Anayasa değişikliğinin, bir rejim değişikliği olmadığını vurgulayan Metin Develi, "Israrla ve yanlış bir şekilde anlatıldığı gibi, bu anayasa paketiyle birlikte rejim değişikliğine ilişkin en ufak ne bir kelime ne de ihdas edilmiş olan herhangi bir husus söz konusu değildir. Aslolan burada  yapılmak istenen bir yönetim sistemi değişikliğidir." dedi.

Meclis Üyesi Metin Develi, "Egemenliğin, yegane kaynağı millet iradesidir. Referandum sandığından evet çıkacağına inanıyoruz. ‘Yeni bir Türkiye için, güçlü bir Türkiye için ben de varım, ben de evet diyorum’ diyerek bu kampanyaya destek veriyoruz. İnşallah hayırlısı olur, milletimizin önü açılmış olur.

Nisan ayında yapılması öngörülen referandumun Türkiye için önemine değinen Develi, "Ekonomik istikrar siyasi istikrar ve toplumsal mutabakat için yeni Anayasa ve Cumhurbaşkanlığı sistemini destekliyorum. Biz iş dünyası bireyleri olarak darbeler, ekonomik krizler ve toplumsal çatışmaların yaşandığı bir ülkede yaşamak yerine güçlü ekonomiye sahip demokratik hak ve özgürlüklerin kısıtlanmadığı bürokraside hızlı karar verebilen ve etkin çözüm üretebilen bir sistem içinde yaşamayı istiyoruz ve bunu hak ediyoruz" dedi.

Türkiye’nin içinden geçtiği zorlu süreçte Cumhurbaşkanlığı sisteminin gerekliliğine değinen Metin Develi, "Ülkemiz 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan terör olaylarıyla içerden ve dışarıdan adeta saldırı altında kalmıştır şer odakları hain iş birlikçiler ülkemizin istikrarını bozmayı yıkıp parçalamayı hesaplamışlar. Fakat hainlerin planlarını milletimizin cesareti Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu üstün liderlik vasıfları sayesinde bir kez daha püskürtüldü. Yaşanan tüm süreç bize gösterdi ki bir daha 15 Temmuzlar yaşamamak siyasi ve ekonomik çalkantıların içinde kaybolmuş bir Türkiye görmemek adına ülkemiz reform niteliğinde adımlar atmak zorundadır. Tüm bu gerçeklikler ışığında Nisan ayında gerçekleşecek olan yeni Anayasa referandumunun vatandaşlarımızın desteğiyle kabul edilmesinin ardından ülkemiz, bölgesinde daha güçlü ve daha istikrarlı bir ülke haline gelecektir. Ben de yeni anayasa ve cumhurbaşkanlığı sistemini destekliyorum dedi

İşadamı, Meclis Üyesi Metin Develi açıklamalarına şöyle devam etti.  Cumhurbaşkanlığı sistemini bilinçli bir şekilde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile bilerek özdeşleştiriliyor. Oysa, sistem, Sayın Erdoğan'dan sonra da, Ak Parti'den sonra da Türkiye'nin istikrarına ve geleceğine hizmet edecek.  Yeni sistemde, milletvekilleri seçime giderken, “bakanlık hayali” kuramayacak. Zira, milletvekilleri bakan olamayacak. Vekiller sadece yasama işine yoğunlaşacak. Bu da meclisin yürütme üzerindeki etkisini artıracak. O nedenle de “Evet” diyeceğim.

On Beş Temmuz'u yaşamış bir Türk vatandaşı olarak, haçlı dünyasının ülkemiz üzerindeki emperyalist emellerinin canlı tanıklarından biriyim. Erdoğan gibi güçlü bir lider ve Ak Parti gibi tek başına güçlü bir iktidar olmasaydı, bugün Türkiye'nin işgal edilmiş olacağının da bilincindeyim. Ve bu yüzden, “evet” diyeceğim.

Yapılan anayasada, ilk dört maddenin çakı gibi duruyor olması, herkes gibi benim de en büyük güvencemdir. Anayasalar, Allah tarafından gönderilen ilahi metinler değildir. Daha önce defalarca değişen Türkiye Anayasası'nın ileriki yıllarda ihtiyaç olursa yine değişeceğini bildiğim için “evet” diyeceğim. 

Globalleşen dünyada, savaşların bilgisayar ekranlarından yönetileceği gelecekte (ki şimdi bile böyle olduğu söylenebilir) Türkiye'nin var olması için, yüz yıldır sömürülen İslam Coğrafyasına umut aşılayabilmesi için, enerjisini siyasi çekişmelere harcadığı için, ülkeyi yönetecek dermanı kalmamış siyasetçilere mahkum olmaması için, “Evet” diyeceğim.

En önemlisi, FETÖ gibi ihanet çetelerinin bu devletin içinde yeniden yapılanmaması, güçlü bir devlet yönetimi ile mümkündür. Mevcut sistemde, FETÖ'nün, PKK'nın, ya da onların uluslararası destekçilerinin finanse edeceği partilerin, bir gün hükümet ortağı olmalarını mümkün gördüğüm için, Cumhurbaşkanını halkın seçtiği bu yeni sisteme “EVET” diyeceğim dedi.

ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL