'ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ 2017 YILI ANALİTİK BÜTÇESİ İNSAN, KÜLTÜR VE DOĞA ODAKLIDIR'

Ak Parti Belediye Meclis ve Bütçe Komisyonu raportörü Yunus Gülmek Zeytinburnu Belediyesi kaynaklarını en iyi şekilde halkın yararına kullanıyor dedi Kendi adına yaptığı konuşmada Zeytinburnu Belediyesinin bir önceki yıl bütçesini çok verimli ve rasyonel bir şekilde kullandığını yaptığım incelemelerde gördüm diyen gülmek Ak Belediyeler halk nezdinde gücünü ve çalışkanlığını kanıtlamış durumda dedi. Gülmek konuşmasın şöyle sürdürdü. Bildiğiniz gibi belediyeler temelde vatandaşın müşterek ihtiyaçlarını karşılama konusunda hizmet üretmek amacıyla kurulmuş kurumlardır. Bu nedenle bütçeyi oluştururken şeffaf, hesap verebilir, adaletli ve hizmette eşitlik gibi evrensel değerler ışığında hazırlanması gerekmektedir. Hizmet üretirken kullanılan kaynak vatandaştan alınan vergiler ile oluşmaktadır.

Vergi ise kutsaldır çünkü vatandaşın alın terinin kazancından alınan değerdir. Bundan dolayı kaynaklar kullanılırken ilçemizin ihtiyaçları dikkate almak doğru alanlarda ve zamanda yatırım ve harcama yapılması gerekmektedir. Belediyemiz tarafından hazırlanan 2017 yılı analitik bütçeyi bu görüş çerçevesinde değerlendirmek gerektiğine inanıyorum. Yine geçmişte olduğu gibi önceki yıllara ait bütçelerle ve diğer belediyelerin bütçeleriyle karşılaştırmalar yaptım. Tereddüt ettiğim veya anlayamadığım konular hakkında mali işler müdürlüğümüze ve ilgili birimlere danışarak izahat ve bilgi aldım. Tereddütlerimi giderdim ve bilgi sahibi oldum.

Bu anlamda Zeytinburnu Belediye Başkanlığımızın 2017 yılı analitik bütçesi başarılı bir şekilde icra edildiği takdirde Zeytinburnu’muza ve halkımıza refah getireceğinden eminim. Çünkü 2017 yılı analitik bütçesinin hazırlanış ruhunda insanı, doğayı ve kültürü temel unsur alan bir anlayış olduğu anlaşılmaktadır. 2017 yılı toplam gelir bütçemiz: 9 ana unsurdan oluşturulmuş gelirin ekonomik sınıflandırılması yapılmış ve toplam 375 milyon Türk lirası olarak hedeflenmiştir.

Hedeflenen bütçe gelirinin yasal dayanağı cetvellerle izah edilmiştir. Ayrıca 2017 yılı bütçemizin finansman programı aylıklar halinde tablolarda yer almıştır. Buna karşılık olaraktan harcama birimlerinin gider bütçesi 16 ayrı harcama birimine dağıtılmış ve toplam 375 milyon Türk lirası olarak hedeflenmiştir. Ayrıca yıllar itibari ile yani 2017-2018-2019 yılları için fonksiyonel ve ekonomik sınıflandırma düzeyinde gelir ve gider bütçe tahminleri düzenlenmiştir.

2017 yılı için 375 milyon, 2018 yılı için 430 milyon, 2019 yılı için 500 milyon ön görülmüştür. Personel istihdamı açısından Zeytinburnu belediyemizde 264 memur, 29 sözleşmeli memur, 47 işçi ihdas edilmiştir. Zeytinburnu belediyemizin 2017 yılı bütçesinin insan odaklı olduğunun göstergesi olarak; hane halkına yapılan transferlerde 5.000. 000 TL spor kulüpleri için 2.550.000 TL ibadethane ve etraflarının kamulaştırma işi için 30.000.000 TL eğitime destek amaçlı yılda 600.000 TL kırtasiye yardımı okulların eğitim ve destek kapsamında tamir boya giderleri için 5.000.000tl Kamu binalarına bakım ve onarım için 15.000.000 TL Marmaray’ın sınırlarımızda kalan bölümünün düzenleme işi için 10.000.000 TL spor kompleksi ve yüzme havuzu için 6.000.000tl hedeflenmiştir. Askeri lojmanların yerinde yapılacak park ve yeşil alan için 40.000.000 tl 2016 yılında ödenmiştir. Bundan dolayı bankalardan alınan 20 milyon kredi borcu için 36 ay vade ile aylık 3.809.000 TL taksitlendirilerek ödenmektedir. Ayrıca Zeytinburnu buz pisti için spor gençlik bakanımız sponsor olmuştur.

Zeytinburnu’muzu ve ülkemizi uluslararası alanda başarı ile temsil eden Avrupa’da birincilik getiren buz hokey takımımıza ayrıca başarılar diliyorum. Bütün bunlar yaşayanların tüm kentsel ihtiyaçlarının karşılandığı örnek bir ilçe olarak markalaşmış belediyecilik anlayışımızın ürünleridir. İnşallah İstanbul’umuzun tarihi, kültürü ve ekonomisiyle bütünleşmiş sahip olduğu zenginlik ve değerlerini yaşayan her birimizin yaşamaktan mutluluk duyduğu yenilenen ve gelişen bir Zeytinburnu vizyonuna kavuşacağız. Belediyemizin 2017 yılı analitik bütçemizin oluşmasında emeği geçen başta sayın belediye başkanımız murat aydın olmak üzere başkan yardımcılarımıza bürokratlarımıza emeği geçen tüm personelimize iktidarı ve muhalefetiyle tüm meclis üyesi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 2017 yılı bütçemizin meclisimize ve Zeytinburnu halkımıza hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum dedi.
Zeytinburnu Belediye başkanı Murat Aydın CHP Grup Başkan vekili en yapıcı eleştirilerinden birisini yaptığını söyledi. Belediye Başkanı Murat Aydın Bütçe görüşmelerinde Zeytinburnu Belediyesinin Buz Hokeyi takımının başarısını da gündeme getirdi. Ve 300 Bin nüfuslu Zeytinburnu Buzda Avrupa Şampiyonu oldu dedi.


ZEYTİNBURNU HABER GAZETESİ-ÖZEL