 kesinti yapılarak hayata geçirilmeye çalışılan bir proje. 100 M2 Dairesi olan bir vatandaşa 75 M2 daire veriyorsunuz buda yetmediği halde. Birde tapu bedeli adı altında 11 ile 25 Bin lira arasında bir bedel ödettiniz. Buna rağmen hazine ile uzlaşmadınız için hepsinin tapusunun üzerinde İpotek bulunuyor. Bu bölgede o kadar yanlış işler yaptınız ki yuvaları dağıttınız. Komşuları birbirinden ettiniz. Aileler birbirinden boşandı. Kimleri ise Zeytinburnu’ndan uzaklaştırdınız. Sümer’in üst kısmını perişan ettiniz. Bizde Zeytinburnu’nun tamamının ada bazlı planlayarak dönüşümüne destek vereceğimizi söylemiştik. Fakat bu dönüşüme kulak verilmedi Belli bölgelerde rantsal projeler öne çıkarıldı. Eğer Sümer’de rantsal çıkar hesaplar yapılmasaydı Sümer şuana kadar çoktan dönüştürüldü. Bunun için biz bu maddeye HAYIR oyu kullanacağız dedi

Zeytinburnu Belediye Başkan Yrd. Zafer Alsac, Hüseyin Bey her zaman ki gibi abartıyor burada Emsal 1.5 olarak uygulandı bir Metre bile fazlası yoktur dedi.

CHP Meclis Üyesi İlkay Biber bu madde üzerin söz aldı. Burası benim doğduğum büyüdüğü mahalle. Ben halen orada yaşıyorum. Bu bağlamda burada bir dönüşüm gerçekleşti. Mahalleyi mahalle yapan insanlar buranın rantını yiyemedi dışardan gelen insanlar buranın rantını yerken mahalle sakinleri ise yine çilesini çekti. Ben bunun mücadelesini yıllarca veriyorum. Bu konu meclise ilk geldiğinde Belediye Başkanı Üstüme yürüdü bana saldırdı. Mahkemelik olduk. Bu davayı da kazandım. Bu konuda Hüseyin Bey katılıyorum. Aldığı dairenin de sattığı dairenin harç parasının oradaki gariban insanlara verdirdiniz. Ama geldiğimiz noktada ikinci etapta Üç tane bina kaldı Bu üç bina sağlam olduğu için yıkılamıyor. Oradan giden ve bir sürü bedel ödeyen vatandaşlar var. Bunlar mecburiyetten gidip Kiptaş ile sözleşme yaptı ve bir daire aldı. Şimdi buradaki vatandaşlar buranın bir an önce bitirilmesini bekliyorlar. Bu insan şuan kiracı konumundalar. Niye insanın kendi evi varken kiraya devam etsin. Bura bir an önce yapılsın. O üç bina bugün yıkılırsa hemen proje başlayacak. Bunun başlamasını engellemek sizin yaptığınız zulmün bir başka şekli olur diye düşünüyorum. Alınacak Riskli alan kararı bu projeyi hızlandıracağı için be bu maddeye EVET diyorum dedi.

Yapılan oylama sonucunda AK Partililer ve CHP Meclis üyesi İlkay Biber’in EVET oyu ile madde oy çokluğu ile geçti. CHP Grup Başkanı Hasan Hüseyin Üsküdar Meclis sonrası gazetemize özel yaptığı açıklamada grup kararını bozan İlkay Biber’in disipline sevk edileceğini söyledi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL