Midyat işadamları Derneği Başkanı ve Zeytinburnu Belediyesi Ak Parti Daimi Meclis Üyesi Abdulhakim Kaya, Nisan ayında referanduma gidilmesi öngörülen yeni anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı sisteminde 'evet'oyu kullanacaklarını söyledi. Merkezi Midyat'ta bulunan Midyat İşadamları Derneği Başkanı Abdulhakim Kaya, yönetim kurulu üyesi Hekim Arslan ile birlikte İdil'in Karalar Beldesi Belediye Başkanı Halef İnan'ı ziyaret etti.

Başkan Kaya, burada yaptığı açıklamada, Anayasaların, ülkelere ve milletlere yön veren hukuki metinler olduğunu ve bu metinlerin milletin kültürünü, medeniyetini ve çağa bakışını yansıttıklarını belirterek, "Halen yürürlükte olan 1982 Anayasası 12 Eylül darbesinin antidemokratik koşullarında hazırlanmıştır. Yürürlüğe girdiği tarihten beri birçok eleştiri alan bu Anayasa, Türkiye'nin sorunlarını çözmek yerine birçok sorunun kaynağı haline gelmiştir. 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir', anlayışı lafta kalmış. Anayasa adeta millet için değil, seçkin zümreyi milletten korumak ve sorgulanamaz hale getirmek için yapılmıştır. Bu anayasanın ruhunda millet yoktur, demokrasi ve insan hakları yoktur. Bugün varolan birçok ekonomik, siyasi, hukuki ve sosyal sorunun temelinde demokratik, kapsayıcı ve kuşatıcı bir anayasaya sahip olunmaması yatmaktadır. Bu nedenle, anayasada zaman zaman değişiklik yapılmış, geçici iyileştirmelerle durum idare edilmeye çalışılmıştır. Ancak ülkemizin çağdaş ve demokratik bir anayasa ihtiyacı gizlenemez ve ertelenemez bir gerçek olarak gündemimizdeki yerini almıştır." dedi.

"REFERANDUMDA OYUMUZUN RENGİ BELLİ"

Referandumda oylarının renginin belli olduğunu ve bu doğrultuda çalışacaklarını kaydeden Kaya, referandumda neden evet diyeceklerini ise şöyle açıkladı: "Bizler Midyatlı, siyasetçi ve sorumlu sivil toplum örgütü temsilcisi olarak, anayasa değişikliği konusunda aktif rol almak, geleceğimizi kendi irademizle ve doğru şekillendirmek için 'evet' diyoruz. Meydanlarda oyumuzun rengi belli, güçlü Türkiye için, istikrar için 'evet' diyeceğiz. Referandum gününe kadar aktif bir kampanya yürüteceğiz. Hem İstanbul'da hem de memleketim Midyat'ta gerçekleri halka anlatacağız. Aslında burada bir başkanlık sistemi falan yok. Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi var. Partili Cumhurbaşkanlığı sistemini getiren bu anayasayla ilgili maddeler hiçbir zaman ülkenin bölünmesine müsaade eden maddeler değildir. Şu anda çalışmalanmızı başlatmış durumdayız. Milletimizin sağduyusuna ve basiretine inancımız ve güvenimiz tamdır. Karanlıktan şikayet etmeyin, karanlığa bir mumda siz yakın. Gelin 'evet' diyelim bir olalım, yeni Türkiye'yi beraber kuralım. Bu referandumun Midyat'ımıza ve ülkemize yeni ufuklar getirmesini diliyorum."

KAYNAK: SİZİN MEDYA